یک کارشناس کشاورزی

7 میلیون تن گندم نصیب دلالان شد/ چرا دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نمی‌کند؟

31 شهريور 1399 ساعت 12:27

محمد آزاد، یک کارشناس حوزه کشاورزی گفت: آخرین آمارها حاکی از تحویل تنها 8 میلیون تن گندم کشاورزان به نمایندگان دولت است؛ در حالی که حدود 15 میلیون تن گندم کاشته شده است تنها حدود 60 درصد این مقدار توسط دولت خریداری شده و کشاورزان حدود 7 میلیون تن گندم خود را تحویل دولت ندادند.


به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ سال زراعی کشاورزان آغاز شده است اما هنوز دولت رقم خرید تضمینی گندم برای سال آتی را اعلام نکرده و همین مساله کشاورزان را دچار سردگمی کرده است. گندم اولین محصولی است که در متن قانون بر خرید تضمینی آن تاکید شده است.
در سال‌های اخیر شاهد نابسامانی و حتی تخلف‌های متعدد و آشکار دولت‌ها در اجرای قانون خرید تضمینی گندم بوده‌ایم. تخلف‌هایی که هزینه‌های آشکار و پنهانی را بر بخش کشاورزی، مصرف‌کننده و اقتصاد کلان کشور تحمیل کرده است.
تخلفات و مسائل مختلفی بر خرید تضمینی محصول گندم کشور سایه انداخته است. بخشی از این مسائل مربوط به روش‌های فنی و اقتصادی تعیین نرخ خرید تضمینی و بخشی از این مسائل مربوط به عدم التزام به اجرای دقیق و کامل قانون خرید تضمینی است.
در حال حاضر شورای اقتصاد زیر نظر­­­ سازمان برنامه و بودجه مسئول تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در کشور است. فرآیند تعیین نرخ خرید تضمینی گندم به این صورت است که کمیته فنی مستقیم در وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تعیین و به وزیر جهاد کشاورزی ارائه می‌دهد. وزیر جهاد کشاورزی باید این نرخ را به تصویب شورای اقتصاد برساند در حالی وی فقط یک رأی در این شورا دارد و معمولاً نرخ خرید تضمینی با نرخ کارشناسی در کمیته‌ی فنی وزارت جهادکشاورزی متفاوت است.
این عامل موجب می‌شود که هر سال افزایش نرخ خرید تضمینی گندم از نرخ تورم سالانه پایین‌تر باشد. امسال موضوع افزایش قیمت سموم و کود شیمیایی هم مزید بر علت شده تا کشاورزان تمایلی به کاشت گندم نشان ندهند. با وجود آغاز سال زراعی هنوز دولت به نتیجه ای برای اعلام نرخ خرید تضمینی گندم نرسیده است.
در همین راستا محمد آزاد، کارشناس حوزه کشاورزی و آبخیزداری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم و عدم اعلام آن از سوی دولت اظهار داشت: امیدواریم دولت تا هفته آینده نرخ خرید تضمینی را اعلام کند و باید این کار صورت بگیرد چرا که کشاورزان باید نوع کشت خود برای سال آینده را مشخص کنند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت کود شیمیایی و سموم قیمت تمام شده گندم را افزایش می دهد تصریح کرد: کشاورزان باید بدانند که کشت گندم برای آنها به صرفه خواهد بود یا خیر چرا که امسال هم دولت رقم پایینی را برای خرید تضمینی گندم به کشاورزان پرداخت کرد.
این کارشناس حوزه زراعت و کشاورزی در ادامه تصریح کرد: آخرین آمارها حاکی از تحویل تنها 8 میلیون تن گندم کشاورزان به نمایندگان دولت است که این موضوع در ادامه برای ذخایر استراتژیک گندم کشور مشکلاتی به وجود می آورد؛ در حالی که حدود 15 میلیون تن گندم کاشته شده است تنها حدود 60 درصد این مقدار توسط دولت خریداری شده و کشاورزان حدود 7 میلیون تن گندم خود را تحویل دولت ندادند.
آزاد با انتقاد از عملکرد دولت در خرید گندم کشاورزان گفت: علاوه بر پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم، نمایندگان دولت نتوانستند به موقع خود را به کشاورزان برسانند و بخش زیادی از گندم ها امسال نصیب دلالان شد و یا کشاورزان آنها را در بازار آزاد به فروش رساندند چرا که قیمت خرید گندم در بازار آزاد بسیار بالاتر بود.
وی با بیان اینکه قیمت پیشنهادی دولت برای خرید تضمینی گندم در سال جاری حدود 4200 تومان است عنوان کرد: این رقم بسیار پایین است و دولت برای واردات بقیه گندم مورد نیاز کشور با دلار فعلی بالغ بر 5700 تومان هزینه می کند از همین جهت نباید نرخی که برای خرید تضمینی گندم اعلام می شود کمتر از 5500 تومان باشد.
این کارشناس حوزه زراعت و کشاورزی در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم می تواند بر تولید تاثیرات منفی گذاشته و همچنین خودکفایی گندم به خطر بیافتد دولت باید هر چه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کرده و این نرخ هم باید معقولانه و منطقی باشد تا کشاورزان رغبت به کشت گندم داشته باشند.
انتهای پیام/


کد مطلب: 129993

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/129993/7-میلیون-تن-گندم-نصیب-دلالان-چرا-دولت-نرخ-خرید-تضمینی-اعلام-نمی-کند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/