دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ,21 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲
در گفتگو با مسئولین و فعالین اجتماعی به مناسبت روز خبرنگار مطرح شد؛
چهاربهاران؛ سد محکم شفافیت خبری در برابر انحرافات رسانه های بیگانه/ مصالبه گری، صحت و مردمی بودن ویژگی جذاب این پایگاه خبری است
 
به بهانه روز خبرنگار در گفتگو با مسئولین و فعالین اجتماعی شهرستان چابهار؛ پایگاه خبری تحلیلی چهاربهاران به عنوان مردمی ترین رسانه در شهرستان انتخاب شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، “خبرنگاری”، تنها یک شغل شریف و یا سخیف نیست، بلکه شخصیتی است جریان‌ساز که دارای قدمتی به بلندی عمر آدمی و خاصیتی به بلندای اعلی‌علیین و یا به پستی اسفل سافلین است.

 “خبرنگار" تیغی دو لب است که می‌تواند جوامع بشری را به صلاح و سداد برساند، مانند: اولیاء، صالحان، عارفان، حکیمان، شهیدان، فرهیختگان و خواص جهان هستی که علاوه بر ماموریت ذاتیشان بطور عام “خبرسازان” و “خبرنگاران” نیز بوده‌اند یا اینکه همنوعان خویش را به تباهی بکشاند و به روز سیاه بنشاند.
 
در همین راستا و بهانه این روز پایگاه خبری تحلیلی چهاربهاران، در گفتگو با مسئولان و فعالان شهرستان نظرات آنان در مورد این پایگاه خبری را جویا شده است که با هم در زیر می خوانیم.

حمیدرضا شایان؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان چابهار: خنثی سازی، شبهه افکنی ها رسانه معاند نیز با بیان به موقع حقایق از نقاط قوت چهاربهاران است

پایگاه خبری تحلیلی چهاربهاران موفق و بدون حاشیه و در انعکاس اخبار به زبان شیوا رسالت خبری را به خوبی ایفا کرده است.
در خنثی سازی، شبهه افکنی ها رسانه معاند نیز با بیان به موقع حقایق نقش موثر این سایت در بحران ها مشهود بوده است.
با حضور بیشتر در همه موضوعات اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی می تواند کسب جایگاه بالاتر را اخذ کند و به نظر من چهاربهاران در منطقه رسانه موفق تری بوده است و نمره پایگاه خبری بنظر من عالی است چراکه بدون حاشیه، قابل اعتماد و مطمئن است.
 
محمدامین محمدی؛ رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی چابهار: ورود به حوزه خانواده و معضلات اجتماعی و فرهنگی داشته باشد
پایگاه خبری از دیر باز فعال بوده و توانسته رسالت خبرنگاری و رسانه ای خود را به خوبی انجام دهد و البته باید در خصوص حوزه خانواده و معضلات اجتماعی و فرهنگی ورود جدی تر داشته باشد و به موضوعات بیکاری، حاشیه نشینی، منطقه آزاد و بندر که خواسته مردم است و در مواجه با شبهه افکنی های رسانه معاند، اطلاع رسانی و مطالبه گری خوب عمل کرده است.
بهره گیری از ظرفیت های فعالین اجتماعی بومی و بهره گیری از فضای مجازی و حضور بیشتر در جامعه و ادارات و تحلیل خبری مسائل روز بپردازد موفق تر است.
نمره من به چهاربهاران 15 است و این پایگاه خبری از نظر حرفه ای و رعایت جوانب اخلاق خیلی خوب عمل کرده است.
 
محمدیونس حقانی؛ شهردار بندر چابهار: چهاربهاران؛ سدی در مقابل شبه افکنی ها در شرایط حساس و مطالبه گر است
چهاربهاران؛ پایگاه خبری مفید و با نیروهای در دسترس و پیگیر است که توانسته در مقابل شبه افکنی ها و شرایط حساس و مطالبه گری به خوبی انجام وظیفه کند.
مصلحت عمومی را مدنظر قرار داده و این مهم برای حفظ آرامش و امنیت و برآورده شدن مطالبات شهروندان اهمیت دارد.
این پایگاه خبری اگر با نیروهای بیشتر و تخصصی تر تحت پوشش قرار دادن حوزه های تخصصی تر، تکنیک های جدیدتر را انجام دهد به جایگاه بالاتری در شهر می رسد.
عملکرد چهاربهاران نسبت به سایر رسانه بسیار خوب و از نظر حرفه ای و رعایت جوانب اخلاقی بسیار عالی و نمره این سایت 18 است.
 
