دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۰
کرونا در چه صورتی «مرگبار» عمل می کند؟
 
امیر حسین فقیهی در خصوص عوارض گوارشی بیماری کرونا گفت: کرونا یک بیماری ویروسی و قابل انتقال از طریق تنفس است، که ممکن است تظاهرات آن به صورت مشکلات گوارشی بروز پیدا می کند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از همگردی، وی دل درد، بیرون روی و تهوع را ازعلائم گوارشی ابتلا به ویروس کووید 19 دانست و ادامه داد: این ویروس ممکن است در بعضی موارد منجر به افزایش آنزیم های کبدی شود و در موارد شدید نارسانی ارگان های مختلف بدن را به همراه داشته باشد.

این متخصص گوارش و کبد تاکید کرد: بیمارانی که دچار تهوع، دل درد و اسهال می شوند، حتما باید به این نکته دقت کنند که این علائم می تواند به عنوان نشانه هایی از ابتلا به ویروس کرونا باشد.

فقیهی در خصوص بیماری کبد چرب بیان کرد: این بیماری بیشتر در افرادی که اضافه وزن و بیماری زمینه ای دارند، رخ می دهد، برای مثال کسانی تروییدشان کم کار است و یا به طور اولیه دچار چربی خون بالا و یا مرض قند هستند، بیشتر دچار کبد چرب می شوند.

وی افزود:بیمارانی که دچار اضافه وزن و به تبع آن کبد چرب هستند، به نسبت سایر افراد که وزنشان ایده آل است، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و در نتیجه احتمال شدید تر بودن کرونا در آن ها بیشتر است.

این متخصص گوارش و کبد در خصوص ماندگاری عوارض ابتلا به کرونا بعد از بهبود این بیماری اظهار کرد: عوارض کووید 19 گذرا است؛ اما اگر این ویروس منجر به نارسایی ارگان های اصلی بدن نظیر کبد و کلیه و یا نارسایی تنفسی شود می تواند خطر مرگ را برای بیمار به همراه داشته باشد.

فقیهی توضیح داد: ابتلا به کرونا در بعضی موارد می تواند منجر به ایجاد فیبرز و سختی در بافت ریه شود و ممکن است بر اثر آن بیمار بخشی ازقسمت حیاتی ریه خود را از دست بدهد، اما از انجایی کبد توانایی ترمیم بافت های خود را دارد در صورتی فرد مبتلا بهبوی پیدا کند، مشکل چندانی برای کبد به وجود نمی آید.

وی اضافه کرد: کرونا یک بیماری جدید و ناشناخته است و حدود چند ماه است که بشر درگیر آن شده است و ازاین رو اطلاعات کافی در مورد این بیماری وجود ندارد و درخصوص تاثیرات بلند مدت این بیماری و همچنین عوارض پایدارآن روی کبد و سایر ارگان های بدن باید بررسی های بیشتری در آینده صورت گیرد.

این متخصص گوارش کبد گفت: علاوه بر عوارض گوارشی و تنفسی، کرونا ممکن است به علائم پوستی، سکته قلبی، سکته مغزی، تورم انگشتان، ورم مفصل و... بروز پیدا کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۲۷


ارسال