يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۹
در پی تقویت پدیده مونسون؛
​تند باد 108 کیلومتری به تاسیسات زیربنایی قصرقند خسارت زد/ از قطع برق تا مسدود شدن راه ارتباطی 23 روستا
 
روز گذشته تند بادی با سرعت 108 کیلومتر بر ساعت قصرقند را در نوردید و موجب خسارت به تاسیسات زیربنایی این شهرستان شد.
به گزارش عصرهامون، عصر روز گذشته تند باد شدید و بارش های مونسون در قصرقند خسارات فراوانی به بخش کشاورزی و باغداری، تأسیسات شهری و روستایی و برخی خانه‌های مسکونی این شهرستان بر جای گذاشت.

این تند باد که مردم این منطقه هر سال در فصل مونسون شاهد خسارت های آن هستند، این بار با هم به روستاییان رحم نکرد و داغی تازه بر دل آن ها گذاشت.

تند باد شدید قصرقند نتبجه همرفت شدید هوا 

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: تندباد لحظه ای با سرعت 108 کیلومتر بر ساعت همراه با رگبار شدید باران قصرقند را درنوردید، این تندباد شدید در اثر انرژی بالای ابرهای کومولونیمبوس و همرفت شدید هوا روی داده که بازه زمانی رخداد آن نیز بسیار کوتاه بوده است.

وی با بیان این که این تندباد با بارش پراکنده باران نیز همراه بود، به طوری که از ایستگاه قصرقند 13 میلیمتر بارش نیز گزارش شد، افزود: علاوه بر قصرقند، در شبانه روز گذشته از ایستگاه های رئیس آباد 20 و مچان 12 میلی متر بارش گزارش شده است.

حیدری اضافه کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق، رشد ابر و احتمال رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش تندباد موقتی دور از انتظار نیست.

آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی

وی تصریح کرد: آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه های فصلی از پیامدهای بارش های پیش رو در ارتفاعات است، بنابراین توصیه می شود مردم در مناطق ذکر شده از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: تندباد لحظه‌ای، رگبارهای پراکنده و نقطه‌ای باران و تگرگ و وقوع صاعقه از ویژگی‌های بارش‌های همرفتی بوده که به طور معمول در فصل بهار و تابستان روی می‌دهد و بازه زمانی و مکانی رخداد آن بسیار محدود و محلی است.

قطع برق و مسدود شدن راه ها

عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: روز گذشته در قصر قند 13 میلیمتر و چندوکان 26 میلیمتر بارندگی گزارش شد.
 
وی ادامه داد: بر اثر توفان و بارندگی، برق شهر قصرقند از ساعت 19:30 تا 2:30 بامداد و همچنین در 23 روستای مسیر رودخانه کاجو از 19:30 تا 22 قطع و در نهایت با تلاش اکیپ‌های اتفاقات برق وصل شد.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: محور ارتباطی ۲۳ روستایی که در مسیر و بالادست رودخانه کاجو قرار دارند نیز به دلیل جریانات سیلابی مسدود شده است که هماهنگی‌ها جهت تهیه ارزاق و پیگیری ها برای معیشت مردم  در حال انجام است و سبدهای غذایی میان آن ها توزیع می شود.
 
خسارت به محصولات کشاورزی 

ارجمندی ادامه داد: همچنین در این شهرستان تخریب یک دستگاه ترانس برق و هزار و 500 متر کابل از شبکه برق، گزارش شده، در بخش مسکن خسارت‌ها ناچیز بوده در حوزه کشاورزی نیز در حال جمع‌بندی است که به محض دریافت اطلاعات، ضمن اطلاع رسانی از طریق رسانه ها به سازمان مدیریت بحران کشور ارسال می‌شود.
 
به گفته وی، هر سال همزمان با فصل مرسون جریان های همرفتی تشکیل‌می شود و بارندگی همراه با وزش تندباد است که در سال های قبل هم شاهد چنین شرایطی اما با شدت و ضعف داشته بوده ایم.
 
 مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های هواشناسی، اعلام هشدار اولین اقدامی است که 24 تا 48 ساعت قبل از وقوع واقعه انجام می شود و از آنجایی که ممکن است باد، بارندگی و رعد و برق موجب خسارت شود به ستادهای مدیریت شهرستان و اعضای ستاد مدیریت بحران اعلام می شود تا تمهیدات فوری از جمله اطلاع رسانی عمومی را در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۵۸۶


ارسال