دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛
دستاورد‌های دفاع مقدس؛ از پیشرفت‌های اقتصادی تا منطقه ای/خودکفایی نظامی ایران اسلامی ثمره نگاه انقلابی است
 
مجتبی میر گفت: در زمینه های متعدد تجربه های مختلفی از دفاع مقدس به یادگار مانده، اما آنچه بیشتر لمس می شود، مسائل اقتصادی و منطقه ای است که در شرایط فعلی هم با آن مواجه هستیم.
مجتبی میر، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در زمینه های متعدد تجربه های مختلفی از دفاع مقدس به یادگار مانده و آنچه در ابعاد سیاسی، فرهنگی، صنایع دفاعی و تفکر جهادی و بسیجی در مواقع خاص به کمک می آید، همه برگرفته از شرایطی است که در هشت سال دفاع مقدس با آن مواجه شدیم، اما آنچه بیشتر لمس می شود، مسائل اقتصادی و منطقه ای است که در شرایط فعلی هم با آن مواجه هستیم.
 
وی با اشاره به جایگاه راهبردی و منطقه ای ایران گفت: دفاع مقدس زمینه ساز تحولات زیادی در منطقه شد و جمهوری اسلامی که در سال های اول شکل گیری اش خیلی ها به دنبال فروریختن آن بودند، الان به قدرت راهبردی و برتر منطقه تبدیل و به اعتراف بسیاری از کارشناسان دنیا با توجه به توانمندی داخلی و ایستادگی که بر سر اصول انقلاب داشته و  دارد، دارای عمق راهبردی و نفوذ در منطقه و جهان شده است.
 
این کارشناس با تاکید بر این که اگر موفقیتی به دست می آید و کشور می تواند روی پایه خود بایستد، محصول هشت سال دفاع مقدس است، ادامه داد: صاحب نظران تحولات بین المللی هم معتقد هستند که نظام جمهوری اسلامی ایران در فروریختن نظام 2 قطبی حاکم بر جهان و تشکیل نظام تک قطبی به رهبری آمریکا نقش بسیار اساسی را ایفا کرد و نظم جدیدی در حال شکل گیری بوده و ایران در منطقه و دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

شکست سیاست های آمریکا و متحدانش
 
به گفته وی، در یک دهه اخیر تمام سیاست های آمریکا و متحدانش از جمله صهیونیست ها در منطقه راهبردی غرب آسیا و شمال آفریقا با شکستی مواجه شده که جمهوری اسلامی ایران هم در شکست طرح های آمریکایی و اسرائیلی نقش اول را داشته است.
 
میر گفت: محور مقاومت در منطقه و بیداری اسلامی در کشورهای عربی از ایران اسلامی سرچشمه گرفت و عمده دستاوردهای منطقه ای یک دهه اخیر در حوزه مقاومت، ریشه در دوران دفاع مقدس دارد و این دوران الگوی مقاومت در منطقه و به ویژه در برابر اسرائیل است، پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه و گروه های فلسطینی در جنگ های 21 و 51 روزه غزه ریشه در دفاع مقدس دارد.
 
وی اضافه کرد: رابطه این پیروزی ها با دفاع مقدس به گونه ای است که همانظور که یدالله جوانی یکی از صاحب نظران کشورمان اذعان کرده، درخشش مقاومت غزه از تشعشعات دفاع مقدس است.
 
این کارشناس سیاسی با بیان این که دوران دفاع مقدس به لحاظ اقتصادی هم تجاربی را برای ما به همراه داشته است، اذعان کرد: از آنجایی که مردم ایران طی تاریخ در برابر تهاجم مکرر بیگانگان قرار گرفته بودند و با قحطی ها و مشکلات خاصی در زمان بروز جنگ مواجه می شدند، سنت ذخیره سازی در میان آن ها رواج داشت، به سمت خرید کالا هجوم می بردند و قحطی مصنوعی به وجود می آمد.

ایجاد شناخت و معنویت گرایی در زمینه کالاهای ضروری
 
وی تصریح کرد: اما یکی از برکات اقتصادی آن هشت سال این بود که شناخت و معنویت گرایی در بخش کالاهای ضروری ایجاد شد، مشورت مردم با مراعات شرایط سخت آن روز، از هجوم برای خرید و ذخیره سازی کالاهای ضروری ممانعت می کردند، همچنین کالاها به صورت عادلانه و با قیمت مناسب توزیع می شد و نارضایتی عمومی از بین می رفت.
 
به گفته میر، این دستاورد در زمان کنونی که شاهد تحریم ها هم هستیم بسیار کارآمد است، خیلی اهمیت دارد که مایحتاج ضروری مردم تامین شود و آن ها هم از هجوم به بازار خودداری کنند، دولت از آن زمان تجربه ای ذی قیمت به دست آورد و آن این که کالاهای ضروری را در همه نقاط کشور به صورت عادلانه داشته باشد.
 
