جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۲
رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان؛
تداوم گرمای هوا تا هفته آینده در سیستان و بلوچستان/وزش باد با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید
 
علی ملاشاهی گفت: پیش بینی می شود گرمای هوا همچنان تا اواسط هفته آینده در استان ادامه داشته باشد و بیشینه نقطه ای دما در نواحی غربی به محدود 48 درجه سلسیوس برسد.
علی ملاشاهی، رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: در شبانه روز گذشته دمای هوای 12 شهر استان به 40 درجه و بالاتر از آن رسید و دلگان با دمای 46.7 درجه سلسیوس گرمترین شهر استان شد.

وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود این شرایط تا اواسط هفته آینده ادامه داشته باشد البته در روز جمعه به واسطه تشدید جریانات شمالی یکی دو درجه ای دمای هوا کاهش می یابد اما مجدد روند تداوم گرمای هوا تکرار می شود.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به تشریح شرایط جوی دریای عمان در سه روز اینده پرداخت و گفت: پیش بینی می شود  همچنان دریای عمان مواج و متلاطم باشد به نحوی که ارتفاع موج به ویژه در مناطق شرقی به 1.5 تا 2 متر برسد.

وی با بیان اینکه وزش باد و گردوخاک پدیده دیگر سواحل جنوب استان در سه روز آینده است، افزود: انتظار می رود بیشینه سرعت باد در نواحی شرقی دریای عمان به حدود 36 کیلومتر بر ساعت برسد و شعاع دید افقی در نقاط مستعد به حدود 7 کیلومتر کاهش یابد.
رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: با توجه به شرایط مواج دریا توصیه می شود در فعالیت های دریایی احتیاط شود.

ملاشاهی در بخش دیگری به فراهم بودن شرایط وقوع بارش های مونسونی در روز پنج شنبه در ارتفاعات جنوب استان اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود از بعدازظهر پنج شنبه تا شنبه شرایط برای رشد ابرهای جوششی و وقوع بارش های رگباری در جنوب استان فراهم باشد.

وی در ادامه از تداوم وزش بادهای 120 روزه در شمال استان خبر داد و گفت:  پیش بینی می شود تا شنبه پیش رو وزش باد های شدید 120 روزه در شمال استان ادامه دارد که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا می شود.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در این مدت در زاهدان و سایر نقاط نواحی مرکزی، نوار شرقی و غرب استان وزش باد با شدت کمتر روی می دهد به نحوی که در نقاط مستعد سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی می شود.

وزش باد با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید

محمود دیانتی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 90 کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در این شهر را کاهش داد.

وی افزود: همانظور که انتظار می رفت در 24 ساعت گذشته بر سرعت وزش بادهای 120 روزه در شمال استان افزوده شد به طوریکه تا ظهر امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 25 متر بر ثانیه معادل 90 کیلومتر بر ساعت رسید.

این مقام مسئول با بیان اینکه وزش این باد شدید شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به 7000 متر کاهش داد، افزود: هم اکنون سرعت وزش باد در زابل 72 کیلومتر بر ساعت است که نسبت به ابتدای صبح قدری کاهش یافته است.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: وزش باد شدید و گردوخاک در زهک نیز سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی به میزان 4000 متر شد.

دیانتی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی تا شنبه پیش رو وزش باد های شدید 120 روزه در شمال استان ادامه دارد که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا می شود.

وی گفت: در این مدت در زاهدان و سایر نقاط نواحی مرکزی، نوار شرقی و غرب استان وزش باد با شدت کمتر روی می دهد به نحوی که در نقاط مستعد سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۰۶۲


ارسال