چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ,21 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۷
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد:
​اقتصاد مقاومتی؛ تنها راه برون رفت از تحریم های ناجوانمردانه آمریکا/ دفاع مقدس شناسنامه انقلاب اسلامی و عزت ملت ایران است
 
فرار رسیدن ماه صفر، اهمیت نهضت عاشورا، هشت سال دفاع مقدس جوانمردان ایران اسلامی و اقتدار و عزت آن ها در برابر دشمنان، راهکارهای ایستادن در برابر تحریم های ظالمانه، لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و رزمایش اخیر ارتش مهم ترین محورهای امروز خطبه های نماز جمعه سیستان و بلوچستان بود.
​به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی، امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته، بیان کرد: پیروزی در جنگ تحمیلی از آن کشور ما شد و دشمنان چیزی به دست نیاوردند و اگر همه علل و اسباب را در اختیار داشتیم در جنگ به اهداف بلندتر و والاتری می رسیدیم، اما این بدان معنا نیست که در هدف اساسی خود دفع تجاوز و اثبات صلابت اسلام بود مغلوب خصم شده ایم.

وی افزود: ما هر رزو در جنگ برکتی داشتیم که در همه صحنه ها از آن بهره جستیم، ما انقلاب مان را در جنگ به جهان صادر و مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ تحمیلی ثابت کردیم و پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم و دوستان و دشمنان را شناختیم و به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خود بایستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در جنگ هشت ساله ابهت 2 ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم و ریشه های انقلاب پربار اسلامی مان را محکم و حس برادری و وطن دوستی در نهاد تک تک مردم کشور را بارور کردیم و به مردم جهان نشان دادیم که می توان در مقابل ابرقدرت های جهان مبارزه کرد، جنگ تحمیلی باعث شد تا سردمداران نظام های فاسد در برابر اسلام احساس ذلت کنند.

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: صنایع نظامی در جریان جنگ تحمیلی از رشد روزافزون برخوردار شد و استمرار روح  اسلامی انقلاب در پرتو جنگ تحقق یافت که این ها از برکت خون های شهدای هشت سال دفاع مقدس و تلاش پدران و مادران شهدا و مردم ایران بود جنگ ما جنگ حق و باطل و تمام شدنی نیست.

وی با بیان اینکه یکی از راه های تحصیل تقوا عمل به درس های عاشورا است، ادامه داد: مردم انقلابی ما در نسل اول انقلاب درس های عاشورا را آموختند و به آن عمل کردند، تقابل جبهه حق و باطل و فرهنگ الهی و شیطانی از زمان حضرت آدم تاکنون بوده و تا قیامت ادامه دارد و دشمن هیچ گاه از دشمنی دست برنمی دارد مگر اینکه در مقابل دشمن تسلیم شوید اما تا زمانی که استقلال خود را حفظ کنید دشمن دست از دشمنی اش بر نمی دارد.

 محامی تصریح کرد: اگر کسی در مقابل دشمن تسلیم شود نتیجه آن جز تسلط دشمن بر جان و مال و ناموس، ذلت مردم و غارت منافع کشور نخواهد شد که زیان دنیا و آخرت را دربر خواهد داشت، درس عاشورا، مقاومت در برابر دشمن و پایداری برای استقلال و آزادی کشور بوده، این کار سخت است اما حافظ عزت و سربلندی در دنیا خواهد بود و هزینه آن به مراتب کمتر از تسلیم در برابر دشمن است.

وی اذعان کرد: جنگ امروز تقابل فرهنگی است، دشمن فرهنگ اسلامی را نشانه گرفته و دست به تهاجم و شبیخون فرهنگی زده، دشمنان در شبیخون فرهنگی، آموزش و پرورش را مورد هدف قرار داده و با اجرای سند ۲۰۳۰ به دنبال پرورش فرزندان کشور به سبک غربی هستند که رهبر انقلاب نیز در مورد بی توجهی به آموزش در مهدکودک ها و پیش دبستانی ها گلایه کردند، بنابراین وظیفه مسئولان آموزش و پرورش در این تقابل فرهنگی بسیار بیشتر است.

