دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ,25 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۲
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد:
تذکر جدی دستگاه های امنیتی به سازمان بورس در خصوص سلاطین سینگال/ مردم فریب «در باغ سبز» را نخورند
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عده‌ای در این وضعیت بازار سرمایه اقدام به ارسال و ترویج سیگنال‌های کاذب می‌کنند و قیمت سهم‌ها را غیرواقعی بالا می‌برند، گفت: این موضوع این قدر حساس شده که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی به سازمان بورس و فعالان بازار سرمایه تذکر دادند و لازم است اقدام جدی برای این موضوع انجام شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از  راه دانا؛ بازار سرمایه از سال گذشته به دلیل بازدهی بسیار خوبی که نسبت به سایر بازارهای موازی داشت و دارد، مورد استقبال شدید مردم قرار گرفته است به طوری که در 4 ماه نخست امسال شاخص از عدد 508هزار واحد به یک میلیون و 933هزار واحد (دیروز) رسید یعنی بازدهی بیش از 380درصد داشته است؛ اما در این روزهای بورس، برخی سیگنال می‌فروشند و برخی آموزش می‌دهند و سبدگردانی می‌کنند که در گزارشی مفصل به آن پرداختیم. (اینجا را بخوانید)
براساس این گزارش، این روزها در فضای مجازی و کانال‌ها فیلم‌ها و مطالبی را از افراد سودجو مشاهده می‌کنیم که هدفشان ترغیب مردم برای ورود به بورس و حتی حمایت از سهام‌های خاصی است. مثلا براساس بررسی دانا الان سهمی در بازار سرمایه قیمت حدود 48هزار تومان است اما سود هر سهم آن حدود 17 تومان بوده است.
البته برخی از سیگنال دهندگان که با استفاده از فضای مجازی اقدام به ایجاد تقاضا برای برخی از سهم‌ها می‌کردند و یا به صورت غیرقانونی برای مردم تازه وارد سبدگردانی انجام می دادند و با تبلیغات کاذب اقدام به ترقیب مردم برای سرمایه گذاری و خرید سهم می کنند که در همین راستا برخی از نهادهای نظارتی ضمن تذکر به گردانندگان این کانال ها صفحات مجازی از آنها خواسته‌اند تا فعالیت غیر قانونی خود را متوقف کنند. (اینجا را بخوانید)
 
متاسفانه آموزش و فرهنگ سازی مغفول مانده
محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی در مورد سلاطین سیگنال، گفت: بخش عمده‌ای از این مشکل به دلیل عدم پوشش مناسب فضای مجازی و رسانه‌ای توسط سازمان بورس است زیرا یکی از وظایف عمده این سازمان می‌بایست آموزش سهامداران و صاحبان سهام در بازار سرمایه باشد.
وی افزود: متاسفانه موضوع آموزش و فرهنگ سازی مغفول مانده و باعث شده عده‌ای از این وضعیت سوءاستفاده کنند که بدون شک آسیب جدی به مردم وارد می‌کند.
 
سودجوها سیگنال‌های کاذب را ترویج و ارسال می‌کنند
این نماینده مجلس اظهار کرد: عده‌ای در این وضعیت بازار سرمایه اقدام به دستکاری می کنند یعنی سیگنال‌های کاذب را ترویج و ارسال می‌کنند که این سیگنال‌ها باعث فروش و بالا رفتن غیرواقعی قیمت سهم‌ها شده است وسازمان بورس و دستگاه‌های ذی ربط باید نظارت دقیقی انجام دهند و این موارد را جمع کنند زیرا یک بازار کاذب ایجاد می‌کند و قیمت‌ها غیرواقعی هستند و به شکلی فروش می‌روند که اصلا حقیقت ندارند.
علیزاده با اشاره به جلسه کمیسیون اقتصادی با مسئولان سازمان بورس و فعالان بازار سرمایه، ادامه داد: در مورد وضعیت بازار سرمایه به سازمان بورس تذکر دادیم که باید مراقبت کنند البته از این سازمان و فعالان بازار درخواست کردیم تا برای اصلاح بورس بسته پیشنهادات خود را ارائه دهند که در قالب یک بسته به کمیسیون اقتصادی مجلس داده شده که بعد از تعطیلات مجلس در نخستین جلسه کمیسیون آن را بررسی خواهیم کرد که احتمالا موضوع سلاطین سیگنال هم در این بسته منکعس شده باشد.
 
تذکر جدی دستگاه امنیتی و اطلاعاتی به سازمان بورس
وی با اشاره نقش سازمان‌های اطلاعاتی و نظارتی اضافه کرد: این موضوع این قدر حساس شده است که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی به سازمان بورس و فعالان بازار سرمایه تذکر دادند  و لازم است اقدام جدی برای این موضوع انجام شود و نظارت دقیق‌تری شکل بگیرد؛ چرا که می‌تواند باعث آسیب شود.
عضو کمیسیون اقتصادی در مورد تبلغاتی لاکچری در شبکه‌های مجازی گفت: این تبلیغات پوچ است و عده‌ای می‌خواهند با نشان دادن در باغ سبز مردم را فریب دهند.
عیلزاده با تاکید بر اینکه بازار سرمایه، بازار خوبی برای سرمایه گذاری است و می توانیم آن را تقویت کنیم، تصریح کرد: این بازار، بازار یک شبه پولدار شدن نیست و قطعا دارای نوسان و بالا و پایین است. افراد برای ورد به آن و اقدام به سرمایه گذاری  باید با اطلاعات دقیق وارد شوند و اگر بدون مطالعه وارد بورس شوند و توقع سود آنچنانی داشته باشد قطعا به یقین شکست خورده و زیان می‌بیینند.
 
بورس حبابی نیست
وی در مورد حبابی بودند یا نبودن بورس، گفت: برخی از کارشناسان اعلام می‌کنند بورس حباب است اما بنده این را حباب نمی‌دانم البته باید مدیریت و یک بررسی و کارشناسی دقیق روی آن انجام شود ولی به نظرم بازار سرمایه ظرفیت بسیار خوبی دارد و می‌بایست به طور دقیق با آن باید رفتار شود.
این نماینده مجلس توضیح داد: ایکه بگویم بازار سرمایه حباب است باعث آسیب زدن به آن خواهند شد زیرا وضعیت بازار خوب است و می‌تواند به اقتصاد و تولید کشور کمک کند ولی باید از قبل آموزش لازم به سهامداران داده شود تا با مطالعه وارد این بازار شوند.
علیزاده گفت: مردمی که وارد بورس می‌شوند نباید توقع یک شبه پولدار شدند را هم داشته باشند و این بازار می توان در رونق تولید نقش داشته باشد البته مشروط بر اینکه قیمت‌ سهام‌ها واقعی باشد.
وی تاکید کرد: مردم نباید به تبلیغات کاذب در شبکه‌های مجازی در مورد بورس توجه کنند زیرا ممکن است سهمی که در بازار تقاضای زیادی دارد فقط یک زمین باید که دور آن فنس کشیده شده ولی اگر بر بازار به طور دقیق نظارت باشد و سهامداران با مطالعه وارد آن شوند می‌تواند ظرفیت خوبی برای تولید کشور ایجاد کند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۰۴۳


ارسال