ملیحه رضایی؛ رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان چابهار: بیان حقایق و رساندن صدای مردم و حل مشکلات آنان به خوبی ایفای نقش شده است
انعکاس اخبار و پوشش تمامی خبرها در تمامی حوزه ها علی الخصوص ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت و شناساندن راه و منش شهدا و آشنایی نسل جوان با آرمان های شهدا موفق عمل کرده است.
رسالت کاری شما بسیار مهم و خطیر است زیرا بیان حقایق و مشکلات جامعه گامی مهم در رفع نیازها و مشکلات مردمی می شود و در مواجه با بحران ها و شرایط حساس به خوبی انجام وظیفه کرداید.
بیان حقایق و رساندن صدای مردم و حل مشکلات آنان به خوبی ایفای نقش شده و با ارتقای امکانات وبهره مندی از افراد توانمند و تشویق همکارانتان وتشکر از زحمات آنان به سطوح بالاتری نیز دست یافت.
 عملکرد شما در حوزه ترویج فرهنگ غنی ایثار وشهادت عالی وخلاقانه بوده ونمره به زحمات شما وهمکارانتان عالی ارزیابی می شود چراکه رعایت هنر خبرنگاری واخلاق حرفه ای را به حق ادا نموده اید.
 
همایون امیری؛ مدیر آموزش و پرورش شهرستان چابهار: اطلاع رسانی دقیق و سریع؛ انتشار اخبار امید بخش و مطالبه گری عملکرد خوبی دارد
ایجاد شفافیت اطلاعات و انتقال صحیح اخبار و رعایت شرافت حرفه ای خبرنگاری از ویژگی های چهاربهاران است.
این پایگاه خبری توانسته رسالت خبری را بسیار خوب انجام دهد و با تأثیر گذاری بر ذهن مخاطبین همانند سدی در برابر خنثی سازی شبهه افکنی رسانه های معاند بوده است.
 حمایت مسئولین از تنها پایگاه خبری بومی و دنبال کردن رسالت اصلی خویش از جمله دقت، سرعت و مطالبه گری بیش از پیش در خبرها باعث می شود به بالاترین جایگاه برسد و همسو با سایر پایگاه های خبری عملکرد خوبی داشته است.
از آنجایی که رعایت اصول اخلاق حرفه ای لازمه پیشرفت است پایگاه خبری جوانب اخلاق را بخوبی رعایت کرده و نمره ۲۰ که مال خداست پس مجبورم نمره ۱۹ بدم.
 
 هومن حسینی؛ روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چابهار: رسانه ای قوی با پشتوانه چندین ساله که در شرایط حساس از پس بحران ها برآمده است
پایگاه خبری چهاربهاران یک رسانه قوی با پشتوانه چندین سال فعالیت مداوم و ارزشمند در پوشش اخبار شهرستان چابهار و با توجه به شرایط ویژه شهرستان به نظرم من تاکنون به خوبی از پس این وظیفه خطیر و مهم برآمده است.
اگرچه دشمنان ایران اسلامی هر روز در یک لباس هدف لطمه زدن و نا امیدن کردن مردم را دارند و امروز در فضای رسانه به دنبال صدمه زدن به اعتماد عمومی هستند، اما رسانه هایی همچون چهاربهاران با نشر اخبار درست و بیان واقعیت حیله معاندین همواره خنثی کردند.
این پایگاه خبری در بحران ها و شرایط حساس برای اطلاع رسانی و مطالبه گری بسیار خوب و پوشش بسیار سریع داشته است.
همراهی هرچه بیشتر با مردم قطعا جایگاه این رسانه مردمی را ارتقا میدهد و از زحمات پایگاه خبری چهاربهاران در راستای پوشش اخبار حوزه سلامت به ویژه همراهی با مدافعین سلامت در دوران شیوع کرونا قدردانی میکنم.

امید بلوچستانی؛ خبرنگار هاتف جوان: بیان مشکلات و درخواست های مردمی هدف این رسانه است
چهاربهاران یک وب سایت پویاست که خبرهای مهم شهرستان را بدرستی منتشر میکند و دارا بودن خبرنگاران پر تلاش و با انگیزه در این مجموعه وجه تمایز این پایگاه خبری می باشد.
بیان مشکلات و درخواست های مردمی در جلسات خبری با مدیران شهرستانی سوالات اساسی خبرنگاران چابهاران در جلسات بوده و جایگاه خبری خودش را در حد قابل قبول بدست آورده است.
هر رسانه ای دارای رسالت های کاری و نشر خبرهای متفاوت می باشند بنابراین چهاربهاران و مجموعه های خبری استان مکمل یکدیگر می باشند.
این پایگاه خبری همیشه خبرهای بروز و با هماهنگی را منتشر میکنید که این نشان از همیاری و همگامی دارد و چندین سال است که با دقت و حرفه ای فعالیت می کند امید است تداوم این کار حرفه ای شما را شاهد باشیم.
 