وی افزود: باید ببینیم دشمن از کجا می خواهد ضربه بزند تا آن قسمت را تقویت کنیم و با شناسایی نقاط ضعف دشمن، حمله متقابل به دشمن داشته باشیم، اگر دشمن، امنیت ما را هدف قرار داده باید تجهیزات دفاعی و نظامی را تهیه و نیروهای نظامی و امنیتی را تقویت و تربیت کنیم.

محامی ادامه داد: اگر دشمن اقتصاد و معیشت ما را هدف گرفته باید با اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی و استفاده از ِمتخصصان داخلی و به خصوص ظرفیت جوانان نقاط ضعف را اصلاح و اقتصاد را در برابر حملات دشمن آسیب ناپذیر کنیم، الگوی مصرف را تغییر و تشریفات فراوان، اسراف ها پرهیز و فاصله طبقاتی را کاهش دهیم، گسترش فرهنگ ایثار و رسیدگی به اقشار ضعیف و کمک های مومنانه که درکلام رهبر انقلاب تاکید شده همچنان ادامه یابد.

وی گفت: اگر دشمن ما را در محاصره دارویی قرار داده باید با رعایت نکات بهداشتی و همراهی با کادر درمان با دشمن مقابله کنیم و اگر دشمن وحدت ما را نشانه گرفته است باید با تقویت وحدت، پرهیز از تشنج و التهاب آفرینی به هر بهانه مسائل و اختلافات قومی، مذهبی، جناحی و سیاسی پرهیز کنیم و از هرچیزی که شائبه اختلاف و تفرقه در آن باشد باید پرهیز کرد تا مردم در آرامش خاطر پای آرامان های خود و عزت و استقلال کشور بایستند.

دفاع مقدس؛ مکتب خانه ای از مجاهدت انسان های خدایی

 حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری، امام جمعه سراوان نیز با بیان این که هر جا شدت خیر بیشتر باشد، خدعه نیز بیشتر می شود، بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران گفتمان و ندایی را در عالم با نماد حق، ایستادگی و مقاومت بر افراشت و چهره پلید و شیطانی چپاول گران و خبیثان عالم را رسوا کرد.

وی با اشاره به این که در طول تاریخ انسان هایی خدایی با راهنمایی و هدایت امامین انقلاب اسلامی ایران مقابل خدعه های دشمنان ایستادگی کردند، ادامه داد: با بیان این که وظیفه و رسالت داریم مانند انسان های مجاهد در حد توان خود مقابل توطئه دشمن ایستادگی کنیم.

بامری با بیان این که ایران اسلامی یکی از امن ترین کشور های جهان است، اذعان کرد: دشمن امنیت پایداری که در ایران اسلامی وجود دارد را نشانه گرفته است‌.

وی خاطر نشان کرد: با ورود ویروس منحوس کرونا در کشور، ملت ایران با نگاه جهادی جان را در کف دست قرار دادند و جانانه وارد میدان شدند، اما دشمن با تحریم دارویی در تلاش است تا اقدام های مجاهدت گونه کادر درمان و ملت ایران در مقابله با کرونا را کمرنگ کند.

امام جمعه سراوان تصریح کرد: از سوی دیگر دشمن در تلاش است تا با تشدید تحریم مردم را در تنگنای معیشتی قرار دهد و با راه اندازی جنگ روانی و تبلیغاتی آن ها را از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نا امید کند.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از تحریم های ناجوانمردانه آمریکا است، با تلاش های جهاد گونه و برنامه ریزی داخلی و عدم دل بستن به برجام و انتخابات آمریکا می توان از این تنگنا برون رفت.

بامری با اشاره به اینکه دفاع مقدس شناسنامه، کتابخانه و مکتب خانه ای از همه خوبی ها و انسان های شایسته است، ادامه داد: هویت ما برگرفته از دفاع مقدس بوده، دفاع مقدسی که شناسنامه ای است برای همه افرادی که در مسیر ارزش ها گام بر می دارند.

