يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۸
عضو هیئت رئیسه مجلس
دولت مسئله بکارگیری نمایندگان ردصلاحیت شده را شفاف کند
 
حجت‌الاسلام سلیمی گفت: دولت باید توضیح دهد بر چه اساس به عده‌ای خاص از نمایندگان در سازمان‌ها و ادارات سمت مهم می‌دهد؛ متاسفانه دولت هیچ توضیحی در این خصوص نمی‌دهد در صورتی که این مسئله باید شفاف شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ بحث به کارگیری برخی از نمایندگان مجلس که به دلایل مختلف نتوانستند مجوز حضور در مجلس یازدهم را کسب کنند، تبدیل به سوژه ای شده که سر و صدای زیادی به راه انداخته و حواشی زیادی را به همراه داشت.
از حواشی این موضوع می توان به نامه نگاری دولت در وزارت خانه ها و همچنین تمایل برخی از این نمایندگان برای جذب در وزارت‌خانه‌های اقتصادی، صندوق‌ها و حیاط خلوت‌ برخی وزارت‌خانه‌ها اشاره کرد.
«علی ربیعی» سخنگوی دولت در همین رابطه در در پاسخ به سؤای مبنی بر اینکه «آیا دولت حاضر است لیستی شفاف از نمایندگان مجلس دهم را که به‌کارگیری کرده منتشر کند؟»، اظهار داشت: «همواره در تمامی ادوار مجلس تعدادی از کارکنان دولت و دستگاه‌های اجرایی در میان نمایندگان مجلس هستند و این افراد پس از اتمام دوره نمایندگی به دستگاه‌های خود بر می‌گردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تعدادی از آن‌ها درحال حاضر در مرخصی و یا در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند. بنابراین در آینده نزدیک و با بازگشت این افراد به محل کار سابق خود مشخص خواهد شد چه کسانی به محل کار خود در دستگاه‌های اجرایی و دولت بازگشته‌اند».
سخنگوی دولت در ادامه گفت: «البته یقینا باید از تجربه چندین ساله این افراد در حوزه سیاست‌گذاری و قانونگذاری در حوزه‌های مختلف استفاده لازم را کرد. اساس گردش نخبگان این است که افراد وقتی از مسندی کنار می‌روند همانند یک شهروند به جایگاه خود برگردند و هیچ‌کس بدون شایستگی در جایگاهی قرار نگیرد.» ربیعی که پیش‌تر - اردیبهشت 92 - صراحتا به‌کارگیری نمایندگان سابق در دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرده بود، در حالی حضور نمایندگان مجلس قبلی در دستگاه‌های دولتی را محدود به «بازگشت به کار کارکنان دولت» دانست که برخی انتصابات اخیر در دولت خلاف آن را ثابت می‌کند. تازه‌ترین آن هم مربوط به حکم محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای یکی از نمایندگان مجلس دهم است.
دولت مسئله به‌کارگیری نمایندگان ردصلاحیت شده را شفاف کند
در همین خصوص «حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی» عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا اظهار داشت: دولت باید توضیح دهد بر چه اساس به عده‌ای خاص از نمایندگان در سازمان‌ها و ادارات سمت مهم می‌دهد؛ متاسفانه دولت هیچ توضیحی در این خصوص نمی‌دهد در صورتی که این مسئله باید شفاف شود.
وی ادامه داد: نکته حائز اهمیتی که در این رابطه وجود دارد این است که دولت صرفاً یک عده‌ای خاص از نمایندگان را به‌کار می‌گیرد. اگر قرار است نمایندگان به‌کارگیری شوند چرا همه را به‌کارگیری نکردند، اگر قرار بود به‌کار نگیرند چرا فقط یک عده‌ای خاص را به‎کار می‌گیرد؟
این عضو هیئت رئیسه مجلس به ابعاد دیگری از این مسئله اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که وجود دارد این است که چرا دولت فقط افراد همسو با خود را در دستگاه‌های اقتصادی به‌کارگیری کرده و به عده‌ای خاص در بدنه دولت سمت می‌دهد؟ طبیعتاً این موضوع جای اما و اگر دارد که امیدوارم آقایان توضیحات خود را جهت شفاف سازی ارائه دهند.

سلیمی در پایان در خصوص لزوم ورود مجلس و تصویب قانونی جهت پایان دادن به چرخه به‌کارگیری نمایندگان ردصلاحیت شده گفت: در این خصوص هیچ قانونی وجود ندارد و دولت سلیقه‌ای عمل می‌کند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۵۸۳


ارسال