مسلم بشکار؛ فعال اجتماعی: بهره گیری از اساتید دانشگاهیان، معتمدین و متنفذین در رسانه
پایگاه خبری چهاربهاران یکی از خبرگزاری های انقلابی همیشه سعی در پیوند بین مردم و انقلاب داشته و مدیران کار آمد را مدافع بودند.
چهاربهاران از نظر حقیر توانسته اعتماد مخاطبین خویش را جلب نماید و بسیار عالی درخشیدند همیشه از جمله پایگاه های خبری بودند نقشه معاندین را در خطوط مقدم حذف کردند و در زمینه صدای مردم بدون جانبداری که همانا طرفداری از حقوق عامه بودند عمل کردند.
این پایگاه اگر از نظر دانشگاهیان، معتمدین و متنفذین بیشتر بهره گیرد موفق تر است و در بحث مشکلات مردم بدون تعارف عمل کردند و بنظرم از ۲۰ نمره ۱۷ را اخذ میکنند اگر بیشتر از معتمدین و متنفذین کار گرفته شود نمره ۲۰ را اخذ خواهند کرد.
جرات و بیان بسیار موضوعات توسط بعضی از رسانه ها امکان پذیر نبوده توسط چهاربهاران انجام شده با همین قوت ادامه دهند ان شاءالله موفقتر خواهند شد.
 
نصیر جدگال؛ امدادگر هلال احمر: چهاربهاران به دلیل ارتباط مستقیم با مدیران و نشر سریع آنها رسالت خبرنگاری خود را به خوبی انجام داده است
پایگاه خبری چهاربهاران نسبت به سایر خبرگزاری ها در نقش اخبار بسیار موفق تر عمل میکند و ارتباط مستقیم با روابط عمومی ادارات دارد و میتواند خیلی موفق تر پیش برود.
این پایگاه خبری توانسته با ایجاد صفحه های مختلف شبکه های اجتماعی و پر مخاطب، اقدام به نشر اخبار دقیق و موثق کند و نیز بر عکس برخی رسانه ها ؛ چهاربهاران با مصاحبه و گفتگوی مستقیم با مدیران و مسئولین و نشر سریع آنها رسالت خبرنگاری خود را به خوبی انجام داده است.
بدون شک شبهه افکنی رسانه های معاند می‌توانست ضربه بسیار تندی به آرامش مردم بزند اما بالواقع پایگاه خبری چهاربهاران اطلاع رسانی شفاف و دقیق و صحیح را در صفحه نشر داد و شایعات و شبهات را در اکثر مواقع توانسته کنترل کند.
در شرایط بحران و حساس این سایت با اطلاع دقیق از روابط عمومی ارگانها اقدام به آموزش و اطلاع رسانی و از بین بردن استرس در وجود مردم و جایگزینی آرامش را بر عهده داشته است و حتی در شیوع کرونا هم اقدام به نشر پوسترها و بنرهای آموزشی در صفحات کرده بود.
همانطور که میدانید همیشه سایت های محلی، پایگاه های خبری، مطبوعات و خبرگزاری ها حرف اول را در استان میزنند چهاربهاران میتواند با تشکیل یک گروه در یکی شبکه های اجتماعی و با دعوت فعالین اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و روابط عمومی ادارات استان و شهرستان در مواقع بحران یا شرایط حساس یا خبرهای بروز و برتر را در آن گروه به اطلاع برسانند و پایگاه چهاربهاران هم سریعا به نقل از روابط عمومی سازمان اخبار را منتشر کند و اینگونه هم میتواند به جایگاهی خیلی بالاتر برسد و هم تعامل بین دستگاه های اجرایی انجام میشود.
عملکرد چهاربهاران تقریبا مثل برخی رسانه ها عمل میکند اما خبرنگاران دارای روحیه جوان هستند و با خلاقیت و دلسوزی به مسائل و مشکلات میپردازند و با روحیه که دارا هستند میتواند به عرصه میدانی بیشتری بدرخشند.
قطعا نمره ای اگر قرار بر اختصاص به پایگاه خبری چهاربهاران باشد، این پایگاه نمره ممتاز و عالی را داراست و با رعایت اصول اخلاق حرفه ای همانند برخی رسانه ها از موقعیت منطقه، فرهنگ و زبان مردم آشنایی زیادی دارد و یا با در ارتباط بودن با اکثر اشخاص در فضای مجازی توانسته است در اطلاع رسانی نقش موثری داشته باشد.
 