وی با اشاره به اینکه کل عالم فاسد آن زمان مقابل انقلاب نوپای ایران قرار گرفته بودند، اضافه کرد: دفاع مقدس مکتب خانه ای از مجاهدت، ولایت پذیری، تلاش، عبادت و گذشت است.

امام جمعه سراوان خاطر نشان کرد: دفاع مقدس دشمنی دشمنان دین خدا، جنایت آنها و مجاهدت های انسان های خدایی و ولایی را یادآور می کند که لازم است جهت ارج نهادن به مقام شامخ شهدا در حد توان به فضا سازی، محتوا سازی و بیان معارف عظیم دفاع مقدس بپردازیم.

ایثار جوانان ایرانی؛ سرمشق همه کشورها 

حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته با بیان این که ۳۱ شهریور ماه هفته دفاع مقدس و آغاز هشت سال جنگ تحمیلی است، بیان کرد: ما باید این را بدانیم که جنگ دفاعی و تهاجمی تفاوت هایی دارند، جنگ تهاجمی نشانه خوی تهاجم گونه بوده و همان کاری که صدام انجام داد اما در جنگ دفاعی غیرت مطرح است.

امام جمعه ایرانشهر ادامه داد: در جنگ هشت سال دفاع مقدس باور داشتن ارزش ها باعث شد که جوانان زیادی وارد میدان شوند و سربازان ایرانی با آمریکایی تفاوت های زیادی دارند.

وی با اشاره به این که جنگ تحمیلی دارای برکات و ثمرات فراوانی بود، اضافه کرد: در این واقعه کشور ایران سر مشقی برای تمام دنیا چون فلسطین، لبنان شد و عزت مردم باعث جلوه های خوبی آفرید.

بزمانی ​وی با بیان این که قرآن می فرماید هر کس در نصرت خدا شرکت کند، خدا هم به او نصرت عطا خواهد کرد، تصریح کرد: ایران همان سرزمینی بود که در جنگ جهانی دوم مورد تحقیر قرار گرفت، اما اگر ایثار و رشادت رزمندگان و خانواده هایشان نبود امروز به طور قطع این عزت و سربلندی را شاهد نبودیم.

این خطیب جمعه با اشاره به سخن امام راحل (ره) که فرمودند ابهت غرب و شرق را شکستیم و امروز دشمن تصور حمله به ما را هم نمی کند، خاطرنشان کرد: رزمایش ذوالفقار ارتش نمایشی از اقتدار ایران بود که نشان داد می تواند تمامی منطقه را تحت نظر داشته باشد و طبق گزارش پناگون کشور ما مستمرا توانایی نیروهای خودش را افزایش می دهد و می تواند از لحاظ دریا به اقیانوس اطلس هم برسد.

وی گفت: امارات عربی بداند که خیانتی که به آرمان های فلسطین داشتند بی جواب نخواهد ماند، اهداف آمریکا و اسرائیل از توافق ها این است که کشورهای مخالف مانند چین را در تنگنا و محدودیت قرار دهند و این داستان را برای ایران هم دارند. 

امام جمعه ایرانشهر ادامه داد: رشادت ها و ایثارگری های ایران اسلامی را مدیون مقام معظم رهبری و سردارانی چون حاج قاسم سلیمانی هستیم و هدف اصلی سازش ها برای کاهش قدرت نفوذ ایران در منطقه است‌.

سرنوشت دوستی اعراب با رژیم صهیونستی ذلت و خفت است

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی، امام جمعه شهرستان چابهار هم با اشاره به موج سوم بیماری کرونا در کشور، بیان کرد: متاسفانه در جامعه ما بیماری کرونا دوباره در حال رشد بوده و لازمه مقابله جدی با آن رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و استفاده از ماسک توسط همه مردم است.
 
