دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۶
آتش سوزی های عمدی، بلای جان دریاچه بزرگ جنوب شرق؛
باز هم حریق دامن دوازدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران را گرفت
 
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: حریق دامن دوازدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران را گرفت که با اقدام به موقع محیط زیست مواجه شد.
به گزارش عصرهامون، انعکاس رنگ آسمان در زلالی آب، جولان ماهی ها، توتن سواری، شنا، صید و صیادی، تصاویر بر جا مانده در ذهن قدیمی ترهای سیستان است و پهنه خشک هامون، قایق های رنگ و رو رفته و خاک گرفته، گرد و خاک و سرفه های مداوم ناشی از ریزگردها، وضعیتی است که مردم این دیار در پی سال ها خشکسالی متحمل شده اند.

شاید دیگر آن زمانی که هامون پر آب بود و صید و صیادی، توتن سواری و انواع اشتغال را به همراه داشت، تکرار نشد و تصاویر هامون پر آب و سر سبزی آن را باید در لا به لای عکس ها جست و در ذهن ها مرور کرد، اما با رحمت خدا امسال 48 درصد این تالاب آب گرفت و در پی آن پوشش گیاهی عظیمی در منطقه ایجاد شد.
 
پوشش گیاهی که در پی بی آب شدن مجدد تالاب هامون، خشک می شود و با توجه به گرمای شدید این روزها و بادهای 120 روزه می تواند همچون بنزین عمل کند و قدرت آتش گیری داشته باشد، آری با توجه به شرایط این روزهای سیستان، خطر آتش سوزی در تالاب هامون هر لحظه می تواند نزدیک تر شود.
 
آتشی که هر سال در این فصل از سال شاهدش هستیم، اتفاقی که به دست برخی مردم رخ می دهد، روی صحبت با آن هایی است که به عمد این کار را انجام می دهند، آن هم در استانی که گرم و خشک است و برای احیای پوشش گیاهی آن باید در کنار هزینه، سال ها صبوری کرد.

همین تیرماه امسال بود که در این خصوص نوشتیم تا شاید امسال این اتفاق رخ ندهد، اما باز هم این حادثه تکرار و البته با اقدام به موقع مسئولان امر مواجه شد.
 
مهار به موقع آتش

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: بر اساس بررسی‌های اولیه این آتش سوزی وسعت کمی از منطقه حدود یک  هکتار را که دارای پوشش علفی بود، تسخیر کرد که با همت محیط بانان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل و به لطف تجهیزات آتش نشانی سازمان حفاظت محیط زیست به سرعت مهار شد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه انجام چندین دوره مانورهای مقدماتی خاموش سازی آتش طی ماه های گذشته، همچنین تعداد مناسب و نوع ادوات جدید اطفای حریق اهدائی سازمان حفاظت محیط زیست، همچون کوله های دمنده در سرعت بخشیدن به مهار آتش سوزی بسیار موثر واقع و آتش در همان ساعت اولیه خاموش شد.

این مقام مسئول افزود: به نظر می رسد علت آتش سوزی عامل انسانی بوده که از مردم فهیم استان درخواست داریم نسبت به رعایت مسایل ایمنی حساس باشند و از روشن کردن آتش در این مناطق خودداری کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۸۲


ارسال