و در پایان آخرین سخن بنده اینست که پایگاه خبری چهاربهاران از جوانان مستعد فعال در فضای مجازی برای حوزه خبری و آشنایی بیشتر آنان با جامعه و حوزه رسانه ای استفاده بکند و با استفاده از شهروندان خبرنگار در یک طرح، بیشتر به مشکلات منطقه بپردازد و و امید اینست که رسانه ها بیشتر به مشکلات منطقه بپردازند و با مطالبه گری از مدیران و مسئولین جلو بروند
 
محمد جواد صادقی طنزپرداز: چهاربهاران بعنوان یک رسانه غیردولتی در کنار سایر رسانه ها همراه و همگام با مردم است
چهاربهاران یک سایت مردمی همیشه اولویت آن بیان مشکلات مردم چابهار بوده که در این راستا موفق عمل کرده
رسالت خبرنگاران و یک رسانه خبری همیشه سرعت، دقت و صداقت که سایت چهاربهاران هیچ وقت صداقت را فدای سرعت نکرده بلکه با دقت و سرعت اخباری که بیان واقعیت های جامعه بوده با امانت داری نسبت به اگاهی بخشی و در جهت رفع مشکلات گام برداشته و الگوی خوبی برای پیگیری بوده ازهمین رو مردم آن راتکیه گاهی مطمئن برای خود تلقی می می کنند.
شهبه افکنی و فرافکنی از اصول رسانه های معاند است که در واقع با این کارشان می خواهند چهره نظام را بد جلوه بدهند و در جامعه ناامیدی ایجاد کنند اما انصافا این سایت درمواجه با آنان به درستی عمل کرده است.
 بحران ها مجموعه ای از اتفاقات هستند که بسته نوع آن می توانند حوادث، ناهنجاری های اجتماعی، جریانات فکری و سیاسی باشد که اگر مطالبات مردم از کانال رسانه های دلسوز نظام و مردم به درستی پیگیری نشود جامعه را به ورطه ناامیدی می کشانند که این رسانه مطالبه گرخوبی بوده است.
 محوریت کارتان رامطالبه گری همراه باشفاف سازی قرارداده و همیشه اخبار دریافتی را دوسویه کار کنید به معنی که طرف مشکل را بیان کند و شما به عنوان یک رسانه بی طرف صحبت های فاعل را نیز در مطلب بگنجانید و قضاوت را به عهده مردم بگذارید.
 چابهار از نظر داشتن رسانه های غیردولتی یعنی پایگاه های خبری و تحلیلی رنج می برد و اندک رسانه هایی که هستند در واقع پایگاه های خبری دولتی هستند که در انعکاس اخبار و رویدادهای مجموعه خود به خوبی عمل می کنند و سایت چهاربهاران در کنار سایر رسانه ها همراه و همگام با مردم بوده است.
 نمره را معمولا اساتید و اهل فن به رسانه هایی که کارشان تخصصی است می دهند بنده بعنوان یک شهروند چابهاری نمره خوب می دهم البته توقع دارم به سطح عالی برسید.
سخن آخرمن به جوانان مطالبه گرچابهاری است که مراتب مطالبه گری خود  را از مجاری قانونی پیگیری کنند به جای نقد تخریب نکنند که این کارشان به صورت ناخواسته فراهم کردن خوراک برای سایت های معاند می شود.
 
احسان قادری شهروند: چهاربهاران از تشدید بحران ها کاسته و مردم را به صبر و ارامش دعوت کرده است
چهاربهاران با توجه به عصر جدید و وجود شبکه های متفاوت رسانه ای بنظر من چه اخبار محلی و چه استانی را به خوبی پوشش خبری داده است.
با توجه به اینکه استان ما نماد وحدت و همدلی است و شبکه هایی به دنبال تفرقه و حواشی زیاد هستند تیم چهاربهاران جدا از قوم و مذهب توانسته به خوبی عمل کند.
 در بحران ها یکی از بزرگترین مشکلات ناهماهنگی رسانه هاست که خود باعث تشدید بحران میشود، بعنوان مثال در بحث کرونا و سیل بلوچستان این سایت توانسته رسالت خود را به خوبی انجام دهد و از تشدید بحران ها کاسته و مردم را به صبر و ارامش دعوت کند.
 الان متاسفانه مسئولین به روابط عمومی ها و اصحاب رسانه خصوصا خبرنگاران اهمیت زیادی نمیدهند، بنظر من مسئولین در کنار این قشر زحمتکش باشند و امکانات در اختیارشون قرار دهند تا باعث دلگرمی این عزیزان شود.
با توجه به وجود شبکه های متفاوت و دنبال کردن اخبار توسط مردم، بنظر من زوم بیشتر روی اخبار محلی و حوادث و اطلاع رسانی ها باشد و چهاربهاران هم توانسته از اخبار ضد نظام دور باشد.
چندین ساله این سایت رو دنبال میکنم و مردم باید نظر بدن، اگه نظر شخصی باشه نمره ۱۸
 بنظر من کسی که بخواهد خبرنگار شود باید اخلاق و عشق به این کار داشته باشد و این سایت هم از این لحاظ در برخورد با مشکلات صبور بوده است.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۳۹۶


ارسال