وی افزود: طبق آمار ستاد ملی کرونا بیش از 160 تا 170 نفر روزانه در کشور بر اثر این بیماری فوت می شوند و از مردم درخواست داریم برای حفظ سلامتی خودشان از سفرهای غیرضروری و دورهمی ها حتی فامیلی و دوستانه که مهم نیستند، اجتناب کنند.
 
خطیب جمعه چابهار با اشاره به زحمات شبانه روزی کادر درمان و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط تمامی مردم، تصریح کرد: شست و شوی دست ها، ماسک زدن و پاکیزگی فردی را همه باید رعایت کنیم و این دستورالعمل ها برای سلامتی خود ما مهم و حیاتی است تا از مبتلا شدن به این بیماری مهلک که با هیچکس شوخی ندارد، جلوگیری کنیم.
 
وی با محکوم کردن جنایت حکام بحرین به شیعیان، گفت: افرادی که دست به چنین اعمال خبیثانه علیه مردم مظلوم و بی دفاع بحرین می زنند، ذلیل و بیچاره هستند که دست خود را به خون انسان های باعزت و با شرافت آلوده می کنند.
 
موسوی با اشاره به تفاهم نامه اسراییل و امارات اظهار کرد: دست دوستی و همکاری آنها با رژیم صهیونیستی چیز تازه ای نیست و آنها از قبل همکاری داشتند اما جرات علنی کردن آن را در جامعه خود و بین الملل نداشتند.
 
وی با اشاره به اینکه دستور علنی کردن روابط دوستانه امارات و اسراییل را اربابان عرب ها صادر کرده بود، ادامه داد: در سالروز قتل عام هزاران مسلمان به ویژه ملت فلسطین توسط دولت جنایت بار آمریکا، شاه بحرین و امارات تاج بندگی و اطاعت از صهیونیست ها و ماهیت خود را که بیش از 60 سال به صورت پنهانی در حال انجام آن بودند، علنی کردند.
 
وی تاکید کرد: این بردگان غربی بدانند و آگاه باشند که ملت بحرین نخواهد گذاشت این جنایت به سادگی ادامه داشته باشد و با نابودی اسرائیل همه این افراد ذلیل به درک واصل می شوند.
 
امام جمعه چابهار با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب برای کسانی که در لباس روحانیت، دست پرورده غرب هستند، اذعان کرد: آخوندهای انگلیسی دین را آلت دست خود قرار دادند و از آن برای ضربه زدن به دین استفاده می کنند و با تحریک احساسات مردم و تحریف قرآن به روش خودشان سالهاست، سرباز غربی ها برای نابودی اسلام هستند.
 
وی با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: هفته دفاع مقدس یادآور سروهای راست‌ قامت و اسوه‌های ایثار، صبر و پایمردی در تاریخ با شکوه انقلاب و جمهوری اسلامی ایران بوده که غفلت از آن‌ها پشت پا زدن به ارزش‌های دینی و ملی ما است.
 
 موسوی بیان کرد: کارنامه درخشانی پیش روی ما، رئیس جمهور، مجلس شورای اسلامی و نمایندگان است تا به فکر مردم باشند، چراکه ما با هشت سال جنگ کشور را با همه تحریم ها و کمبودها به پشتوانه همین مردم اداره کردیم.
 
وی گفت: مردم به فرماندهان و مسئولان آن زمان اعتماد کردند و فرزندان خود را برای دفاع از آرمان ها و ارزش های انقلاب به جنگ فرستادند، حالا باید دید در زمان کنونی مسئولان چنین اعتباری دارند که مردم باز هم به آن ها اعتماد کنند.

امام جمعه چابهار خاطر نشان کرد: امام(ره) فرهنگ دفاع مقدس یعنی اعتماد مردم به مسئولان را زنده نگه داشت و وظیفه امروز مدیران سنگین تر از آن زمان است، چون هر کوتاهی و اهمال کاری که از سوی آنها سربزند باعث ناامیدی مردم و عدم اعتمادشان به مسئولین می شود.

