نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » اقتصادی

امیدهایی که هنوز پابرجاست؛

لایحه منطقه آزاد سیستان روی میز مجمع تشخیص مصلحت نظام/ مردمان جنوب شرق کشور چشم انتظار یک مصوبه

۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶

منطقه آزاد سیستان به عنوان لایحه ای که در انتظار تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام است امیدواری های زیادی را در میان مردم سیستان وبلوچستان به وجود آورده و خواسته بحق آن ها برای برون رفت از مشکلات کنونی و ناملایمات طبیعت و کم لطفی همسایگان محسوب می شود.

به گزارش عصرهامون، هفتم مرداد 1397 سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در این کمیسیون خبر داد.



در ماده واحده این لایحه آمده است: در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج به دولت اجازه داده می شود با رعایت مفاد قانون برنامه ششم توسعه، در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه-مریوان)،هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر) و کرمانشاه (قصرشیرین) منطقه آزاد تجاری-صنعتی ایجاد کند.



سرانجام در 11 شهریور ماه 1397 نمایندگان در جلسه علنی مجلس با 141 رای موافق، 75 رای مخالف و هفت رای ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر، لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی را تصویب کردند که منطقه آزاد سیستان یکی از آن ها بود.



اما این لایحه با توجه به ایراداتی که شورای نگهبان گرفت و اصرار مجلس بر مصوبه خود، برای حل اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.



آخرین وعده؛ مردادماه



پیش از این محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در مطلبی که با عنوان چشم مردم سیستان و بلوچستان به مجمع تشخیص مصلحت نظام دوخته شد/منطقه آزاد سیستان جبران كننده بی مهری طبیعت و كم لطفی همسایگان که 26 تیرماه امسال در این پایگاه خبری منتشر شده بود به خبرنگار ما گفت: با پیگیری های انجام شده توسط نمایندگان سیستان و موثرین استان بنا شد هر یک از مناطق آزاد با توجه به ویژگی هایی که دارد در کمیسیون اقتصاد کلان به تفکیک مطرح شود.



به گفته این نماینده، جلسه بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مجمع نظام به احتمال زیاد مرداد ماه برگزار می شود، به علاوه استاندار و نماینده های سیستان با تک تک اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار دارند تا ضرورت ایجاد منطقه آزاد سیستان را یادآور شوند.



با وجود اینکه نیمی از شهریور ماه هم سپری شده، هنوز جلسه بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مجمع نظام برگزار نشده است و انتظارها برای به تایید منطقه آزاد سیستان به قوت خود باقی است.



زیرا ایجاد منطقه آزاد سیستان با عنایت به تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری برای ماندگاری مردم در این حوزه می تواند زمینه‌ توسعه زیرساخت های مناسب باشد.



به علاوه ماهیت منطقه آزاد بر پایه تولید است و کالاهای تولید شده در این مناطق صادر می شود که از این حیث، سیستان دارای ظرفیت بزرگی است و در صورت تحقق این امر، افزایش ماندگاری و امید مردم در بهبود معیشت آن ها در حوزه سیستان رقم می خورد.

 




 


انتظارها ادامه دارد



حبیب الله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار ما گفت: لایحه منطقه آزاد سیستان پس از بررسی در شورای نگهبان در اختیار مجمع تشخیص مصلح نظام قرار گرفته و در این حوزه در حال بررسی است.



وی بیان کرد: در دوره دهم مجلس شورای اسلامی این طرح مصوب شد و پس از عبور از شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است که امیدواریم نتیجه آن تایید منطقه آزاد سیستان باشد.  



عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه اول مجمع تشخیص مصلحت نظام، به نمایندگی از کل نمایندگان حضر یافتم و از این موضوع دفاع کردم.



وی ادامه داد: یکی از مهم ترین موارد درخواست شده در جلسه اول با مجمع تشخیص مصلحت نظام این بود که هر یک از مناطق آزاد پیشنهادی به صورت جدا بررسی و در صورت تایید و رد هر کدام از آن ها به صورت جداگانه این موارد اعلام شود.



دهمرده گفت: این پیشنهاد موثر واقع شده است و اعضای مجمع قبول کردند بررسی های لازم به صورت جداگانه انجام و هرکدام از مناطق آزاد پیشنهادی که صلاحیت داشت مورد قبول و تایید واقع شود.



وی تصریح کرد: برداشت بنده در همان جلسه دفاعیه مجمع تشخیص مصلحت نظام این بود که منطقه آزاد سیستان تایید می شود و امیدواریم که به زودی این اتفاق بیفتد.



انتهای پیام/