شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ,8 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۰
آبی بر آتش گرمای تابستان؛
لبخند آسمان در دمای بالای 40 درجه جنوب شرق کشور/ بارش های مونسون در 16 نقطه سیستان و بلوچستان بارید
 
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی در شبانه روز گذشته دمای 14 شهر سیستان و بلوچستان به بیش از 40 درجه سلسیوس رسید که مردم 16 نقطه این استان شاهد بارش های مونسون بودند.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان، امسال سال متفاوتی را تجربه می کند، چراکه پس از سال ها قهر آسمان، باران های بهاری و تابستانی مرهمی شد بر زخم هایی که از سال ها خشکسالی بر پیکر این استان جامانده است.
 
و اما طی روزهای اخیر نیز با تقویت پدیده مونسون باز هم آسمان به روی سیستان و بلوچستان خندید و صدای شرشر باران در گوشه گوشه این استان پهناور پیچید و مردم این دیار با لبخند نظاره‎گر باران شدند.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: به طور کلی در شبانه روز گذشته آسمان تابستان در 16 ایستگاه بارانسنجی سیستان و بلوچستان بارانی بود، به طوری که میزان بارش در 9 نقطه به یبش از 10 میلی متر رسید.

وی ادامه داد: مونسون هند در شبانه روز گذشته شهرستان خاش، ایرانشهر، نیکشهر و فنوج را فرا گرفت به طوری که بارش ها در برخی نقاط منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه های محلی شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه ها تا این موقع بیشترین بارش ها به ترتیب از «دهیرک» قصرقند با 37، «کتیج» نیکشهر 32، «ابتر» ایرانشهر 21 و چگرد خاش 13 میلی متر گزارش شده است.

حیدری تصریح کرد: بارش های 24 ساعت گذشته در شرایطی روی داد که دمای 14 شهر استان شامل ایرانشهر، نیکشهر، قصرقند، زابل، زهک، هامون، هیرمند، بزمان، میرجاوه، سیب سوران، راسک، سراوان، دلگان و مهرستان بین 40 تا 46 درجه سلسیوس شد.

وی با بیان این که بارش های همرفتی امروز نیز در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق ادامه دارد، گفت: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود امروز این بارش ها به ارتفاعات مرکزی استان نیز کشیده شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به ویژگی سامانه های همرفتی انتظار وقوع تندباد لحظه ای، صاعقه و بارش تگرگ به ویژه در ارتفاعات وجود دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: در این مدت آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه های فصلی، پیش بینی و توصیه می شود مردم در مناطق ذکر شده از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.

وی در بخش دیگری به شدت گرفتن وزش بادهای 120 روزه از پنجشنبه در شمال استان خبر داد و گفت: افزایش غلظت ذرات غبار، کاهش دید افقی و کیفیت هوا به ویژه در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان از پیامدهای این بادها است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۳۹۹


ارسال