شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ,28 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۸
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
مباهله لحظه مهم تاریخی در اثبات حقانیت اهل بیت (ع)/ماه محرم بهترین زمان برای تبلیغ صحیح ارزشهای اسلامی است
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه مباهله لحظه مهم تاریخی در اثبات حقانیت اهل بیت (ع) بود، ماه محرم را بهترین فرصت برای تبلیغ صحیح، و شاخص سازی در جامعه دانستند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام و المسلمین طاهری امام جمعه موقت زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: تقوا موجب جلب رحمت خاصه خداوند است از کتاب خداوند تبعیت کنید تقواداشته باشید و پرهیزگار باشید که این تقوا موجب جلب رحمت خداوند است، همه موجودات و مخلوقات خدای متعال زیر چتر رحمت عامه خداوند هستند، گستره رحمت الهی بر همه عالم است و هیچ مخلوقی بی نیاز و حدای رحمت خداوند نیست.

وی با بیان اینکه خداوند متعال رحمان و رحیم است،افزود: رحمت رحمانیه شامل همه مخلوقات خداوند است و این از بزرگی خداوند است، فرق بین رحمت رحمانیه و رحمت رحیمیه این است که رحمت رحیمیه خاص است اگرمیخواهید شامل آن شوید باید تقوا داشته باشید.

وی خاطر نشان کرد: رحمت خاص خداوند ویژگی های خاص خودش را دارد خداوتد متعال به افراد باتقوا با نگاه مغفرت و رحمت رو می کند تقوا فیض عبادت و لذت بندگی را شامل حال انسان می کند و ره اورد تقوا افزایش شوق بندگی است و این همان نگاه رحیمیه و فیض خداوند است.

وی با بیان اینکه رحمت رحیمیه هم در بعد عبادات فردی و فعالیت اجتماعی به سراغ انسان می آید و جامعه با تقوا در دنیا مشمول رحمت رحیمیه می شود،خاطرنشان کرد:چند ماهی که جامعه بشری گرفتار ویروس کرونا شده و صدها هزار نفر از دنیا رفتند و بسیاری از کشورهای مدعی برای به دست اوردن ماسک به دزدی دریایی و زمینی و هوایی روی اوردند و کشورهای اروپایی یکدیگر را غارت کردند فروشگاه ها را غارت کردند چراکه تقوای جمعی و تکیه برخدا ندارند و این نتیجه تربیت دنیای مادی گرا و جامعه است که تربیت دینی ندارد.

حجت الاسلام طاهری تاکید کرد: اما در کشور ما شیوع کرونا با وجود شدیدترین تحریم ها باعث همبستگی و مواسات مردم شد کمک های مومنانه راه اندازی شد صابحخانه ها اجاره ها رابخشیدند جوانان بسیجی ،طلاب مجاهد و دانشحویان ما کارجهادی کردند و اموات کرونایی را غسل و تدفین کردند و جمعی که تقوا داشته باشد رحمت الهی شامل آنها می شود.

وی ادامه داد: در اوج این مجاهدت کادر درمانی مجاهد فی سبیل الله ودر خط مقدم جهاد بودند و باهمه وجود در این خط مقدم مبارزه کردندمردم خانه های خود را کارگاه تولید ماسک کردند ازدواج ها را به تاخیر انداختند و به کمک مردم شتافتند و این حاصل تقوای اجتماعی است.

امام جمعه موقت زاهدان با اشاره به آیه مباهله اذعان کرد: بعد از فتح مکه توسط پیامبر اکرم ،اقوام و قبایل برای پیوستن به اسلام به سراغ پیامبر می آمدند و افراد بسیاری از یهودی و مسیحی مشرف به اسلام می شدند،مسیحی های نجران خدمت رسول اکرم(ص) رسیدند و در بحثی که با پیامبر داشتند به این نتیجه نرسیدند که مسلمان شوند در نتیجه پیامبر تصمیم بر مباهله گرفتند.

وی تصریح کرد: ایه دراین زمینه نازل شد که شما فرزندان تان را بیاورید و ما هم فرزندان مان را می اوریم و نبی اکرم(ص) حسن و حسین را همراه برد پیامبر فرمود شما زنان تان را بیاورید و ما هم زنان مان را می اوریم و حصرت فاطمه (س)را همراه برد و شما جان تان رابیاورید و ما هم جان مان را می اوریم و حضرت علی(ع) را همراه برد.

