يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
در آئین گرامیداشت روز خبرنگار صورت گرفت؛
پایان کار ششمین جشنواره مطبوعات سیستان و بلوچستان با 25 برگزیده
 
ششمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری سیستان و بلوچستان با حضور اصحاب رسانه و 25 برگزیده به کار خود پایان داد.
به گزارش عصرهامون، محمد هادی طهرانی مقدم، مدیرعامل خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان در آئین اختتامیه گرامیداشت روز خبرنگار و ششمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری سیستان وبلوچستان که شامگاه پنجشنبه 23 مرداد ماه با حضور مسئولان استانی برگزار شد، با‌ گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار، با‌ گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار، اذعان کرد: سیستان وبلوچستان دارای 115 رسانه دارای مجوز در دو حوزه چاپی و الکترونیک است.

وی اضافه کرد: این جشنواره با هدف رقابت سالم میان اصحاب رسانه به منظور ارتقای سطح کیفی خبر و اطلاع رسانی در استان، گسترش فرهنگ مطالعه و روزنامه‌خوانی، شناسایی نقاط قوت و ضعف رسانه‌های سیستان و بلوچستان و توسعه ظرفیت‌های موجود مطبوعات برای ششمین سال متوالی توسط خانه مطبوعات استان برگزار شد.

این مقام مسئول با اشاره به ارسال 188 اثر به ششمین جشنواره مطبوعات، خاطرنشان کرد: فراخوان ششمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری سیستان و بلوچستان آذر ماه 98 منتشر و به علاقمندان تا پایان دی ماه 98 مهلت داده شد تا آثار خود را در بخش های اعلام شده ارسال کنند که در پایان موعد مقرر در بخش اصلی 139 اثر توسط 56 شرکت کننده و در قسمت ویژه 49 اثر از سوی 26 خبرنگار به دبیرخانه جشنواره رسید.

وی با بیان این که در نهایت 25 نفر به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب شدند، افزود: این جشنواره در 2 بخش اصلی و ویژه برگزار شد که شرکت کنندگان در بخش ویژه آثارشان را در حوزه های ایثار، شهادت و جبهه مقاومت با تاکید بر شهادت حاج قاسم سلیمانی و معرفی ظرفیت های نهفته استان به دبیرخانه ارسال کردند.

طهرانی مقدم افزود: در بخش اصلی این جشنواره آثار اصحاب رسانه در حوزه های یادداشت و سرمقاله، عکس (خبری و مستند)، خبر، گزارش تحلیلی _ توصیفی، گزارش خبری، گزارش ویدیویی، مصاحبه تفصیلی، تیتر، طراحی و صفحه آرایی، طنز مکتوب و کاریکاتور و پوستر و اینفوگرافیک دریافت و ارزیابی شد.

وی تصریح کرد: تمامی این آثار توسط چهار داور برجسته هر حوزه در تهران داوری شد و استان هیچ دخل و تصرفی در نتایج و افراد برگزیده نداشت.

مدیرعامل خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: مکان مجتمع رسانه ها بعد سال ها برای استقرار رسانه ها مشخص، همچنین تفاهم نامه هایی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان برای اصحاب رسانه صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: امروز نیاز داریم در حوزه دیپلماسی رسانه ای گام برداریم و در این خصوص در حال نوشتن طرح هایی برای اجرایی شدن آن هستیم و موافقت هایی برای این طرح از سوی مسئولین حاصل شده است.

تاثیرگذاری خبرنگاران بر افکار عمومی

علی زینی وند، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان هم با بیان این که قدرت قلم خبرنگار، به افکار عمومی قدرت می دهد، بیان کرد: معدل افکار عمومی در همه کشورها به نفع ملت بوده و نقش خبرنگاران در این دنیای پر تحرک خیلی قوی و پر رنگ است.

وی ادامه داد: اگر خبرنگاری وارد جهت بندی های سیاسی شد، توقع داشته باشد روی بخشی که به نمایندگی اش حرف بزند می تواند تاثیرگذار باشد، در حالی که افکار عمومی با حرف صادقانه، عادلانه و منصفانه سازگار است.

این مقام مسئول با بیان این که اصحاب رسانه نقش و رسالت مهمی را بر عهده دارند، ادامه داد: تعریف گفتمان مبتنی بر واقعیت و دانش در روند تغییرات افکار عمومی تاثیرگذار است.

زینی وند گفت: باید تحولات را مرور و رصد کنیم، چراکه اگر بخواهیم با شیوه گذشته در خصوص موضوع های روز تصمیم بگیریم موفق نمی شویم، وضعیت تغییر کرده و رفتارهای امروز باید بر مبنای تغییرات باشد.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری رسانه ها بر جامعه، افزود: اگر خود را با تغییرات به روز نکنیم فرصت ها را از دست می دهیم، رسانه ها در این وادی می توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

معاوت استاندار اضافه کرد: پیگیر هستیم با هر آنچه در توان داریم بخشی از مشکلات خبرنگاران را که تمام توانشان را در راستای توسعه جامعه می گذارند، اما مورد بی توجهی قرار گرفته اند رفع و از آن ها حمایت کنیم، نقد هر گونه گزنده و تند باشد هیچ مدیری حق ندارد پای اصحاب رسانه را به دستگاه قضا باز کند.

