در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه برادران مطرح شد؛

4 نکته محوری نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان برای طلاب/ حماسه آفرینی مردم ایران در سوگواری سیدالشهدا (ع)

25 شهريور 1399 ساعت 10:12

آیت‌الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌ و بلوچستان در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه برادران این استان، در سخنرانی برای طلاب، چهار نکته محوری را عنوان کرد.


به گزارش عصرهامون، آیت‌الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه برادران استان که در محل حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع) برگزار شد، با اشاره به ضرورت درس گرفتن از وقایع عاشورا، بیان کرد: از جمله درس‌های متنوع قیام عاشورا، ایمان قوی و توکل بالا در حد اعلاء؛ علم، معرفت، شناخت و بصیرت؛ رعایت اخلاق و آداب اسلامی در حد اعلا و هم‌چنین صبر، مقاومت، پایداری و مجاهدت و تلاش درراه دفاع و حفظ و احیاء دین است.

امام جمعه زاهدان در تببین محور اول ایمان قوی و توکل بالا در صحنه عاشورا را مورد اشاره قرار داد و درباره علم، معرفت، شناخت و بصیرت تشریح کرد: انسان باید آگاه و برخوردار از نگاه تیزبین باشد که در فتنه‌ها بتواند حق را از باطل تشخیص دهد.

آیت‌الله محامی با اشاره به محور سوم که رعایت اخلاق و آداب اسلامی در حد اعلاء است، خاطرنشان کرد: حضرت ابا‌عبدالله (ع) و اصحاب ایشان در جریان واقعه کربلا و روز عاشورا، حتی با دشمن که راه را بر او بسته، با کمال ادب و رعایت اخلاق برخورد می‌کرد.

وی افزود: امام حسین(ع) در جریان کربلا سر مبارک همه اصحاب از غلام خود تا بزرگان و خویشاوندان را که به شهادت می‌رسیدند بر دامن می‌گرفت و همان محبت خود را داشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در تشریح محور چهارم پیرامون صبر، مقاومت، پایداری، مجاهدت و تلاش در راه دفاع، حفظ و احیای دین اسلام، گفت: طلبه‌ها باید در مسیر طلبگی خود از درس‌های عاشورا درس گرفته و در این زمینه این چهار محور را دنبال کنند.

وی با اشاره به رعایت تعادل و اعتدال، گفت: این محورها باید به صورت برابر و متوازن دنبال شوند و هرکدام از آن در دیگر محورها تأثیر خود را دارد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به شرایط جامعه در شیوع ویروس کرونا اضافه کرد: امسال، امر تحصیل در حوزه علمیه آغاز می‌شود، به تبع محدودیت‌هایی برای مدیران، اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه وجود دارد که همه باید این سختی‌ها را قبول و تحمل کنیم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با بیان این که امسال آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه معطر به عطر امام حسین(ع) است و سال گذشته نیز این‌گونه بود، ابراز امیدواری کرد: خداوند به ما توفیق عنایت کند که در یاد، نام و ادامه راه و مکتب امام حسین(ع) که حقیقت و مکتب اسلام و معارف بلند قرآنی است قدم برداریم و زندگی و مرگ ما در مسیر این راه روشن باشد.

رئیس شورای امربه‌معروف و نهی از منکر سیستان‌ و بلوچستان اظهار کرد: امسال مردم مسلمان ایران در عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) با همه سختی‌ها و محدودیت‌ها حماسه آفریدند و به‌ خوبی مراسمات دهه اول محرم‌الحرام برگزار و دهه‌ای ماندگار شکل گرفت.

لازم به ذکر است آیت‌الله مصطفی محامی در پایان با گرامی‌داشت آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه استان، خطاب به طلاب علوم دینی به ویژه افرادی که تازه به حوزه وارد شده‌اند، بیان کرد: به این پادگان آموزشی حضرت ولی عصر(عج) و مکتب امام صادق(ع) که وارد شده اید، به حساسیت و اهمیت کاری که انتخاب کرده‌ و راهی که در آن قدم گذاشته‌اید توجه داشته باشید.

انتهای پیام/


کد مطلب: 129796

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/129796/4-نکته-محوری-نماینده-ولی-فقیه-سیستان-بلوچستان-طلاب-حماسه-آفرینی-مردم-ایران-سوگواری-سیدالشهدا-ع

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/