چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ,25 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶
امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر:
عزاداری محرم امسال متفاوت با سال‌های قبل بود /کرونا هراسی دشمن با دو قطبی سازی سلامت و معنویت
 
حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی گفت: در جنگ روایت ها پیروز میدان شدیم و تلاش دشمن به نوعی بود که مجالس عزاداری محرم را به گونه ای قلمداد کند که این مراسم ها باعث منافات سلامت و شیوع بیماری است که با دو قطبی سازی معنویت و سلامت تضاد مصنوعی ایجاد کند، اما مردم با انجام رفتارهای به جا سبب ناکام شدن دشمنان شدند.
به گزارش عصرهامون حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار  پهره بیان کرد: اساسا در ایام محرم با وجود بیماری کرونا شاهد یک فضای جدید تبلیغی بودیم و باید به نحوی حرکت می کردیم که از ظرفیت ها متناسب با شرایط جدید استفاده کنیم.

وی افزود: در ایام محرم طبیعی بود که شرایط جدیدی باید در نحوه برگزاری مراسم ها در دستور کار قرار بگیرد و طرح های مختلفی متناسب با بیماری کرونا توسط دستگاه های مختلف در سطح شهرستان ایرانشهر ارائه شد که از جمله می توان، خانه های آسمانی که به نوعی استفاده از ظرفیت خانه های مربوط به مادران و پدران شهدا بوده که مردم با مراجعه به این مکان ها مراسم عزاداری امام حسین(ع) را با حداقل جمعیت برگزار می کردند و پیوند و تجدید میثاق مجددی هم با شهیدان داشتند.

امام جمعه شهرستان ایرانشهر ادامه داد: یکی از شرایط برگزاری مراسم های حزن و ماتم اباعبدالله الحسین (ع) این بود که مراسم نیم ساعت قبل اذان مغرب و بعد اقامه نماز برگزار شود که هم مزاحمتی برای شهروندان نداشته باشد و از طرفی عزاداری هم به نحو احسن انجام شود.

وی در ادامه، عنوان کرد: هم چنین محلات حسینی که دارای ظرفیت بودند، ساکنان آن محله یا کوچه می توانستند ظرفیتی را در جهت ایجاد نمایشگاه اجرای ماتم امام حسین(ع) داشته باشند.

بزمانی تصریح کرد: با توجه به بیماری کرونا عزاداران حسینی توانستند با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و حداقل تراکم جمعیتی مراسم های عزاداری سرور و سالار شهیدان را اجرایی کنند که در این راستا به مجالس خانگی هم اشاره شده بود و در واقع ظرفیتی که از قدیم الایام در اختیار ما بوده که توجه به اقامه ماتم سیدالشهدا در درون خانواده ها انجام شود.

این خطیب جمعه تصریح کرد: دشمنان اسلام تلاش مضاعفی در تعطیلی مراسم های عزاداری امام حسین (ع) داشتند و ما باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشیم و امسال در اجرایی کردن مراسم حزن و ماتم سیدالشهدا به گونه ای رفتار کردیم که جلوی سواستفاده دشمن گرفته شد و هم این که عزاداران دستورالعمل های وزارت بهداشت را رعایت کردند که وجود این مسائل در کنار هم باعث شد محرم متفاوتی داشته باشیم.

وی گفت: در جنگ روایت ها پیروز میدان شدیم و تلاش دشمن به نوعی بود که مجالس عزاداری محرم را به گونه ای قلمداد کند که این مراسم ها باعث منافات سلامت و شیوع بیماری است که با دو قطبی سازی معنویت و سلامت تضاد مصنوعی ایجاد کند، اما مردم با انجام رفتارهای درست و شایسته سبب ناکام شدن دشمنان شدند.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر خاطرنشان کرد: در محرم امسال اقدامات و کمک های مومنانه را در کوچه و خیابان گردی ها شاهد بودیم و این روش جدیدی بود که از سوی مردم شکل گرفت و مهم تر از همه این موارد نظاره گر تبعیت از ولی فقیه بودیم که به نوعی تهدیدها تبدیل به فرصت شدند و برگزار کردن جلسه به آن کیفیت با حضور ایشان عقلانیت حاکم بر مسائل دینی بود و دشمن نتوانست از این موضوع سواستفاده کند.

وی اذعان کرد: محرم امسال دستاوردهای فراوانی داشت و برای آینده هم توشه های وافری به ارمغان داشت و از این ظرفیت ها و تجربیات می توان برای اربعین استفاده کرد‌.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۶۳۷


ارسال