اقتصاد کشور به تفکر سلیمانی ها نیاز دارد

حجت الاسلام والمسلمین، علی اکبر کیخا امام جمعه زابل نیز در خطبه های نماز جمعه گفت: محافل امام حسین علیه السلام را باید همچنان گرم نگه داریم، حتی با نصب یک پرچم در خانه یا برگزاری مراسم عزا، باید به طوری عزاداری کنیم که سرگذشت اسرای کربلا را حس کنیم.

وی افزود: یاد شهدای هشت سال مقدس را در آستانه سالروز هفته دفاع مقدس گرامی میداریم شهدایی که در مسیر خط شهادت جان را فدا کردند.

امام جمعه زابل گفت: امام شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارد چرا که پرچم توحید را در ایران برافراشته کرد و ملت بزرگ ایران را زیر حکومت طاغوت نجات داد.

وی بیان کرد: هشت سال دفاع مقدس تمام قامت جمهوری اسلامی ایران با تمام کفر و شرک مقابله کرد و در نهایت توانستیم کمر کفر را بشکنیم.

حجت الاسلام والمسلمین کیخا تصریح کرد: اگر امروز می خواهیم فرهنگ شهادت را حفظ کنیم باید دفاع مقدس را مورد مطالعه قرار دهیم، دفاعی که توانستیم آن را به یک دانشگاه تبدیل کنیم.

وی گفت: امروز هم در جنگ اقتصادی قرار داریم و کشور نیاز به جوانانی دارد که جهاد اکبر را پیروز شدند و در جهاد اصغر جهان را مات و مبهوت کردند.

امام جمعه زابل بیان کرد: نیازمند آن هستیم که مسئولان کشور همچون سلیمانی ها و سرباز ولایت باشند.

وی گفت: برجام اشتباه بزرگی بود که اقتصاد کشور را به این وضعیت دچار کرد و امروز اشتباه بعدی آن است که چشم به انتخابات آمریکا دوخته اند.

نمایش توانمندی دانشمندان نظامی در رزمایش ارتش

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری، امام جمعه دلگان نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان با اشاره به فرارسیدن ماه صفر، گفت: اسارت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت، شهادت حضرت رقیه (س)، وفات پیامبر گرامی اسلام، شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) از جمله مصائبی است که بر خاندان رسالت در ماه صفر رخ داد.

خطیب جمعه شهرستان دلگان افزود: رسیدن و ورود کاروان اسرای آل الله و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به شام از مناسبت های تلخ و ناگواری است که در ایام نخست ماه صفر رخ داد.

وی ادامه داد: حضرت امام سجاد (ع) آنچنان از مصائبی که در شام به اهل بیت عصمت و طهارت رخ داد، به تلخی یاد می‌کردند ولی با این تفاسیر اهل بیت عصمت و طهارت را در رویارویی با یزید و یزیدیان پیروز می دانستند.

امام جمعه دلگان تصریح کرد: عربستان سعودی پشت پرده آشکارسازی روابط کشورهای عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی بوده و این اقدام خیانت حکام کشورهای عربی به فلسطین و قدس است.

 بامری با اشاره به ‌رزمایش اخیر ارتش جمهوری اسلامی، تصریح کرد: در این رزمایش بزرگ شاهد نمایش برخی از توانمندی های دانشمندان عرصه نظامی کشورمان بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط که کشور ما در تحریم همه جانبه کشورهای غربی و آمریکا قرار دارد، دانشمندان نظامی ما به دستاوردهای مهمی دست یافته اند که از بخشی از آنها رونمایی شده است.

جهش تولید؛ راهکاری برای رسیدن به خودکفایی

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه شهرستان نیکشهر هم با اشاره به مناسبت سالگرد ورود اهل بیت (ع) به شام؛ اول ماه صفر گفت: نهضت عاشورا؛ جبهه‏ بندى همیشگى حق و باطل‏ است، مبناى قیام حضرت امام حسین علیه السلام این بود كه در نظام هستى، حق پیروز است؛ خواه از قدرت مادى برخوردار باشد یا نه و نیز باطل محكوم به شكست است.

