چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۵
سریال مشکلات گاز در سیستان و بلوچستان پایان ندارد؛
این قسمت؛ خودروهای حامل گاز متهم اصلی گرانی/کمر شهروندان سیستان زیر بار سیلندرهای گاز خم شد
 
هنوز بیش از 36 روز به آغاز پاییز و سرمای هوا باقی است اما با این وجود افزایش قیمت و کاهش عرضه گاز در شمال سیستان و بلوچستان کمر ساکنین این منطقه را خم کرده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ شهروندان سیستان و بلوچستان به عنوان آخرین استانی که از نعمت گاز بهره مند شده، سالهاست به دلیل عدم وجود زیرساخت های لازم و بی توجهی مسئولین به تعهدات و قول های چندین ساله، مجبور هستند روزانه کپسول های ۱۱ کیلویی گاز را به دوش کشیده و در کوچه و خیابان های زابل به دنبال گاز باشند.

این در حالی است که هنوز بیش از 36 روز به آغاز پاییز و سرمای هوا باقی است اما با این وجود افزایش قیمت و کاهش عرضه گاز در شمال سیستان و بلوچستان کمر ساکنین این منطقه را خم کرده است.

با وجود اینکه حسن روحانی در سفر خود به زابل اعلام کرده بود که در مهرماه سال۹۷ گاز به این شهرستان خواهد رسید اما هنوز بعد از گذشت دو سال از وعده رئیس جمهور کشورمان به زابل نرسیده است اما تعداد محدودی از منازل مسکونی زابل به لوله گاز مجهز هستند و گاز CNG از طریق تانکر های گاز به مخازنی که در شهرستان زابل مستقر هستند منتقل می شوند و منازلی که به لوله گاز مجهز هستند از آن استفاده می کنند، اما تعداد این منازل آنقدر محدود است که صف های گاز در زمستان همچنان طولانی تر از زمستان قبلی می شود.

با نزدیک شدن به ماه آخر تابستان هم این روزها شنیده می شود قیمت گاز در زابل تا حدی گرانتر از قبل شده است و گویا شرکت های فروش گاز در صدد ایجاد تنشی دیگر برای فروش سیلندر گاز هستند.

قیمت های عجیب گاز در سیستان

علی رضا جهانتیغ یکی از شهروندان سیستانی در این باره به خبرنگار ما، گفت: شرکت های فروش گاز در برخی از روزها از فروش سیلندر گاز امتناع می کنند و دلیلی برای این کار خود هم ندارند.

وی افزود: از طرفی نیز خودرو های حمل کننده سیلندر گاز که باید درب منازل آن را به فروش برسانند در محل هایی مستقر می شوند تا شهروندان با دست خالی کپسول ها را حمل کنند.

این شهروند سیستانی ادامه داد: جالب است که این خودرو ها برای اینکه گاز را درب منزل هم نمی آورند کرایه ای دو هزار تومانی از مردم دریافت می کنند.

شهروندان متخلفان را معرفی کنند

در همین رابطه غلامرضا گنجی فرماندار شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: در سال گذشته زمانی که شهرستان زابل با کمبود گاز مواجه شد بالافاصله سهمیه گاز شهرستان را افزایش دادیم.

وی افزود: در گذشته سهمیه گاز شهرستان زابل دو هزار تن بود که با رایزنی ها و پیگیری های متعدد توانستیم سهمیه گاز شهرستان را به چهار هزار و ۶۰۰ تن افزایش دهیم.

فرماندار شهرستان زابل بیان داشت: متاسفانه در زمستان بسیاری از افراد از شهرهای مختلف سیستان برای خرید گاز به زابل مراجعه می کند در حالی که گاز ورودی به زابل سهمیه خود شهرستان است و سایر شهرستان های دیگز نیز در کنار زابل سهمیه گاز شهروندان خود را دریافت می کنند.

گنجی ادامه داد: اگر شرکت های فروش گاز دچار تخلف نشوند مشکلی برای تهیه سهمیه گاز شهرستان وجود ندارد.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان همچنین گفت: قیمت مصوب یک سیلندر گاز ۹ هزار و ۷۰۰ تومان است و مبلغ اضافی برای کرایه خودرو های حمل کننده کپسول گاز وجود ندارد.

وی گفت: هر خودرویی که این مبلغ را از شهروندان دریافت کند دچار تخلف شده است وباید شهروندان این اشخاص را به ادارات مربوطه معرفی کنند.

گنجی بیان داشت: متاسفانه شهروندان تخلفات این چنینی را مشاهده می کنند اما سکوت آنها باعث می شود تا متخلفین هر بار بیشتر دچار تخلف شوند.

فرماندار ویژه زابل تصریح کرد: برای لوله کشی گاز وام هایی در نظر گرفته شده است که شهروندان می توانند با استفاده از آن منزل خود را به گاز مجهز کنند و از طریق CNG مورد استفاده قرار دهند اما شهروندان زابلی تمایل آنچنانی برای انجام این کار هم ندارند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۶۸۰


ارسال