سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۴
رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
ضعف مدیریت منابع؛ عامل بحران آب در جنوب شرق کشور/ رفع عطش سیستان و بلوچستان در گرو تامین اعتبار 200 میلیون یورویی
 
ملک فاضلی گفت: ضعف مدیریت منابع، عامل بحران آب در سیستان و بلوچستان بوده که برای رفع این مشکل تخصیص 200 میلیون یورو اعتبار نیاز است.
ملک فاضلی، رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: مسئله کم آبی در سیستان و بلوچستان وجود دارد، ولی مدیریت آب در سنوات گذشته دچار اشکال بوده که باعث شده با این معضل مواجه شویم، چراکه آب داریم اما به خوبی مدیریت نشده و در نهایت بیلان منفی ایجاد شده است.
 
وی ادامه داد: در سال های گذشته آبی را که می توانستیم مهار کنیم، مهار نشده و به خارج از کشور رفته و منابع آب موجود را از زیر زمین برداشت و ذخایر زیرزمینی را کم کردیم و در نهایت با یک معضل مواجه هستیم، در حالی که وظیفه داریم نسل آینده را در نظر بگیریم، چراکه با چنین اوضاعی دچار مشکل خواهند شد.
 
فاضلی با تاکید بر این که ما باید پاسدار و امانتدار نسل آینده باشیم، افزود: نگاهمان این باشد که اولین چیزی که باید برای آن ها باقی بگذاریم، آب است، چراکه گاز، گندم و دیگر ملزومات را می توان از دیگر نقاط جهان فراهم کرد، اما برای تامین آب نمی توان به دیگر نقاط وابسته بود.
 
 وی با تاکید بر لزوم مدیریت آب اضافه کرد: در استان اقدام‌هایی انجام و سدهایی در جوار رودخانه‌ها ایجاد شده است که آب ذخیره شده در این مخازن باید توزیع شود و در دل روستاها برود.
 
نماینده مردم سراوان اذعان کرد: ما در جوار مرز از یک منطقه آبی گسترده به نام تهلاب برخوردار هستیم که از زاهدان تا مک سوخته جریان دارد و بین ایران و پاکستان مشترک است، می ‌توانیم از این حوزه آبی به بهترین نحو بهره برداری کنیم تا مشکل آب حل شود.
 
وی گفت: این مهم پروسه ای سنگین است که البته از سوی مجمع نمایندگان مطرح شده که اگر بتوانیم به مرحله اجرا برسانیم بسیار می تواند مثمر باشد که بودجه مناسبی را نیز طلب می کند.
 
فاضلی با تاکید بر این که حل معضل آب در سیستان و بلوچستان نیاز به تخصیص بودجه سنگین دارد، گفت: 200 میلیون یورو برای اجرای پروژه های آبی و رفع معضل آب در این استان نیاز است که طرح آن به زودی ارائه و در این راستا اقدام می شود.
 
وی تاکید کرد: آبی را که موجود است و در سنوات گذشته مدیریت نکردیم، باید مدیریت کنیم تا نسل آینده بدون آب نماند که اگر این اقدام انجام نشود ظلم بزرگی در حق آیندگان است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۸۴۹


ارسال