وی با بیان این که در آن زمان بودجه ایران بسیار وابسته به نفت بود، گفت: تجربه دیگر خارج کردن بودجه کشور از اتکا به نفت بود، اکنون هم تا حدودی این وابستگی وجود دارد که با تاکید مقام معظم رهبری در حال کمرنگ شدن است، اما شروع این موضوع مهم مربوط به دوران دفاع مقدس است، چراکه 75 درصد منابع درآمد اقتصادی را نفت تشکیل می داد، وقتی احتمال بمباران منابع و تاسیسات نفتی را داشتیم، باید وابستگی اقتصاد را به نفت کاهش می دادیم که این حرکت انقلابی از همان زمان شروع شد.
 
میر با اشاره به این که در دوران جنگ تولیدات نفتی به کمتر از 300 هزار بشکه در روز رسید و لازم بود که منابع تولید درآمدی خود را توسعه ببخشیم، اضافه کرد: موضوعی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تولید است از تجربه ای برگرفته که زمان جنگ به دست آوردیم.
 
وی ادامه داد: همان زمان بر همین اساس شهید رجایی اعلام کرد که نفت را برای سوزاندن و استفاده مادی نمی خواهیم بلکه باید در جهت مبارزه با امپریالیسم استفاده کنیم، چراکه به عنوان سلاح از این نعمت می توان استفاده کرد، این شهید بزرگوار در جای دیگر بیان کرد امیدوارم هر یک پیچی که در نبود درآمد نفت ساخته می شود، به اندازه یک کارخانه ذوب آهن در ساختن کشور نقش داشته باشد، این موضوعی است که رهبری تاکید زیادی بر آن دارند.

سیاست صرفه جویی؛ دستاورده دیگر دفاع مقدس
 
این کارشناس افزود: دستاورد دیگر این دفاع مقدس سیاست صرفه جویی در تمام زمینه ها و جلوگیری از خریدهای غیر ضروری بود، صرفه جویی در شرایط جنگی توانست میلیاردها تومان به بودجه کشور کمک و کسری بودجه را کنترل کند، جلوگیری از خرید بی رویه کالاهای ضروری و لوکس موضوعی است که همیشه به آن نیازمند هستیم.
 
وی بیان کرد: تجربه بعدی این بود که به لحاظ اقتصادی اتکا به  قدرت مالی مردم در همه ابعاد مدنظر قرار گرفت و به مقاومت و پیروزی انقلاب کمک کرد، مردمی بودن یکی از ویژگی های انقلاب اسلامی است و تکیه بر این مهم، منبع مالی قوی را برای نبرد در جبهه حق علیه باطل فراهم می کرد.
 
میر با اشاره به دستاوردهای دفاعی و نظامی انقلاب اذعان کرد: زمان جنگ در تحریم تسلیحات بودیم و با مشکلات زیادی مواجه شدیم، اما تجربه ای که ایجاد کرد این بود که رشد صنایع و واحدهای تولیدی نظامی کشور از همان زمان شروع شد، نیاز زیادی به تسلیحات داشتیم، اما تحریم بودیم و کمکی از سوی کشورها نمی شد، در واقع شعار نیاز ایرانی باید به دست ایرانی برطرف شود در حالت آرمانی اش به واقعیت تبدیل شد و می توان گفت که کشورمان از کشوری که در قبل انقلاب خریدار تسلیحات بود تبدیل به کشور فروشنده تسلیحات شد.

وی اضافه کرد: با شرایط خاصی که معاملات تسلیحاتی دارد، وابستگی نظامی را به شدت کاهش دادیم و توانستیم نیازهای تسلیحاتی خود را با تجربیات به دست آمده و مشکلاتی که پیش آمد تامین کنیم و با تلاش و حرکت های انقلابی وابستگی نظامی خارجی مرتفع شود و در نهایت اگر هشت سال دفاع مقدس نبود و کشور ما در محاصره شدید اقتصادی قرار نمی گرفت، شاید این دستاوردها و پیشرفت های عظیم حاصل نمی شد.

به گفته میر، در شرایط دفاع مقدس مردم سختی های زیادی را تجربه کردند و اکنون هم که در تحریم هستیم، فشارهای زیادی به آن ها وارد می شود، اما دستاوردهایی به همراه دارد که خود را مانند جنگ در آینده نشان خواهد داد، همانطور که نتایج مثبت سختی های زمان دفاع مقدس اکنون دیده می شود، در آینده درباره ماحصل خوب این شرایط هم صحبت خواهیم کرد و به خود می بالیم.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۳۰۰


ارسال