خطیب جمعه زاهدان افزود: مباهله مانند غدیر و عاشورا یک مکتب است قضیه مباهله یک حماسه است پیامبر عزیزترین عزیزانش را برای دفاع و بقاع اسلام به میدان اورد مانند عاشورا که سیدالشهدا باهمه هستی به میدان رفت، پیامبر اکرم خانواده و جگر گوشه هایش را سخاوتمندانه به میدان مباهله برد و ۳ اسماعیلش و نورچشمش فاطمه الزهرا(س) را به میدان مباهله برد.

امام جمعه موقت زاهدان اظهارکرد: درس بعدی مباهله ارزش و عیار و وزن دین و اسلام است آن قدر اسلام عزیز است که پیامبر جان شیرینش یعنی جان علی(ع) را در معرض خطر قرار داد سیدالشهدا(ع) در کربلا فرمود من به دنبال اصلاح دین و امر به معروف و نهی از منکر هستم و به سیره جدم عمل می کنم و مباهله نمونه ای از سیره پیامبر در دفاع از دین اسلام است که همه خانواده خود را برای دفاع و حفظ اسلام به میدان مباهله آورد.

حجت الاسلام و المسلمین طاهری ایستادگی در مقابل دشمن مکار در مذاکرات را درسی دیگر از مباهله دانست و بیان کرد: دشمن با طراحی و برنامه ریزی وارد میدان مذاکره می شود در مقابل دشمن نباید کوتاه بیایید ایستادگی در مقابل دشمن در مذاکره گاهی مهمتر از ایستادگی در میدان جنگ است، سیدالشهدا با عمر بن سعد مذاکره کرد اما نه برای اینکه امتیازی بگیرد یا امتیازی بدهد بلکه برای نصیحت عمربن سعد که برای عاقبت بخیری خودش را از کربلا برود.

وی عنوان کرد: دشمن یک روز با سلاح یک روز با جنگ اقتصادی تحریم یا تحریف به مقابله با ما می آید و اگر بخشی در مقابل دشمن ضعف نشان دهند بخش دیگر آسیب می بیند اگر دشمنان در امارات مانور تصرف جزایر کشور ما را برگزار کروند فرزندان ما مانور تصرف ناو جنگی انها را برگزار کردند.

وی با بیان اینکه امروز میدان جنگ سفره مردم و رونق کسب و کار و زندگی مردم است، گفت: وظیفه دولت تنها چیدن اقلام در قفسه فروشگاه ها نیست بلکه باید نظارت بر افزایش قیمت داشته باشند و با گران فروشان مقابله کنند اگر نیروهای نظامی ما با قدرت در برابر دشمن ایستاده اند فرماندهان میدان اقتصادی نیز باید در این میدان دغدغه داشته باشند و بر قیمت ها نظارت کنند قرار نیست فروشگاه ها لبریز از اقلام باشد اما کنترلی بر قیمت ها وجود نداشته باشد اگر تکیه بر خداوند بدهید و سستی نکنید میتوانید این آشفته بازارها را کنترل کنید.

مباهله، یکی از رویدادهای مهم و عظیم تاریخ اسلام است
 
حجت الاسلام والمسلمین واحد بخش بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته جلگه چاه هاشم گفت: در تاریخ ۲۳ ساله بعثت نبی مکرم اسلام ، روزهای بسیار مهم و سرنوشت سازی وجود دارد که هر یک از آنها به تنهایی برای اثبات حقانیت اسلام کافی است.

وی افزود: یکی از این رویدادهای عظیم، مهم و ممتاز،تاریخ اسلام، روز مباهله است که در آن توحید، نبوت و امامت در کاملترین چهره ها جلوه کرده و حقیقت ناب و نورانی خود را نشان داد.

خطیب این هفته نماز جمعه جلگه دلگان تصریح کرد: مباهله در واقع مظهر اطمینان ایمانی و تکیه بر حقانیت است، در این روز، پیامبر گرامی اسلام عزیزترین عناصر انسانی خود را به صحنه برد.

حجت الاسلام بامری عنوان کرد: به میدان آوردن بهترین عزیزان از سوی پیامبر بزرگوار اسلام در روز مباهله نشان دهنده این است که ابلاغ حقیقت چقدر با اهمیت است.

امام جمعه موقت جلگه چاه هاشم به سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: بازگشت آزادگان به میهن اسلامی، پس از سال ها تحمل شدیدترین شکنجه ها از سوی صدام و مامورانش ، نتیجه مقاومت هشت ساله مردم سرافراز ایران در برابر دشمن بعثی بود.

