شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۲
جایی که برای همیشه خالی می ماند؛
آرام دل های بی قرار به خانه باز می‌گردد/ هجرت شهید هاکوپیان از زاهدان به اصفهان
 
پس از شناسایی یکی از شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان، حال و هوای غریبی در میان دانشجویان و کارکنان این دانشگاه وجود دارد، زیرا قرار است این شهید به اصفهان منتقل شود و از این حیث اندوه و ناراحتی در میان دوستدارانش جریان دارد.
به گزارش عصرهامون، این روزها دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان حال و هوای غریبی دارد، یکی از لاله های غریب این دانشگاه شناسایی شده و قرار است به آغوش خانواده اش بازگردد.

شهید هراچ هاکوپیان، پس از چهار دهه چشم انتظاری مادر و پدر پیرش شناسایی شد. این شهید بزرگوار که از حواریون انقلاب اسلامی است پس از 33 سال گمنامی شناسایی شده است و قرار است در اصفهان و گلزار شهدای ارامنه این شهر خاک سپاری شود.

شهید "هراچ هاکوپیان" در بیستم فروردین سال ۱۳۶۶ در عملیات کربلای ۹ در منطقه باباهادی در شمال شرقی قصر شیرین در استان کرمانشاه به فیض عظیم شهادت نائل شد.

پیکر مطهرش درسال ۱۳۹۱ درمنطقه باباهادی طی عملیات تفحص کشف و در سال ۱۳۹۲ همزمان با شهادت حضرت زهرا(س) در دانشگاه آزاد زاهدان به خاک سپرده شد.

سرانجام پس از دو سال آزمایشات ژنتیک، پیکر وی شناسایی و خانواده چشم انتظار آن در آستانه هفته دفاع مقدس از آرمیدن پیکر فرزندشان در جنوب شرق مطلع شدند و حالا قرار است پیکر این شهید ارمنی به اصفهان منتقل و در آرامستان ارامنه به خاک سپرده شود.

انس و الفت دانشجویان با شهدای گمنام/ شفاعت شهدا و توسل به آن ها

شهرکی، یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در سه سالی که در این دانشگاه درس خواندم بارها دیدم که دانشجویان به مزار شهدای گمنام دانشگاه می رفتند و با خدای خویش راز و نیاز می کردند.

وی ادامه داد: حتی بسیاری از دانشجویان با توسل به شهدا و شفاعت آن ها نزد خدای متعال، حاجت گرفتند، غروب ها حال و هوای این بخش از دانشگاه بسیار معنوی بود.

سرگزی، یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه به خبرنگار ما گفت: از اینکه پس از سال های چشم انتظاری خانواده، پیکر این شهید بزرگوار شناسایی شد بسیار خوشحالم، اما ناراحتم از این موضوع که دیگر امکان افتخار میزبانی این شهید برای دانشگاه آزاد و دانشجویان این دانشگاه وجود ندارد.

وی بیان کرد: در این سال ها با شهدای گمنام انس گرفتیم و حالا که قرار است یکی از این شهیدان از زاهدان منتقل شود گویا یکی از اعضای خانواده خود را قرار است به یک سفر دور بدرقه کنیم، به همین دلیل هر روز به این مکان می آیم تا بتوانم بیشتر از برکات حضور این شهیدان بهره مند شوم.

گنجعلی، یکی از کارکنان این دانشگاه هم در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: من و بسیاری از همکارانم هر روز به مزار این دو شهید بزرگوار می آمدیم و روزمان را با تجدید میثاق با آرمان های آن ها آغاز می کردیم، دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان هفت سال میزبان شهید هاکوپیان بوده و خوشحالم که پدر و مادر وی پس از سال ها چشم انتظاری، دانستند که فرزندشان شناسایی شده و به زودی به اصفهان باز می گردد.
 

