دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ,25 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۰
چند درصد از بهبودیافتگان کرونایی در برابر کرونا ایمن هستند؟
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در تست سرولوژی، همه افراد بهبود یافته کرونایی در برابر این بیماری ایمن نیستند و ایمنی این بیماری دائمی نیست.
به گزارش عصرهامون به نقل از بهداشت نیوز، محمدرضا صائینی شامگاه دیروز (۵ مردادماه) در جلسه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کروناویروس که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در سطح استان زنجان، اظهار کرد: مجموع تعداد افراد مراجعه‌کننده به مراکز سرپایی دولتی ۶۹ هزار و ۸۹۹ نفر بوده که از این تعداد ۳۸ هزار و ۶۴۷ نمونه تهیه شده و در مجموع ۱۱ هزار و ۹۱۸ نفر از لحاظ آزمایشگاهی جواب تست کرونا آنان مثبت شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۸۰۰۸ نفر در بیمارستان‌های استان زنجان بستری شده‌اند که از همه این افراد نیز نمونه تهیه شده است، افزود: ۲۶۶۱ مورد نیز بستری مثبت در بیمارستان‌های این استان داشته‌ایم.

این مسئول با بیان اینکه روزانه متوسط اشغال تخت بیمارستان‌های استان زنجان حدود ۸۰ نفر بوده و وضعیت این استان همچنان قرمز است، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونایی حاکم در استان، خواستار رعایت جدی بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل مربوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه ویروس کرونا، ویروس جدیدی است که انسان‌ها در مقابل آن ایمنی ندارند و طبیعتا تا زمانی که واکسنی برای آن تهیه نشود، نمی‌توان این بیماری را به ‌صورت کامل کنترل کرد، ادامه داد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایمنی افراد بهبود یافته کرونایی حتی ۲ تا ۳ ماه دوام پیدا نمی‌کند و دائمی نیست.

صائینی با بیان اینکه طبق بررسی سرولوژی در بدن همه افراد بهبود یافته کرونایی ایمنی یا آنتی‌بادی کرونا ایجاد نمی‌شود، اظهار کرد: همه افراد بهبود یافته نیز همانند سایر افراد باید فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند تا شرایط برای تامین واکسن فراهم شود.

وی با اشاره به اقدامات موثر انجام شده در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا به‌ خصوص تست بیماران سرپایی، افزود: از مجموع ۱۱ هزار و ۹۱۸ بیمار سرپایی که تست کرونا آنان مثبت شده و یک مورد مرگ در بین بیماران سرپایی نداشته‌ایم که افتخار بزرگی برای استان است.

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر در استان، بیماری سرماخوردگی نداریم، به‌ طوری که هر فردی امروز بگوید سرما خوردم، به بیماری کرونا مبتلا شده است، تصریح کرد: ۸۵ درصد افراد معمولا بدون علامت یا علائم خفیف دارند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان‌ها ندارند و تنها ۱۵ درصد افراد هستند که علائم متوسط به بالا پیدا می‌کنند و نیاز به بستری شدن پیدا می‌کنند و متاسفانه ۵ درصد از این تعداد نیز نیاز به بستری در بخش آی.‌سی‌.یو دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه هیچ گروه سنی ایمن از گرفتار شدن به بیماری کرونا نیست و همه افراد مبتلا می‌شوند، ادامه داد: بیشترین عوارض ابتلا به بیماری کرونا در سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای مشاهده می‌شود ولی در افرادی که هیچ بیماری زمینه‌ای هم ندارند امکان بروز عوارض شدید وجود دارد؛ همان‌طور که در بخش آی.‌سی.‌یو بیمارستان‌های استان نیز این موضوع قابل مشاهده است.

صائینی با تاکید بر اینکه همه افراد باید به صورت جدی فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند، زیرا قدرت ویروس کرونا بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: ویروس کرونا همانند سرماخوردگی نیست و به راحتی افراد را گرفتار می‌کند و افرادی در جامعه حضور دارند که خود نیز از آلوده به ویروس کرونا بودن‌شان مطلع نیستند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۳۲


ارسال