بدخواهان نظام اسلامی در طرح ها شوم خود شکست خواهند خورد

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به اهمیت موضوع امنیت گفت: آمادگی ها باید همواره بگونه ای باشد که براساس دستور قرآنی، در دشمن ایجاد رعب کند و جرأت تجاوز را از او بگیرد زیرا اگر خاکریزها قابل نفوذ باشند، دشمن نفوذ خواهد کرد.

وی با اشاره به فجایع قدرت های استکباری و بی رحمی و سنگ دلی آنها با مردم مظلوم گفت: امروز بزرگترین خطر برای دنیا، نفاق و ریا و دروغگویی مدعیان حقوق بشر است.

 امام جمعه شهرستان نیکشهر با تأکید بر اینکه این قدرتها هیچ ابایی در استفاده از تجهیزات بسیار خطرناک و روش های غیر انسانی برای کشتار انسان های بیگناه ندارند، گفت: ادعای آنها مبنی بر حمایت از حقوق بشر و حقوق شهروندی، خلاف واقع و کاملاً پوچ و بیهوده است.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی با اشاره به سالروز مباهله و ایستادگی پیامبر اسلام (ص) و خاندان مطهر ایشان در مقابل جریان کفر در سال دهم هجری، گفت: همانگونه که در قضیه مباهله در صدر اسلام، همه ایمان در مقابل کفر قرار گرفته بود، امروز نیز در جمهوری اسلامی ایران، همه ایمان در مقابل کفر قرار گرفته است و همانگونه که در آن زمان صفای معنوی پیامبر(ص) و خاندان ایشان توانست دشمن را از میدان خارج کند، امروز هم ملت ایران با اقتدار معنوی خود، دشمن را از میدان خارج خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه مباهله ابلاغ حقیقت و روشنگری مردم است گفت: پیامبر اسلام (ص) در روز مباهله، به منظور روشنگری مردم و شاخص سازی برای حق و باطل، عزیزترین انسانها را به صحنه آورد و در روز عاشورا نیز امام حسین (ع) برای بیان حقیقت و روشنگری در طول تاریخ، عزیزترین عزیزان خود را به وسط میدان آورد و با گفتار و عمل و با پرداخت هزینه ای سنگین، به ابلاغ حقیقت پرداخت.

وی ادامه داد:اگر برای یاری دین خدا آماده و پا به رکاب باشیم، مانند حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش در کربلا ،قطعاً وعده الهی مبنی بر نصرت یاری کنندگان دین خدا، محقق خواهد شد و بدخواهان نظام اسلامی در طرح ها و برنامه های امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی شکست خواهند خورد.

امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به عزاداری و تبلیغ در ماه محرم و صفر گفت :ماه محرم بهترین فرصت برای تبلیغ صحیح، و شاخص سازی در جامعه است و در دنیایی که اساس کار دشمنانِ حقیقت بر فتنه سازی است، اساس کار طرفدارانِ حقیقت باید بر بصیرت و راهنمایی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی روضه خوانی و ذکر مصیبت را پیوند عاطفی با اولیاء الهی و پشتوانه بسیار ارزشمند برای پیوند فکری و عملی با معارف دینی دانست و افزود: این پیوند عاطفی در واقع همان مودتی است که در قرآن کریم آمده و اگر این مودت نباشد، ولایت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت و ممکن است همان بلایی که بر سر امت اسلامی در دوران های اول بدلیل کنار گذاشتن مودت آمد، تکرار شود.

مباهله لحظه مهم تاریخی در اثبات حقانیت اهل بیت (ع) است

حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار امام جمعه موقت شهرستان سراوان بیان کرد: روز 24 ذی الحجه در تاریخ با عنوان روز مباهله نامگذاری شده است که بدون شک این روز یکی از لحظات مهم تاریخ در اثبات حقانیت اهل (ع) است.

 وی افزود: در آن زمان پیامبر اسلام (ص) به سران طوایف و بزرگان قبایل برای دعوت به اسلام نامه نوشت که مسیحیان نجران  پس از دیدار با نبی مکرم اسلام (ص) به نتجیه نرسیدند مقرر شد در یک زمان و درمکان مشخص گرد هم آیند و مباهله کنند.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان با بیان اینکه مباهله یعنی یکدیگر را  لعن و نفرین کردند، ادامه داد: اما زمانی که مسیحیان مشاهده کردند که پیامبر به جای لشکر کشی با عزیزان خود آمده است، دست از مباهله برداشتند و گفتند اگر یکی از آنها دست به دعا به درگاه خدا و نفرین بردارد همه ما از بین خواهیم رفت سپس با پیامبر (ص) مصالحه کردند.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار با اشاره به روز تکریم خانواده و بازنشستگان خاطر نشان کرد: خانواده تکامل بخش بشریت است که هر فرد با تشکیل خانواده به آرامش می رسد و اگر چنانچه در زندگی به چشم و هم چشمی  و سخت گیری در امورات بپردازیم خانواده دچار فروپاشی خواهد شد.