وی ادامه داد: مبناى امویان نیز این بود هر كه قدرت مادى دارد، پیروز است، خواه با حق همراه باشد یا نه، و گرنه محكوم به شكست است، هر چند حق باشد.  

به گفته لطفیان سرگزی، در این جنگ اراده ها، فتح و پیروزى فقط بر روى زمین معنا پیدا نمى‏ كند، بلكه گام اول پیروزى، به تغییر ادراك و فتح دل‏ها وابسته است به همین جهت، عرصه جنگ اراده ‏ها را شاید بتوان اصلى‏ ترین عرصه تقابل حق و باطل قلمداد کرد.

وی افزود: حادثه عظیم و بزرگ عاشورا و سرزمین کربلا، پایه اصلى انقلاب اسلامى است و به‏ معناى پیروزى اهل بیت علیهم السلام در جنگ اراده‏ها است.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به پیام‏هاى رزمایش ذوالفقار 99 گفت:مساحت كل منطقه عملیاتى دو میلیون كیلومتر مربع بود. یعنى 450هزار كیلومتر مربع بیش از مساحت كل كشور پهناور ایران! یعنى از مرزهاى خاكى و آبى ایران تا دور دست‏ترین نقطه در اقیانوس هند.

 حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی افزود: شعار این رزمایش؛ «امنیت پایدار در سایه اقتدار دفاعى» بود. این یعنى ایران انقلابى و نیروهاى مسلح آن، هرجا كه امكان صیانت از منافع ملى ایران اقتضاء كند زیر نظر خواهند داشت. حتى اگر هزاران كیلومتر از مرزهاى ما دورتر باشد از چشمان تیزبین عقاب‏ هاى ارتش جمهورى اسلامى در امان نخواهد بود. چه خلیج فارس و تنگه هرمز و چه دریاى عمان و سواحل مكران و چه خلیج عدن و باب المندب و اقیانوس هند، تحت مراقبت و حفاظت ارتش جمهورى اسلامى ایران خواهد بود.

وی تصریح کرد: در جنگي که در سال 1359 در اين کشور رخ داد، هدف اين بود که اين ملت را براي قرن ها با احساس حقارت سرِ جاي خود بنشانند. آری؛ ما در جنگ، بسيار جان هاي عزيز را از دست داديم و خسارت هاي مادّي و معنوي زيادي هم تحمل کرديم؛ اما چيزي در دل اين ملت جوشيد که برکات و ارزشش براي امروز و فرداي اين ملت، از همه چيز بالاتر است و آن، احساس اتکاء به نفس، احساس عزت، استقلال، خودباورى ملى عظيم و احساس اعتقاد به اين بود.

امام جمعه شهرستان نیکشهر گفت: اين پيروزي حاصل نمي‏ شد مگر با عنايات خاص خداوند منان، امروز کدام کشور را در دنيا سراغ داريد که اگر همه دنيا عليه او، با يکديگر همدست شوند، بتواند سرِ پاي خود بايستد و دچار تزلزل نشود؟ برويد اين کشورهاي قوي دنيا را يکي پس از ديگري ببينيد. آيا چنين ظرفيتي در اين کشورها است؟ چه کسي مي توانست آن‏طور بايستد، جز آن که دل او به خداي بزرگ و وعده نصرت الهي به معناي حقيقي کلمه باور داشت؟ واقعيت جامعه ما و حوادث تاريخ ما هم اين را ثابت کرده است، ما در جنگ براى يك لحظه هم نادم و پشيمان از عملكرد خود نيستيم.

 لطفیان سرگزی با اشاره به شعار سال گفت :جهش تولید راهکاری مناسب برای رسیدن به خودکفایی و قطع وابستگی اقتصاد به نفت به شمار می رود و نیازمند تلاش همه جانبه است، خرید کالای ایرانی نیز به عنوان یکی از پیش نیازهای جهش تولید موجب رونق تولید و اقتصاد کشور خواهد شد.

انتهای پیام/ 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۸۸۴


ارسال