دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ,18 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۹
در گفت و گو با بانوی کارآفرین زاهدانی عنوان شد؛
حمایت از صنایع دستی سکوی پرتاب جهش تولید/تنها راه نجات اقتصاد کشور باور به توانایی های داخلی است
 
ام البنین جلالی بانوی کارآفرین زاهدانی گفت:اگر بخواهیم کشور به سمت توسعه یافتگی گام بردارد یکی از صنایع فراموش شده، صنایع دستی است که می تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی کند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از زاهدنیوز،کارآفرینی به عنوان یکی از مولفه های مهم در اقتصاد است تحریم های شدید اقتصادی و محدودیت های کسب وکار داخلی و ارتباطات خارجی، شرایطی را فراهم ساخته تا جوانان پرتلاش این مرز بوم با همت بلند خویش قدم در راه کارآفرینی و توسعه اقتصادی کشور بگذارند.

به بهانه روز ملی کارآفرینی به سراغ یکی از بانوان کارآفرین و پرتلاش شهرستان زاهدان رفتیم بانویی که به همراه همسرش قدم در راه اشتغالزایی در مناطق محروم گذاشته و برای همشهریانش سفره ای پهن کرده است که از روزی با برکت و دست رنج خود بهره می برند.

معرفی کوتاهی از خودتان داشته باشید؟
ام البنین جلالی دکتری اقتصاد و مدیر عامل شرکت سهامی خاص کهن پستوی هنر هستم.

درباره نحوه شروع و ایده اولیه کسب و کارتان توضیح دهید؟
در مورد ایده شروع کسب و کارم باید بگویم که من کتب موفقیت زیاد مطالعه می کنم و بعد از مطالعات بسیار و بعد از اینکه مدت زیادی دنبال یک کسب و کار خوب برای شروع بودم به این نتیجه رسیدم که هر کسب و کاری می تواند موفق باشد حالا چه در کار پارچه باشی چه ساختمان و یا هر چیز دیگری.

چیزی که باعث موفقیت یک کسب و کار می شود علاقه وافر به آن کار است نه چیز دیگری و با توجه به اینکه من شخصا به کارهای هنری علاقه زیادی دارم تصمیم گرفتم شرکت صنایع دستی تاسیس کنم و در این حیطه کسب و کارم را گسترش دهم، بنابراین من و همسرم تصمیم گرفتیم که تمرکزمان را روی ایجاد اشتغال در مناطق محروم و زنده کردن سوزن دوزی بلوچ بگذاریم.

چند نفر مشغول به کار کرده اید؟
در حال حاضر حدود 40 نفر سوزندوز، دو نفر خیاط، دو نفر حصیرباف، دو نفر مدیر اداری، یک نفر چرم دوز در شرکت مشغول فعالیت هستند و در حال استخدام نیروهای جدید برای توسعه کار هستیم.

کار دیگری که در حال انجام آن هستیم، آموزش افراد جوان و علاقمند است تا از این طریق بعد از اتمام دوره آموزشی در شرکت، مشغول به کار شوند.

میزان متوسط درآمد ماهانه برای هر نفر چقدر است؟
در مورد میزان دستمزد هر سوزن دوز باید بگویم که با توجه به ذات صنایع دستی نمی توان برای سوزن‌دوز حقوق ثابت تعیین کرد برای همین دستمزد وابسته به میزان کار هر نفر متغیره و از 300 تا 700 هزار تومان در نوسان است.
 


وضعیت بازار صنایع دستی در استان سیستان و بلوچستان را چگونه ارزیابی می کنید؟
بازار صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان مملو از کالاهای تولیدی مشابه توسط کارگاه‌های مختلف است که این موضوع مشکل اصلی این بازار می باشد به عبارتی هر کارگاهی به جای تولید کالای منحصربه فرد خودش فقط به کپی کردن کارهای موجود پرداخته و هیچ نوآوری را در کار وارد نکردند.
در سمت تقاضا هم به نظر می رسد که تولیدکنندگان نتوانستند نیاز و سلیقه مخاطب را پوشش بدهند و مصرف کنندگان کمی داریم که از سوزن دوزی بلوچ در سبد خریدشان بهره می برند، بنابراین بازاری که پیش رو داریم بازاری با عدم تعادل عرضه و تقاضاست که نیاز به تعدیل دارد.