وی بیان سالروز ورود غرور آفرین آزادگان به کشور، گفت: 26 مرداد ماه یادآور ورود آزادگان به میهن اسلامی است که رنج اسارت را به جان خریدند تا دچار اسارت هوای نفسانی، دشمنان داخلی و خارجی و همچنین استکبار جهانی نشویم.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان تصریح کرد: جمعه 30 مرداد ماه آغاز سال جدید هجری قمری و آغاز محرم الحرام است  که امید است همه ما ادامه دهنده راه امام حسنین (ع) و مکتب عاشورا باشیم.

روز مباهله یکی از پرفضیلترین تاریخ اسلام در دوران پیامبر اعظم بود

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته دلگان گفت: روز مباهله یکی از پرافتخارترین و پرفضیلت ترین روزهای تاریخ اسلامی در زمان پیامبر اعظم (ص) بوده است.

امام جمعه دلگان تصریح کرد: پیامبر اکرم در سال دهم هجری مسیحیان نجران را به مدینه دعوت و آنجا آنها را به دین مبین اسلام دعوت کرد ولی آنان از پذیرش دین حق خودداری کردند.

وی افزود: در همین زمان پیک وحی نازل گردید و آیه مباهله را آورد و پیامبر را مأمور ساخت تا با کسانی که با او به مجادله و محاجه بر می خیزند و زیر بار حق نمی روند؛ به مباهله برخیزد، و طرفین از خداوند بخواهند که افراد دروغگو را از رحمت خود دور سازد.

حجت الاسلام بامری ادامه داد: در جریان روز مباهله ، پیامبر اعظم (ص)پنج تن آل عبا(ع) را همراه خود برد تا مسیحیان نجران بدانند که ایشان عزیزترین افراد زندگی خود را به مباهله آورده است.

وی در ادامه با اشاره اینکه سارقان مسلح به خانه یکی از اهالی شهرستان دلگان حمله کرده و تمام طلاهای زنان اهل خانه را به سرقت می برند، گفت: با تلاش پرسنل انتظامی این سارقان در کمتر از ۱۵ ساعت در شهرستان خاش دستگیر شدند.

وی با تجلیل از اقدام انتظامی شهرستان های دلگان و خاش، خاطرنشان کرد: دستگیری این سارقان موجب خوشحالی اهالی شهرستان دلگان شده است.

مباهله؛ نماد پیروزی حق علیه باطل است

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی قاسمی زاده در خطبه های امروز نماز جمعه با اشاره به روز مباهله عید مسلمانان جهان بیان کرد: از ابتدای خلقت آدم حق و باطل در تقابل بوده اند و تا قیام قیامت چنین خواهد بود و آنچه مهم است آن است که با شناخت حق و حقیقت در تمامی مراحل زندگی پیرو راستین حقیقت باشیم.
 
وی افزود: حادثه بزرگ مباهله و سرباز زدن نجرانیان نیز نمادی از لجاجت معاندین اسلام در پذیرش حق هستند و این از سویی قدرت تسلط ابلیس بر بشر را می رساند که برخی علی رغم شناخت حقیقت حاضر به پذیرش این مهم نیستند
 
خطیب موقت چابهار درباره اهمیت واقعه مباهله و وجود اسناد انکارناپذیری در تاریخ مبنی بر آن به استدلال اهل بیت مانند امام کاظم علیه السلام، امام رضا علیه السلام و سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین علیه السلام و استناد علمای بزرگ شیعه و سنی به این واقعه، تواتر این موضوع را تاریخ ذکر کرد.
 
وی ادامه داد: کودتای ۲۸ مرداد یکی از حوادث سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران بود که در دوازدهمین سال حکومت پهلوی دوم به وقوع پیوست و سبب تثبیت حاکمیت او تا ربع قرن دیگر شد.
 
حجت الاسلام قاسمی زاده ریزش نیرو‌های مذهبی از اطراف مصدق را یکی از نشانه‌های ضعف عملکرد او دانست و تصریح کرد: دولت مصدق از آغاز کار خود با اقدامات نادرست و تفرقه افکنانه سبب ریزش مذهبیون شد در واقع پس از استقرار دولت، مذهبی‌ها مورد شماتت و ظلم قرار گرفتند و این از دلایل اصلی سقوط دولت مصدق بود.
 
