سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:

پرداخت مهریه باید با شرایط امروز اقتصادی همخوانی داشته باشد/ باید از نظر فرهنگی روی موضوع مهریه کار شود

20 مرداد 1399 ساعت 10:19

حجت الاسلام نوروزی گفت: باید طرح تعیین مهریه به اندازه توانایی افراد، در مجلس تصویب شود. یعنی پرداخت مهریه به گونه ای باشد که فرد بتواند در شرایط امروزی زندگی خود را ادامه دهد و پرداخت مهریه نباید خللی بر زندگی فرد وارد کند.


به گزارش عصرهامونحجت‌الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرنگار حوزه قضایی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به موضوع مهریه و زندانی شدن برخی از افراد برای عدم پرداخت مهریه، خاطرنشان کرد: در سال گذشته در کمیسیون حقوقی قضایی طرحی به نام « ممنوعیت حبس محکومان مالی» را پیگیری کردیم که براساس آن نباید محکومان مالی مهریه و ... به دلیل عدم توانایی در پرداخت مال، به زندان بروند.
وی افزود: بنابراین این طرح در کمیته و کمیسیون قضایی تصویب شد؛ اما در صحن علنی هنوز به تصویب نرسیده است و پس از 75 روز کمیسیون قضایی مجلس تشکیل جلسه نداده تا بتوانیم در آنجا مطرح و سپس در صحن علنی پیگیری کنیم.
حجت الاسلام نوروزی ادامه داد: قضاتی هستند که هنوز افراد را به خاطر عدم پرداخت مهریه به زندان می فرستند؛ هر چند آزادی آن دسته از زندانیان مهریه نیز براساس بخشنامه رییس قوه قضاییه صادر شده بود.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به بندهایی از قانون اجرای محکومیت های مالی، اظهار کرد: درماده های 3،2، 7 اجرای قانون محکومیتهای مالی به گونه ای اشاره شده که می‌توان عنوان «اعسار» را برداشت کرد؛ اما برخی قضات هم بر این عقیده هستند که باید افراد در صورت نداشتن توان مالی برای پرداخت مهریه زندانی شوند.
وی با ارائه پیشنهادی برای پرداخت مهریه در زمان عقد زوجین، تأکید کرد: تعیین میزان مهریه در زمان ازدواج باید به گونه ای باشد که زوج توان پرداخت آن را داشته باشد، این طور نباشد که جوانی هزار سکه را مهریه همسر خود قرار دهد که توان پرداخت آن را ندارد، اگر اینگونه عقد شود، آن عقد اشکال شرعی دارد.
حجت الاسلام نوروزی یادآور شد: باید فرهنگ تعیین مهریه تغییر پیدا کند، مهریه نقدی باشد و اگر هم مهریه به صورت غیر نقدی باشد، باید به اندازه و کفویت افراد باشد.
وی درباره نحوه پرداخت مهریه به زنان، اضافه کرد: باید طرح تعیین مهریه به اندازه توانایی افراد در مجلس تصویب شود؛ افرادی هستند که نمی تواند پرداخت سکه یا حتی ربع سکه در ماه را داشته باشند، از این رو پرداخت مهریه به گونه ای باشد که فرد بتواند در شرایط امروزی زندگی خود را ادامه دهد و در پرداختها نیز خللی وارد نشود.
وی با بیان وجود تناقض بین عند الاستطاعه بودن مهریه و زندانی شدن زوج به سبب عدم پرداخت، تصریح کرد: حقوقدانان کشور باید موضوع روشنگرانه ای را درباره مهریه داشته باشند،چگونه مهریه عندالاستطاعه است اما زمان رجوع فرد به دادگاه او را به زندان می فرستند؟! چرا که ماده های قانون محکومتیهای مالی می گویند اصل اعسار است، باید از نظر فرهنگی بر روی موضوع مهریه کار شود و توجه شود تا مشکلات پیش روی این حوزه از بین برود.
انتهای پیام/


کد مطلب: 128465

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/128465/پرداخت-مهریه-باید-شرایط-امروز-اقتصادی-همخوانی-داشته-باشد-نظر-فرهنگی-روی-موضوع-کار-شود

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/