پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ,24 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۲
در گفت و گو با نمایندگان سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
مقابله با کووید-19 در حد حرف و توصیه/روحانی در حوزه کرونا دارای تفکراتی همچون ترامپ است
 
نمایندگان سیستان و بلوچستان با گلایه از اقدامات دولت در مقابله با کرونا، روحانی را دارای تفکراتی همچون ترامپ در برابر شیوع کووید-19 دانستند.
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، بیان کرد: بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت و درمان کیت های دولتی تنها باید برای افراد 65 سال به بالا، دارای بیماری زمینه ای یا بیماران بستری استفاده شود که این به آن معناست که دیگر از افرادی که بخواهند تست دهند، آزمایش گرفته نمی شود و آنها باید به آزمایشگاه های خصوصی مراجعه کنند.

وی افزود: دلیل این موضوع بار مالی زیاد آن است، چرا که گفته شده نمی توانند با هزینه دولتی این تعداد آزمایش را انجام دهند که این موضوع همگانی است و در کل کشور اجرا می شود، اما ما با وزیر بهداشت صحبت کردیم و بازهم این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

شهریاری با اشاره به این که مسئولان شورای تامین استان باید جلوی اقدام های خطر افرینی چون مراسم عروسی و تجمع های بی دلیل را بگیرند، بیان کرد: مشکل اینجاست که وقتی رئیس جمهور طرح می‌‌ دهد هیچ ضمانت اجرایی برای این موضوع وجود ندارد، این دقیقا همان مطلبی است که ما نیز مطرح کردیم، استاندار مسئول اصلی کنترل و اجرای این طرح هاست و با استفاده از سیستم های مختلف باید نسبت به آن اقدام کند.

تاخیر دولت در اجرای طرح دورکاری کارمندان

وی افزود: به آقای روحانی گفتم طرح های شما هیچ ضمانت اجرایی ندارد، اگر می گوید مردم باید ماسک بزنند در قدم اول باید ماسک رایگان یا ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهید وقتی تهیه ماسک برای مردم محروم استان سخت است چه انتظاری دارند که همه ماسک بزنند، سه هفته قبل اعلام کردیم وقتی صحبت از دولت الکترونیک می کنید چرا کارمندان باید همه در محل کار حاضر شوند که این موضوع نیز با تاخیر اجرا شد.

 نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: وقتی حرف استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس می شود، اما هیچ اقدامی برای اجرای درست آن نمی شود بی تردید نخواهیم توانست در برابر این بیماری کاری کنیم، اینکه مردم رعایت کنند باید مسئولی باشد تا به عنوان مثال اجازه ورود افراد بدون ماسک به اتوبوس یا مناطقی چون ادارات و مراکز پر رفت و آمد را ندهد اما آن ها بدون هیچ ضمانت اجرایی و پیش بینی تنها طرح می دهند.

مقابله با کرونا در حد حرف و توصیه

وی با گلایه از اقدام روحانی در مقابله با کرونا، تاکید کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا با افرادی که بهداشت را رعایت نمی کنند، برخورد و حتی جریمه های سنگینی برای آنان در نظر گرفته می شود، اما ما تنها در حال صحبت و توصیه هستیم، هیچ شخصی هم توجه نمی کند و این همه مشکلات برای مردم ایجاد می شود.
شهریاری با تاکید بر اینکه بیماران فوت شده کرونایی باید در منطقه ای ویژه و جدا از دیگر فوت شدگان با پروتکل های خاص دفن شوند، تصریح کرد: اینکه  شخصی بیمار فوت شده با بیماری کرونا را در آرامستان های عمومی دفن کند، اصلا درست نیست در درجه اول این اقدام نادرست هیچ کمکی به آن مرحوم یا خانواده وی نمی کند، بلکه موجب آلودگی بیشتر می شود و در درجه دوم باید مدیریت آرامستان ها و بیمارستان ها کنترل شدید تری بر این موضوع داشته و اگر موردی با مستند لازم وجود داشته باشد، باید برخورد قانونی شود.
وی با اشاره به اینکه روحانی در حوزه کرونا دارای تفکراتی همچون ترامپ است، خاطرنشان کرد: متاسفانه رئیس جمهور ما همچون ترامپ فکر می کند و همان گونه که رئیس جمهور آمریکا می گفت ما می خواهیم همه گیری گله ای باشد، وی نیز با همین تفکر می گوید که همه باید بگیرند.

