جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۴
بساط کرونا در مراسم عیدقربان؛
سلامتی را فدای بی احتیاطی نکنید/ دام های فاقد بارکد و مجوزبهداشتی از سوی دامپزشکی تایید نمی شود
 
مهدی حسینی، مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: دام و گوشتی مجاز است که دارای پلاک بارکد دار ویا مجوز بهداشتی حمل و در اماکن عرضه مجاز به فروش برسد در غیر این صورت خارج از چارچوب وارده، هرگونه عرضه، کشتار و سلامتی دام مورد تایید این اداره کل نمی باشد.
به گزارش عصرهامون، در حالی 2 روزدیگر تا برگزاری مراسم عید بزرگ قربان فرصت باقی مانده که "قربان" یکی از اعیاد مهم مسلمانان به ویژه در پایتخت وحدت کشور، سیستان وبلوچستان است که همه ساله در چنین ایامی شاهد شلوغی بازار پوشاک، آجیل و قنادی ها بودیم، ناگفته نماند که امسال هم این آداب و رسوم در میان برخی از شهروندان به قوت خود پا برجاست و از یاد برده اند که کرونا در کمین است.

ویروسی که با کوچکترین سهل انگاری درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به جای قربانی کردن دام، جمعیت زیادی از اطرافیانمان را قربانی خواهد کرد.

شرایط حساس کرونا در سیستان و بلوچستان ایجاب می کند تا مردم در اعیاد سعید قربان و غدیر، رفتار خود را متناسب با جامعه تغییر داده تا بار مضاعفی بر کادر درمان و بیمارستان ها وارد نشود.

بیان این مطلب بدان جهت است که این روزها بازار فروش گوسفند زنده علیرغم ممنوعیتی که برای عرضه در مراکزی نظیر میادین میوه و تره بار دارد اما در کوچه پس کوچه ها و خیابان های تمامی شهرستان های استان برای داد وستد آورده شده و سلامت آنان تضمین شده، نیست و با وجود اینکه شاهد لغو مناسک حج به علت بیماری کووید-19 بودیم اما برخی شهروندان با اصرار به برگزاری مراسم عید قربان به روش سنتی و سر بریدن دام در حیاط و در منازل به استقبال بیماری کرونا می روند که ممکن است پیامدهای ناگواری برای آنها و حتی همسایگان در پی داشته باشد.

با این تفاسیر نباید از یاد برد که کرونا همچنان قربانی می گیرد و هر روز ساعت ۱۴ آخرین آمار اعلام می شود در این راستا هر چند انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان هنوز اثبات نشده، اما برای رعایت جوانب احتیاط و جلوگیری از انتشار سایر بیماری‌های مشترک میان حیوان و انسان از هر گونه کشتار غیر مجاز باید جلوگیری کرد و کشتار دام تنها باید در کشتارگاه‌های مجاز و با نظارت اکیپ‌های دامپزشکی صورت گیرد.

فعالیت 60 اکیپ ثابت و سیار برای نظارت در عید قربان

مهدی حسینی، مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: این اداره کل در راستای وظایف سازمانی خود به عنوان متولی امر بهداشت دام و فرآورده های خام دامی در ایام عید سعید قربان نسبت به تشدید نظارت های بهداشتی با همکاری دستگاه های ذیربط و بخش های خصوصی تحت نظارت، اقدام می کند که در تهیه دام سالم و فرآورده های استحصالی (لاشه و آلایش و...) از دام های قربانی هموطنان را یاری رسانیم و سلامت جامعه حفظ شود.

وی بیان کرد: در این ایام تعداد 27 اکیپ ثابت و 33 سیار در سطح استان شامل 35 نفر دامپزشک، 67 نفر بازرس بهداشت گوشت ، 13 نفر ناظر شرعی فعلال بوده و نسبت به نظارت بهداشتی اقدام می کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: کشتار دام در کشتارگاه ها با نظارت بهداشتی و شرعی و به صورت رایگان انجام می پذیرد و کلیه اماکن عرضه مجاز دام اعم از میادین دام و مکان های موقت تعیین شده توسط مسئولین شهرستانها تحت نظارت دامپزشکی است.

وی تصریح کرد: کارشناسان این اداره در سطح استان نسبت به بررسی سلامت دامها اقدام می کنند، کلیه خدمات یاد شده رایگان و شماره تماس 1512 برای پاسخگویی به کلیه سوالات همشهریان و اعزام اکیپ های سیار آماده است.

حسینی در خصوص عرضه دام زنده در میادین افزود: همان گونه که پیش از این اعلام شد اماکن عرضه مجاز دام قربانی،  میادین دام شهرستانها و اماکن موقت مصوب مسئولین شهرستانها هستند که تحت نظارت دامپزشکی عرضه می شوند و هر گونه فضای عرضه خارج از این اماکن مورد تایید نمی باشد.

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: دامی مجاز است که دارای پلاک بارکد دار گوش بوده و با مجوز بهداشتی حمل و در اماکن عرضه مجاز به فروش برسد و سلامتی دام هایی که توسط همکاران این اداره کل و درمانگاهها دامپزشکی برای وضعیت بالینی آنها اعلام نظر می شود، مورد تایید است، همچنین سلامت لاشه و آلایش استحصالی دامهای قربانی ترکیبی از تهیه دام سالم و نیز تایید سلامت لاشه و آلایش توسط کارشناسان دامپزشکی می باشد که درصورت تایید، قابلیت مصرف پیدا می کند؛ لذا خارج از چارچوب موصوف هرگونه عرضه ، کشتار و سلامتی دام مورد تایید این اداره کل نمی باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان از شهروندان خواستار آن شد تا برا سلامتی خود و خانواده شان  به توصیه های دامپزشکی توجه و در زمان خرید دام پروتکل های بهداشتی فردی بیماری کرونای جدید را برای حضور در اجتماعات از جمله زدن ماسک، استفاده دستکش و... رعایت کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۸۷۳


ارسال