دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ,30 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۱
سناریوی کووید 19؛
رقص کرونا در دود قلیان/ وقتی در سایه اهمال کاری مسئولان، با جان مردم بازی می شود
 
در حالی که قلیان یکی از عوامل انتشار کووید 19 است متاسفانه در سایه اهمال کاری متولیان امر قلیان سراها در بسیاری از نقاط جنوب شرق کشور فعالیت آزادانه ای دارند.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ با توجه به این که کرونا، ویروسی است که از طریق تنفس به دیگران منتقل می‌شود، افرادی که به صورت جمعی از قلیان‌ مشترک استفاده کنند با سرعت و شدت بیشتری احتمال مبتلا شدن به این ویروس را دارند و قلیان توان انتقال تمام عفونت‌های دستگاه تنفسی از جمله کووید_۱۹ را دارد.

حضور در محیط‌های جمعی و شلوغ، تماس با اشیا و محیط‌های آلوده باعث انتقال سریع ویروس کرونا می‌شود و همچنین مصرف و مواجهه با دود محصولات دخانی بر تضعیف سیستم ایمنی و مستعد شدن بدن برای ابتلا به بیماری ها موثر است و استفاده از وسایل و ابزارآلات قلیان، افزایش ریسک خطر بیماری کرونا را به همراه دارد.

در همین راستا منصور کرمشاهی، یک شهروند ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: از زمان شیوع کرونا تمام قلیان سرا‌ها و اماکن عرضه کننده قلیان در سطح شهر ممنوع اعلام شده بود، اما برخی از این مکان ها به صورت غیر مجاز در حال فعالیت هستند.

وی افزود: انتظار می رود مسئولان امر به فکر سلامت مردم باشند و از فعالیت قلیان سراها برای پیشگیری از ابتلا هر چه بیشتر افراد به بیماری کرونا خودداری کنند و با صاحبان این اماکن برخورد قانونی داشته باشند، آنان به فکر سلامتی مردم نیستند؛ بلکه تنها هدفشان کسب درآمد است هر چند هم این کار با جان مردم بازی کند برایشان مهم نیست.


قلیان منبع اصلی انتقال کرونا است

مهدی صدرایی نسب، رئیس مرکز بهداشت ایرانشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد:  قلیانسراهای ایرانشهر در راستای جلوگیری از انتقال بیماری های تنفسی به خصوص کووید_ ۱۹ مجاز به فعالیت نیستند که در همین راستا در گشت شبانه کارشناسان واحد سلامت محیط و کار از سطح شهر، متوجه فعالیت غیر مجاز یک قلیانسرا شدند که با همکاری نیرو انتظامی و اداره نظارت بر اماکن عمومی این مکان پلمپ و ۱۵ عدد قلیان نیز جمع آوری شد.

وی تاکید کرد: قلیانسراهای ایرانشهر حسب دستور دادستان وقت شهرستان و پیگیری های این ارگان از دی ماه سال ۹۸ مجاز به عرضه قلیان نیستند و توسط واحد سلامت محیط و کار مرکز بهداشت طی گشت های شبانه بازدید و در صورت مشاهده قلیان؛ مکان پلمپ و قلیان ها نیز جمع آوری می شود است.

رئیس مرکز بهداشت ایرانشهر تصریح کرد: با این وجود انتظار می رود بساط این پدیده و کالای غیربهداشتی و غیر فرهنگی از بین خانواده ها و مجموعه های دوستانه برچیده شود.

صدرایی با بیان این که حضور در خانه و خانواده یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا است، گفت: رعایت مسائل بهداشت فردی و عدم حضور در تجمع ها موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۹۵۱


ارسال