عدم آگاهی رئیس جمهور نسبت به آمار درست کرونایی ها

رییس کمیسون بهداشت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه روحانی هیچ اطلاع دقیقی از آمارهای بیماری کرونا در کشور ندارد، گفت: وقتی رئیس جمهور کشور می گوید 25میلیون ایرانی مبتلا شده اند، از فردا تمامی رسانه های معاند بر این موضوع تاکید و از آن سوء استفاده می کنند، این آمارها اصلا مورد تایید وزیر بهداشت و درمان نیست در همان جلسه هم اعتراض و اعلام کردند که این آمارها اشتباست وقتی آمار مبتلایان جهانی 13میلیون نفر است و رئیس جمهور صحبت از 25میلیون مبتلا می کند دیگر چه باید گفت.

وی افزود: متاسفانه روحانی اصلا مراقب صحبت های خود نیست و نمی داند چه می گوید مشکلات ما نیز از همین جاست و دولت که باید مدیریت کند این شرایط را تنها با صحبت می خواهد از بحران عبور کند.

گلایه از ضعف دانشگاه های علوم پزشکی

محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مصوبه ستاد کرونا مبنی بر لزوم جلوگیری از فعالیت های قهوه خانه ها و تالارها به عنوان اماکن اجتماعی که می تواند در افزایش آمار کرونا نقش زیادی داشته باشد، به خبرنگار ما گفت: در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم دانشگاه علوم پزشکی باید به عنوان متولی امر اماکنی را که طبق پروتکل های بهداشتی، تهدیدی علیه بهداشت و سلامت مردم است، به قوه قضائیه اعلام کند.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع و از سویی عزم قوه قضاییه مبنی بر مقابله با چنین تهدیدهایی، نیاز است که دانشگاه علوم پزشکی مقدمه کار را فراهم و مصدایق را اعلام کند، نه این که فقط بنشیند و تماشا کند.

پلیس تالارهای متخلف را پلمپ کند

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص ممنوعیت فعالیت تالارها و برگزاری مراسم در روزهای کرونایی نیز بیان کرد: نظر به حفظ سلامت شهروندان عزیزمان با توجه به این که پلیس اماکن مقررات خاصی دارد، نیروی انتظامی باید راسا در این امور ورود پیدا و تالارهای متخلف را  پلمپ کند، چراکه این مهم جزو وظایف ذاتی پلیس اماکن که جزوی از نیروی انتظامی است، محسوب می شود.

سرگزی با اشاره به تداوم فعالیت تالارها و قلیان سراها در این این روزها که با روند صعودی کرونا مواجه هستیم، تصریح کرد: باید دانشگاه علوم پزشکی و پلیس اماکن در خصوص تعطیلی اماکنی که تهدید علیه سلامت عموم محسوب می شود، ورود پیدا کنند و در نهایت قوه قضائیه به عنوان آخرین گزینه خط مقدم مبارزه، در راستای احیا و دفاع از حقوق عامه مردم اقدامات خود را انجام خواهد داد.

نماینده مردم سیستان در مجلس تاکید کرد: می‌طلبد مجموعه دانشگاه‌علوم‌پزشکی مواردی را که تهدید علیه بهداشت می داند به مراجع قضایی اعلام کند تا دستگاه قضا برای برخورد با مجموعه هایی که تخلف می‌کنند یا مرتکب جرم می شوند ورود پیدا کند و همچنین پلیس اماکن با توجه به دستورالعمل هایی که از سوی ستاد مبارزه با کرونا صادر می شود به وظایف خود عمل و اماکنی را که مجوز فعالیت ندارند پلمپ کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۵۶۷


ارسال