چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ,12 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۵
رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر:
۴ اکیپ دامپزشکی بر ذبح دام در روز عیدقربان نظارت دارند/ از مصرف بلافاصله جگر، گوشت خود داری کنید
 
محمد امین حسینی با اشاره به این که ۴ اکیپ سیار و ثابت دامپزشکی در روز عید قربان در شهرستان های ایرانشهر و بمپور ساماندهی می شوند، گفت: مردم و شهروندان پروتکل های بهداشتی و توصیه های دامپزشکی در خصوص ذبح دام را جدی بگیرند.
به گزارش عصرهامون محمد امین حسینی، رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره با تبریک فرا رسیدن عید سعید "قربان" با اشاره به افزایش شیوع بیماری کرونا و تب کریمه کنگو خطاب به مردم و شهروندان بیان کرد: افرادی که ذبح دام" قربانی "بر آنان واجب است حتما بایستی پروتکل‌های بهداشت فردی، اجتماعی و تذکرات دامپزشکی مبنی بر پیشگیری از انتقال ویروس ها را رعایت کنند.


وی افزود: طبق سنوات گذشته برای پیشگیری از هر گونه آلودگی و انتقال بیماری مشترک بین انسان و دام، برابر هماهنگی‌های به عمل آمده در روز عید سعید قربان کشتارگاه دام شهرستان ایرانشهر دام های قربانی شهروندان را به صورت رایگان و تحت نظارت های شرعی و بهداشتی دامپزشکی کشتار خواهند کرد که  لازم است مردم و شهروندان از این ظرفیت به منظور حفظ سلامتی خود، خانواده و جامعه به خوبی استفاده کنند.


رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر ادامه داد: به مردم توصیه می کنیم دام قربانی خود را حتماً در کشتارگاه ذبح کنند و درصورتی که ناچار به کشتار دام در منزل هستند؛ قبل از شروع ذبح هماهنگی های لازم را با اکیپ های ثابت و سیار دامپزشکی به عمل آورده تا این کار تحت شرایط شرعی و بهداشتی مدنظر دامپزشکی صورت گرفته باشد.


وی اضافه کرد: در این صورت حتماً پس از نگهداری لاشه دام به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال(چهار درجه سانتی گراد)، گوشت قربانی توزیع و مصرف شود.


حسینی با بیان این که ۴ اکیپ ثابت و سیار دامپزشکی در شهرستان های ایرانشهر و بمپور در روز عید سعید قربان ساماندهی می شوند، عنوان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و همچنین هم زمانی عید سعید قربان با تشدید دمای هوا و آغاز فعالیت بندپایان و حشرات  در بین دام ها، کارشناسان این اداره با حساسیت بیشتر نسبت به سنوات گذشته کار بازرسی بهداشتی از لاشه دام های قربانی را در دستور کار خود قرار داده که شایسته است شهروندان در این خصوص با کارشناسان دامپزشکی همکاری لازم را به عمل آورند.


وی سامانه ارتباطی ۱۵۱۲ دامپزشکی را به عنوان پل ارتباطی کارشناسان دامپزشکی و مردم  در روز عید سعید قربان اعلام کرد و گفت: از مردم تقاضا داریم در شرایطی که بیماری‌های مشترک دام و انسان از جمله تب کریمه کنگو، تب مالت می‌تواند رخ دهد، از مواجهه مستقیم با دام در این ایام و تجمع در مراکز خرید و عرضه دام خودداری کنند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: مهم تر این که در این ایام کرونایی تامین دام و حضور در محل های شلوغ می تواند انتشار بیماری کرونا را تشدید کند.


وی گفت: علاوه بر بیماری تب مالت،  بیماری تب کریمه کنگو می‌تواند از طریق تماس با لاشه‌ حیوان انتقال یابد، پس تنها راه جلوگیری از این بیماری ها این است که از کشتار غیر مجاز جلوگیری و از تماس با لاشه‌هایی که مورد تایید دامپزشکی قرار نگرفته‌اند، خودداری شود.


رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر تصریح کرد: بیماری تب کریمه کنگو در دام ها فاقد علامت بوده و تنها با رعایت تمهیدات بهداشتی از جمله استفاده از  دستکش، ماسک، چکمه و لباس کار است که می توان حداقل تماس با لاشه‌ها و کنه‌ها از انتقال بیماری به انسان جلوگیری کرد.


وی در پایان به شهروندان توصیه کرد تا در هنگام خرید دام، از تهیه دام های که دچار لاغری شدید، ترشحات آبکی و چرکی از چشم و بینی، کنه، ظاهری ژولیده، لنگش، مشکلات گوارشی نظیر اسهال و مشکلات تنفسی مانند سرفه شود و همچنین از مصرف گوشت و جگر دام قربانی به صورت خام و یا نیم پز پرهیز کنند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۰۹۰


ارسال