وی با اشاره به اینکه دشمن در هر دوره به شکل و طریق جدیدی سعی در ضربه زدن به انقلاب اسلامی است گفت: امروز دشمن به شکل جدید برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی در حال برنامه ریزی است و از تمامی ظرفیت های خود خصوصا فضای مجازی بهره میبرد در این فضا برای تبلیغات و بزرگنمایی یک تعداد افراد خاص و همچنین با بررسی بیشتر بازی های رایانه ای که اهدافی از جمله فروپاشی خانواده دارد از مهم ترین اهداف دشمن است.
 
وی با اشاره به 26 مرداد، سالروز بازگشت نخستین گروه از آزادگان سرافراز به میهن اسلامی خاطرنشان کرد: سالروز ورود آزادگان سرافراز به کشورمان، یکی از سرفصل های خاطره انگیز نظام جمهوری اسلامی را پس از انقلاب و دفاع مقدس رقم زد و آنان غریبانه و مظلومانه اما با شجاعت و استواری همچون سدی مستحکم در برابر نظام ظلم و استکبار ایستادگی کرده بودند و یاد و خاطره این عزیزان که دوران خیلی سختی کشیدند گرامی میداریم.

عدم احداث جاده زابل به زاهدان از بی عرضگی مسئولین است

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل در خطبه های نماز جمعه گفت: روز مباهله روز حقانیت مکتب اهل بیت علیهم السلام است.

وی در ادامه به سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی اشاره کرد و گفت: در جامعه امروز نباید از یاد شهدا و امام شهدا غافل بود بسیاری از رزمندگان اسلام در جبهه دفاع مقدس رخت شهادت ، رخت اسارت و عضوی از بدن اهدا کرده‌اند که همواره باید راه آنان ادامه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین کیخا بیان داشت: هیات رزمندگان اسلام زابل همانند سایر شهرهای ایران باید جایگاه خود را بدست آورد از مسئولین می خواهیم تا این نهاد را تقویت کند.

وی به اهمیت جایگاه مزار شهدا اشاره کرد و گفت: گلزار شهدا در هر شهرستان باید به جایگاه فرهنگی یک شهر تبدیل شود.

امام جمعه شهرستان زابل با بیان اینکه گلزار شهدا یک قبرستان معمولی نیست و مکان متبرکی است که ارواح پاک شهدا آنجا آرام گرفته اند اظهار داشت: گلزار شهدا باید به محل بصیرت افزایی و درس های گام دوم انقلاب اسلامی و محلی برای بازخوانی کتاب هشت سال دفاع مقدس باشد.

وی همچنین بیان داشت : دشمن امروز می خواهد همانند قبل از انقلاب ایران را مستعمره خود دربیاورد، قبل از انقلاب اسلامی عزت و شرف ایرانیان زیر چکمه های آمریکایی ها لگد مال شده بود.

امام جمعه شهرستان زابل گفت: دشمن امروز از اعمال تحریم ها و ایجاد جنگ های فرهنگی و نرم می خواهد که ایران را مستعمره خود دربیاورد.

وی خاطرنشان کرد: دشمن در جنگ های فرهنگی،اقتصادی و نظامی شکست خورده است، و وارد جنگ روانی شده است و بسیاری از وقایع تاریخی و معاصر را تحریف می کند.

امام جمعه زابل گفت: ۸۰ درصد از مشکلات اقتصادی کشور امروز مربوط به سو مدیریت است و تنها ۲۰ درصد مربوط به تحریم های اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: مثلا جاده زابل به زاهدان که ۱۵ سال از آن می گذرد چه ربطی به تحریم ها دارد این از بی عرضگی مسئولین است، مسئولی که نمی تواند برای مردم کار کند جایگاه مدیریت را غصب کرده است.

وی با بیان اینکه در جنگ نظامی هم دشمن از قدرت موشکی ایران مات و مبهوت مانده است گفت: دشمنان انقلاب اسلامی امروز در جنگ فرهنگی هم شکست خورده اند درست است در فرهنگ ضربه هایی خورده ایم اما باید هیات‌های عاشورایی و نسل چهارم انقلاب را ببینیم که چگونه فرهنگ انقلابی و اسلامی را زنده نگه داشته اند.

وی همچنین گفت: جریان تحریف بسیار خطرناک است و دشمن امروز بسیاری از وقایع را تاریخی و معاصر را می خواهد به تحریف بکشاند باید نسل چهارم و پنجم انقلاب مراقب این ترفند دشمن باشند.


 انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۶۷۱


ارسال