معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان خبر داد:

برداشت میگو بدون بروز بیماری از مجتمع صنعتی گواتر/ فعال سازی ظرفیت ها باعث توسعه تولید، اشتغال و امنیت غذایی می شود

1 مهر 1399 ساعت 9:04

حمیدرضا نصیری از پایان برداشت میگو از مزارع مجتمع پرورش میگوی شهید صنعتی گواتر چابهار در شهریور ماه سال جاری خبر داد.


به گزارش عصرهامون، حمیدرضا نصیری؛ معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: برداشت میگو از مزارع مجتمع مذکور که در اواخر تیرماه سال جاری شروع و در اواسط شهریور ماه به پایان رسید.

وی افزود: اصلی ترین و مهمترین دستاورد پرورش میگو در سال جاری پرورش و برداشت بدون بروز و شیوع بیماری ویروسی لکه سفید است.

این مقام مسئول تصریح کرد: بیماری ویروسی لکه سفید یکی از اصلی ترین و پر اهمیت ترین مسئله و چالش در حوزه صنعت آبزی پروری و پرورش میگو در دنیا است که از سال ۱۳۸۷ در کشور ما و مجتمع پرورش میگو گواتر برای اولین بار مشاهده شد.
 
وی ادامه داد: در سالهای گذشته به دفعات شاهد بروز و شیوع آن و خسارات به مزارع شد که یکی از شاخصه های سال جاری هیچ گونه تلفاتی بر اثر این بیماری گزارش و مشاهده نشده است.

نصیری اظهار کرد: شیلات استان در قالب کار گروه اولویت های عمرانی زیر ساختی و نقاط بحرانی و آسیب پذیر را شناسایی و متناسب با اعتبارات و طبق قوانین و مقررات مربوطه نسبت به انجام لایروبی و رفع نواقص موجود اقدام و در حال پیگیری و تکمیل زیر ساخت ها است.

وی گفت: موفقیت های به دست آمده مرهون تلاش جمعی و حاصل هم افزایی و تعاملات سازنده مجموعه است.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان افزود: با توجه به برنامه ریزی و اقدامات انجام شده در سال آتی علاوه بر مجتمع پرورش میگوی شهید صنعتی گواتر، مجتمع پرورش میگوی شرکت پریسان چابهار در منطقه رودیک و مجتمع پرورش میگوی شرکت کشت و صنعت مکران در منطقه گوردیم نیز وارد چرخه تولید خواهند شد.
 
وی خاطرنشان کرد: آبزی پروری یکی از مزیت های نوار ساحلی جنوب استان بوده که فعال سازی ظرفیتهای شناسایی شده به اشتغال و تولید و امنیت غذایی و توسعه اجتماعی واقتصادی منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

گفتنی است؛ مجتمع پرورش میگو شهید صنعتی گواتر در شرق شهرستان دشتیاری در محدودی نوار مرزی پاکستان و صد کیلومتری شرق چابهار واقع شده است.
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 130063

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/130063/برداشت-میگو-بدون-بروز-بیماری-مجتمع-صنعتی-گواتر-فعال-سازی-ظرفیت-باعث-توسعه-تولید-اشتغال-امنیت-غذایی-می-شود

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/