چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ,20 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۳
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرقند عنوان کرد:
آغاز عملیات مه پاشی مقابله مالاریا در جنوب سیستان و بلوچستان/ پیشگیری و ضدعفونی بهترین راه مانع انتقال بیماری به انسان
 
اسماعیل بلیده ای گفت: مرحله اول عملیات مه پاشی مقابله با پشه مالاریا طی شناسایی یک مورد بیمار مثبت در روستای پارک شهرستان قصرقند اجرا شد.
به گزارش عصرهامون، اسماعیل بلیده ای سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرقند در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: طی شناسایی یک مورد بیمار مثبت مالاریا اجرای نوبت اول عملیات مه پاشی سطح روستای پارک توسط کارشناس مالاریا و بهورز خانه بهداشت فضل الهی انجام شد.

وی افزود: هدف از انجام این عملیات مبارزه علیه پشه ناقل بیماری مالاریا و قطع چرخه احتمالی انتقال این بیماری به ساکنین مناطق مذکور است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرقند تصریح کرد: عمليات سمپاشي سالانه 2 بار در قبل از فصل انتقال مالاريا براي كاهش وفور ناقل مالاريا( پشه آنوفل) و از بين بردن آن در اين شهرستان انجام مي شود.

وی ادامه داد: براي كاهش مالاريا لاروكشي، توزيع پشه بند آغشته به سم، آموزش هاي مردمي و مه پاشي مراقبت اكتيو بيماري از مهم ترین عوامل پیشگیری مانع انتقال بیماری به انسان است.

بلیده ای عنوان کرد: مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها به خصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است و این بیماری با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب نامیده می‌شود.

وی گفت: این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۷۴۶


ارسال