خبر خوش برای اصحاب رسانه

حسین مسگرانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در این مراسم نیز گفت: توافقی بین وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی در خصوص مسکن شکل گرفته است که اطلاعات اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه طبق آیین نامه و شیوه نامه جمع آوری و ابلاغ می شود.

وی ادامه داد: در شرایط کرونا تولید محتوای خوبی توسط رسانه های سیستان و بلوچستان صورت گرفت به گونه ای که جزو برترین های کشور بودیم.

به گفته این مقام مسئول، خانه مطبوعات جدید ورود جدی و خیلی خوبی برای تحول در رسانه های سیستان و بلوچستان داشته است که جای تقدیر دارد.

تجلیل از خبرنگاران و مقام آوران

این مراسم از خبرنگاران دفاع مقدس و پیشکسوتان این عرصه و اعضای سابق هیئت مدیره خانه مطبوعات به همراه 150 نفر از خبرنگاران عضو این خانه تجلیل شد و افراد منتخب هر بخش جشنواره مطبوعات معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند که اسامی آنها به شرح زیر است.

در بخش گزارش توصیفی، تحلیلی فائقه راغی از خبرگزاری ایلنا با اثر "اینجا فقر سیل و بی خانمانی تا مغز استخوان را می سوزاند"، لیلا خطیب زاده خبرگزاری ایرنا برای گزارش "حاشیه نشینی؛ در چابهار جز فقر و بیکاری یافت نمی شود" و آرشام هنرکار از خبرگزاری تسنیم برای گزارش "انتظار ساعتی در صف گاز" به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش گزارش خبری جواد قنبری از خبرگزاری مهر برای "بهشت آبزی پروری ایران در انتظار سرمایه گذاران" و سید مجتبی طباطبایی زاده از پایگاه خبری تحلیلی عصر هامون برای گزارش "نسخه شفابخش اقتصاد سیستان‌ و بلوچستان" حائز رتبه دوم و سوم شدند.

در بخش گزارش ویدئویی سید امیر حسین عظیمی از خبرگزاری تسنیم برای "جولان مدارس کپری در بلوچستان" و مریم سرگزی از شما رسانه برای گزارش "کلبه آرامش در سیستان" مقام های دوم و سوم را ازآن خود کردند.

در بخش یاداشت و سرمقاله هادی محمدی از خبرگزاری ایکنا برای "فریاد زیرآب و دختران عروسک به دستی که عروس می شوند" و زهره خجسته از نشریه صدگنج برای مجموع آثار ارسالی به ترتیب مقام دوم و سوم را کسب کردند.

حمیده ذوالفقاری از روزنامه سیستان و بلوچستان برای "سهم استان از تولید ناخالص ملی" مقام سوم بخش خبر این جشنواره را کسب کرد، هیئت داوران در این بخش کسی را حائز رتبه اول و دوم ندانستند.

در بخش مصاحبه تفصیلی "آمدن به سیستان و بلوچستان حالم را خوب می کند" اثر مهدی رخشانی از روزنامه زاهدان و "تنها خلبان زن در سیستان و بلوچستان" نوشته مریم سرگزی از خبرگزاری فارس به ترتیب حائز رتبه اول و سوم شد.

حامد غلامی از خبرگزاری ایرنا برای اثر "سیلاب بلوچستان، طوفان شن در منطقه سیستان"، حبیب پیران از پایگاه خبری عصرهامون برای "جلوه ای از محرومیت و خدمت در سیستان و بلوچستان" و علیرضا محمددادی شهرکی از زاهدنیوز برای "مشقت های باران در زاهدان" در بخش عکس حائز رتبه های اول تا سوم شدند.

"مرثیه آب در دزدآب" اثر محمدرضا شهابی نیا و "صادرات آب با طعم هندوانه" اثر الهه جهان بین هر دو از پایگاه خبری عصرهامون در بخش تیتر رتبه اول و سوم را کسب کردند.

در بخش پوستر و اینفوگرافیک اکبر تجلی از خبرگزاری برنا برای "بیانات مقام معظم رهبری در مورد انتخابات"، مهرداد پارسافر برای "غفلت مسئولین از اقتصاد مرزنشینان" و "الهه جهان‌بین" هر دو از پایگاه خبری عصر هامون برای "نه به اعتیاد" مقام های اول تا سوم این بخش را از آن خود کردند.

مصطفی کیخا مقدم از روزنامه زاهدان برای طراحی نیم صفحه اول، احسان نورزایی از هاتف جوان برای طراحی روی جلد این نشریه و  فرشته رئیسی از نشریه عیاران برای صفحه بندی اول و آخر این نشریه در بخش صفحه آرایی هم حائز رتبه اول تا سوم شدند.

جوایز بخش ویژه جشنواره در قسمت معرفی ظرفیت های نهفته سیستان و بلوچستان به حبیب پیران از پایگاه خبری عصرهامون برای اثر "رونق گردشگری راهکاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی" و در قسمت ایثار، شهادت و جبهه مقاومت با تاکید بر شهادت حاج قاسم سلیمانی نیز به احمد رضا زائر میری از هفته نامه زابلستان برای اثر " شبی که ماه پنهان شد" تعلق گرفت.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۶۶۰


ارسال