سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
افزایش 60 درصدی اعتبارات راه در سیستان و بلوچستان/ توزیع بودجه 99 با اولویت پیشران های توسعه
 
مهرداد عرب اول گفت: توزیع بودجه 99 سیستان و بلوچستان بر اساس مطالعات آمایش سرزمین و با اولویت پیشران های توسعه این استان است.
مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: بعد از دهه ۶۰ که مطالعات محور شرق کلید و رقم خورد دیگر مطالعات علمی در این مقیاس در سیستان و بلوچستان نداشتیم و توسعه خیلی از زیرساخت هایی که در این دولت و دولت های قبل در استان شکل گرفت خروجی مطالعات محور شرق بود که از جمله آن می توان به ارتقای بندر شهید بهشتی، ساخت محور ترانزیت، گازرسانی و راه آهن اشاره کرد که البته اجرای آن بنا به دلایلی تعطیل شد.
 
وی ادامه داد: بعد از آن قابل اتکا ترین مطالعاتی که شکل گرفت، آمایش سرزمین بود که ابتدا شورای عالی آمایش ایجاد شد و به تبع آن این شورا در مناطق ۱۹ گانه کشور شکل گرفت که سیستان و بلوچستان در منطقه هشت قرار دارد و با استان های هرمزگان، کرمان و یزد هم گروه است.
 
به گفته این مقام مسئول، در راستای مطالعات آمایش در ابتدای امر با دانشگاه سیستان و بلوچستان قرارداد امضا شد که به دلایلی احساس کردیم شرح خدماتی که ایجاد شده ویژه و خاص بود که می‌طلبید افرادی به این مطالعات ورود کنند که تخصص و اطلاعات لازم را زمینه اجرای داشته باشند، به همین دلیل مطالعات مقداری با کندی پیشرفت رفت و بخش‌هایی از آن عقیم ماند.
 
وی تصریح کرد: برای اینکه زمان را از دست ندهیم با مشورت استاندار نسبت به تغییر مشاور اقدام کردیم و با مشاور قوی و مقیم سیستان و بلوچستان که مطالعات چند استان را به سرانجام رسانده بود، وارد مذاکره شدیم، وی از شهرستان های استان بازدید میدانی انجام داد و کننده کار بود، با توجه به این مهم این مطالعات در بهمن ۹۸ نهایی، انتهای فروردین ماه امسال در کارگروه تخصصی شورای عالی آمایش تصویب و جزو مطالعات برتر شناخته شد.
 
عرب اول گفت: ابتدای امسال که می خواستیم توزیع اعتبارات را انجام دهیم، با استانداران و مجموعه مدیران دستگاه‌های اجرایی عهد و پیمانی بسته و مقرر شد این مطالعات آرشیو کتابخانه‌ای نشود، بلکه باید از خروجی آن استفاده کرد.

تعریف پیشران های توسعه استان در 4 فصل

وی اضافه کرد: مطالعات آمایش سرزمین پیشران های توسعه سیستان و بلوچستان را در چهار فصل آب، انرژی، راه و عمران شهری و روستایی تعریف کرده، بر این اساس اگر قرار است این استان ارتقا پیدا کند و شاخص‌های توسعه آن به متوسط کشوری برسد منابع و انرژی به سمت این چهار بخش سوق می یابد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اگر این ۴ بخش را بتوان چند سال مدیریت کرد به طور قطع بر سایر فصول و بخش ها تاثیر گذاری خواهد گذاشت، چراکه فرصت های سرمایه گذاری زیادی به دلیل نبود راه دسترسی از دست رفته است.
 
وی عنوان کرد: در همین خصوص سرمایه‌گذاری در منطقه گوردیم کنارک قصد داشت گلخانه‌ای عظیمی را راه اندازی کند اما راه دسترسی نبود، در حالی که سرمایه گذار حتی یک ریال تسهیلات هم نیاز نداشت و همه هزینه ها را از منابع خودش تامین می کرد که اگر راه برای وی مهیا می شد، به طور قطع سرمایه گذاری در بخش کشاورزی انجام واشتغال ایجاد می شد ارزش افزوده زیادی را برای استان به همراه داشت.

رشد برخی از فصول اعتباری
 
عرب اول اضافه کرد: بنابراین توزیع اعتبارات ۹۹ در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با این رویکرد انجام شد، برخی از فصول را نسبت به سال گذشته رشد ندادیم و حتی در برخی فصول اعتبار را کمتر کردیم، البته توجه به این چهار فصل به این معنا نیست که فصول دیگر اهمیت ندارد یا کم اهمیت است، اما هر فصل به جای خودش می تواند مهم باشد.
 
وی تصریح کرد: اگر قرار بود به خروجی مطالعات اعتنا کنیم، مسیرش همین بود که به عنوان نظام برنامه ریزی استان به سمت و سویی برویم که اعتبار را به سمت پیشران های توسعه ای که مطالعات آمایش سرزمین به ما معرفی کرده است شیفت و سوق دهیم، بنابراین توزیع اعتبارات عمدتا در این چهار بخش متمرکز شد.
 
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: با توجه به این مهم اعتبارات در حوزه راه نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد و در بخش آب بالغ بر ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته، در دیگر پیشران‌های توسعه نیز شرایط همین گونه بوده است، بنابراین از این مطالعات استفاده کردیم و معتقد هم هستیم که تا هر زمانی که ما باشیم و کسانی که بعد از ما خواهند آمد، این مطالعات به عنوان نصب العین در برنامه‌ریزی‌های فرابخشی و حتی منطقه‌ای استفاده کنند به طور قطع نتایج خوبی را برای استان به همراه خواهد داشت.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۷۳۰


ارسال