شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ,8 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۱
کرونا عفونی تر شده اما کشنده تر، نه
 
به‌تازگی پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ژنوم ویروس کرونا، قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از بهداشت نیوز،  به‌تازگی پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ژنوم ویروس کرونا، قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده است. تحقیقات جدید حاکی است ویروس کرونا در یک جهش جدید تحت تاثیر تغییری کوچک، اما موثر، بسیار راحت‌تر به سلول‌ها وصل شده و به آن‌ها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی بینی، سینوس‌ها و گلو سریع‌تر تکثیر می‌شود.
پژوهشگران در این مطالعه علاوه بر این که توالی ژنتیکی بیشتری را بررسی کرده‌اند، آزمایش هایی را نیز روی حیوان، انسان و سلول‌ها انجام داده‌اند. این جهش، برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آن‌ها الگویی مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی (ملی، منطقه ای، شهری و محلی) مشاهده کردند. به گفته دکتر دیوید مونتفیور از محققان این مطالعه، این جهش، عفونی بودن نسخه جدید ویروس را ۳ تا ۹ برابر کرده است.
 جهش ویروس کرونا به فرم جدید، به خوبی نشان می‌دهد که این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده‌های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکی است که با وجود عفونی‌تر شدن ویروس، شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید، بیشتر از فرم اولیه نشده است.
محققان تاکید کرده‌اند با توجه به این که شکل جدید ویروس سریع‌تر از فرم اولیه آن منتقل خواهد شد، خواه این نتیجه‌گیری در نهایت تایید شود یا خیر، این تغییر، ارزش توصیه‌های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را نشان می‌دهد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در روند همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ خواهد شد یا نه؟

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۴۱۷


ارسال