شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۲
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛
جان تازه کالبد تالاب بین المللی هامون، از تنه تا رگ های حیات بخش/ کنترل کانون های گرد و غبار؛ تحفه احیای دریاچه بزرگ جنوب شرق
 
وحیدپورمردان گفت: کالبد تالاب هامون از تنه تا رگ های حیات بخشش در برنامه احیای محیط زیست، جان دوباره گرفت
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: این اداره کل در قالب چندین طرح و پروژه عمرانی سنگین و پس از انجام فازهای مطالعاتی پر حجم و زمان بر توانست برنامه احیای تالاب هامون را با سرعتی چند برابر گذشته به جلو ببرد، به گونه ای که این احیا امروز به واقعیت عینی مبدل شده است.

وی افزود: فاز یک برنامه احیای تالاب هامون که یکی از فازهای شاخص این برنامه است با لایروبی و احیای ورودی های آب به تالاب بین المللی هامون همراه بود که این اداره کل پس از انجام مطالعات و تعیین اولویت برای ورودی های آب اقدام به لایروبی در مسیرهای مشخص شده کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: با اجرای این برنامه ده ها رونگ (رود و نهر) دیگر نیز با جریان آب بازگشاییشد  و آب حیات بخش به پهنه بیشتری در بستر تالاب هامون راه یافت.

پورمردان ادامه داد: لایروبی رونگ های تالاب هامون از سال 1349 با هدف احیای تالاب و سبز شدن نیزارها در زمان پرآبی انجام شده است.

وی تصریح کرد: با استفاده تلفیقی از روش های سنتی و مدرن رونگ های هامونک و نه طایفه در مسیری بالغ بر 18 کیلومتر لایروبی شد که امروزه شاهد احیای رونگ ها همچون رگ های یک کالبد تازه نفس که آب را به جای جای تالاب هامون جاری ساخته است، هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این اتفاق علاوه بر کنترل کانون های گرد و غبار، موجب احیای پوشش گیاهی و به خصوص احیای نیزارها که همانند چتری مانع از تبخیر آب می شوند با وسعت بسیار زیاد در منطقه شده و صیادان و دامداران و کشاورزان و گردشگران بسیاری در تالاب را به خود مشغول کرده است.
 
انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۵۹۸


ارسال