تاریخ دقیق انتقال شهید هاکوپیان به اصفهان مشخص نیست

سلطانعلی میر دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان دراین خصوص به خبرنگار ما گفت: شهید هراچ هاکوپیان از هم میهنان ارامنه اصفهانی که در عملیات کربلای ۹ که با هدف آزادسازی منطقه  ایرانی باباهادی در شمال شرقی قصرشیرین صورت گرفت، خونش با خون شهیدان هم میهنش در آمیخت و نمونه ای از ایثاری استثنایی را آفرید و آسمانی شد.

میر اضافه کرد: شهید عالی مقام هراچ هاکوپیان از ۲۵ فروردین ۹۲ مصادف با شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان بوده که مزار این شهید بزرگوار و همرزم گمنامش میعادگاه عاشقان و دل شکستگان و متوسلین به شهدا بوده که هر روز صبحشان را با ذکر فاتحه بر مزارشان آغاز می کردند.

وی ادامه داد: پیکر مطهر شهید هراچ هاکوپیان در مهر ماه جاری به اصفهان منتقل و در آرامگاه ارامنه این شهر خاک سپاری می شود که تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است و بدرقه با شکوهی از این شهید بزرگوار با حضور مردم زاهدان برگزار می شود.

شهید گمنام دیگری در دانشگاه آزاد خاکسپاری می شود

به گفته این مقام مسئول، مکان تدفین شهید در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان به صورت نمادین برای همیشه به عنوان یک مکان مقدس باقی خواهد ماند و در کنار مکان دفن هراچ هاکوپیان، قرار است شهید گمنام دیگری خاکسپاری شود که در اولین فرصت با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و کمیته تحقیق و تفحص پیکر شهدا دفن شود.

 میر گفت: مراسم بدرقه باشکوهی برای خداحافظی با شهید هاکوپیان با حضور مردم، نیروهای مسلح، تشریفات نظامی ارتش جمهوری اسلامی و خانواده های  شهدا در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود که تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.
 
ناراحتی دانشجویان و کارکنان از رفتن این شهید

وی بیان کرد: دانشجویان از رفتن شهید ناراحت هستند زیرا با وی انس و الفت داشتند و حتی حاجت گرفتند و آرامگاه آن ها مکانی برای راز و نیاز با خداوند بوده است، همچنین همکاران ما قبل از شروع کار به مزار شهیدان می رفتند و با  آرمان های آن ها تجدید میثاق داشتند.

دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اکنون که قرار است قرار پیکر این شهید بزرگوار به اصفهان منتقل شود دانشجویان و کارکنان دانشگاه گویا یکی از اعضای خانواده خود را بدرقه می کنند و از این جهت ناراحت هستند.
 
میر گفت: به خانواده این شهید هم حق می دهیم، زیرا پس از 33 سال متوجه شدند فرزندشان به شهادت رسیده و در زاهدان آرمیده است و مردم زاهدان هم استقبال و میزبانی خوبی داشتند ولی رفتن شهید هاکوپیان مانند این است که فردی از جمع خانواده در حال رفتن است.

وی ادامه داد: به دلیل ملاحظات خانوادگی این رضایت داده شد که در اصفهان خاک سپاری شود زیرا پدر و مادر این شهید کهولت سن دارند و تاریخ دقیق خاک سپاری در هفته دفاع مقدس نیست و در فرصت مناسبی بعد از در نظر گرفتن مکان اعلام می شود.

مراسم تجدید میثاق با آرمان های شهدا برگزار می شود

دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: البته در هفته دفاع مقدس مراسمی با عنوان تجدید میثاق با آرمان های شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهید هاکوپیان در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان برگزار می شود.

این مقام مسئول افزود: پدر و مادر شهید به دلیل کهولت سن نمی توانند به زاهدان بیایند، اما برای بدرقه برادر و دو نفر دیگر از اعضای خانواده این شهید حضور خواهند یافت و در مراسم هفته دفاع مقدس نیز امکان دارد از خانواده این شهید در مراسم حضور داشته باشند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۰۸۲


ارسال