محصولات صنایع دستی تولیدی را در کجا به فروش می رسانید؟ ایا صادرات هم داشته اید؟
در حال حاضر از طریق مدیاهای مختلف مثل اینستاگرام وهمچنین پلتفرم های مختلف در حال فروش محصولات هستیم، همچنین سعی می کنیم در نمایشگاه های مختلف شرکت کنیم اما هدف اصلی شرکت ما راه اندازی شعبه در شهرهای توریستی مختلف است همچنین قصد داریم فروشگاهی در تهران برای لوازم تولیدی دایر کنیم که ان شالله با حمایت مسئولین به این هدف هم نائل شویم.

تاکنون به حوزه صادرات ورود نکرده ایم اما قصد داریم که تا سال آینده به کشورهای حوزه خلیج فارس صادرات انجام داشته باشیم و در حال حاضر هم در حال فراهم کردن مقدمات این کار هستیم.

نقائص و کمبودهای حوزه صنایع دستی در چه موضوعاتی است؟
در حوزه صنایع دستی مشکلات عدیده ای وجود دارد که یکی‌از مهمترین آنها موازی کاری نهادهای مسئول در این زمینه است، مشکل دیگری که در این حوزه وجود دارهد عدم تخصیص منابع مالی درخور هست تا بتوان به رقابت با سایر کشورها پرداخت، همچنین باید به بحث راه اندازی نمایشگاه های بین المللی توجه بیشتری شود تاکنون این موضوع از نگاه مسئولان مغفول مانده است.

در حوزه کاری خود با چه مشکلات و کمبودهایی روبرو هستید؟
از مشکلات حوزه تولید و بالاخص صنایع دستی باید به وجود بوروکراسی های زائد اداری اشاره کنم که باعث دلسردی تولیدکننده و کند شدن روند تولید می شود همچنین در بحث بازاریابی همراهی بیشتر مسئولان لازم است تا بتونیم بازارهای توریستی داخلی را پوشش بدهیم.

دغدغه بانوان فعال استان در حوزه صنایع دستی چیست؟
در مورد دغدغه بانوان فعال این صنعت باید بگویم که مثل خیلی از اقشار جامعه در شرایط کنونی ما در پایین ترین قسمت مثلث مازلو قرار داریم و بنابراین دغدغه بانوان فعال در این زمینه هم تامین نیازهای اساسی زندگی مثل خوراک، پوشاک و مسکن است که متاسفانه بسیاری از بانوان هنوز با این مسائل درگیر هستند و حتی بارها شده که سوزن دوزان شرکت برای ایجاد سقفی بالای سر خود و خانواده ،درخواست وام از شرکت داده اند. البته ما آمدیم تا همین مشکلات رو حل کنیم و ان شاء الله با ایجاد اشتغال در مناطق محروم بتوانیم به جای ماهی، ماهیگیری رو به هموطنانمان آموزش بدهیم.
 


نقش صنایع دستی را در رونق تولید ملی و بهبود اقتصاد کشور چقدر موثر می دانید؟
در شرایط کنونی دنیا به سمت تخصص گرایی در حال حرکت است چون تخصص گرایی باعث ایجاد مزیت نسبی شده و از این طریق هزینه های تولید را کاهش می دهد، اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که ما در چه چیزی نسبت به سایر نقاط دنیا مزیت نسبی داریم ، باید بگویم که با داشتن قدمتی چند هزارساله و دارا بودن فرهنگ و هنری غنی، در بخش صنایع دستی مزیت نسبی بالایی داریم.

اگر بخواهیم کشور به سمت توسعه یافتگی گام بردارد یکی از صنایع فراموش شده، صنایع دستی است که می تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی کند.

به نظر شما نقش دولت در توسعه اشتغال بانوان به خصوص در حوزه فعالیت شما چیست؟
ببینید دوران نگاه به دست دولت داشتن سر امده و ما هم باید روی پای خود بایستیم و بخش خصوصی را زنده کنیم چون تنها راه نجات اقتصاد کشور و آینده فرزندان مان تغییر نگرش و باور به توانایی خودمان است.

اما در حیطه بوروکراسی های اداری می توان از دولت انتظار داشت تا به حذف بسیاری از روندهای زائد اداری بپردازد تا تولیدکننده به جای دغدغه نامه نگاری های اداری بر تولید متمرکز شود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۱۱


ارسال