در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد:

مکتب امام حسین(ع)؛ الگویی بی نظیر برای تمام تاریخ/ تولید داخلی راه علاج مشکلات اقتصادی است

18 مهر 1399 ساعت 13:50

لزوم بهره مندی از مکتب امام حسین (ع) به عنوان یک الگوی بی نظیر در تاریخ، اهمیت تولید داخلی به منظور رفع مشکلات اقتصادی، توجه به فرهنگ وقف، شهادت پاسداران جان بر کف نیروی دریایی سپاه در آب‌های خلیج فارس و افول زودهنگام آمریکا از جمله موضوع های مهمی است که خطبه های امروز نماز جمعه سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داد.


به گزارش عصرهامون، آیت الله مصطفی محامی، امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: اگر پیامبراکرم (ص)دعوت کننده به خدا و دین اسلام و به سوی راه خداوند است و در جریان غدیر از مردم اعتراف گرفت که آیا من به وظیفه خود به نحو احسن عمل کردم و مردم نیز تایید کردند، امام حسین (ع) نیز همین طور بود و مردم را به راه هدایت خدا و حقیقت دعوت کرد و تمام تلاش خود را برای هدایت مردم انجام داد، آن حضرت به گونه ای روشنگری و هدایت کرد که تا قیامت هر انسان منصفی می تواند حق را از باطل تشخیص دهد و هیچ عذری برای کسی باقی نگذاشت، همچون جد بزرگوارش که همه مردم را مهمان سفره خیرخواهی خود کرد.

وی افزود: اگر پیامبراکرم (ص) برای دعوت با دین و ابلاغ رسالت الهی خود را به زحمت و سختی انداخت و اذیت های فراوان را تحمل کرد و تا حد مرگ پیش رفت، امام حسین (ع) نیز چنین است، در زیارت اربعین گواهی می دهیم که اباعبدالله (ع) در مسیر دعوت به دین تا جایی پیش رفت که خون دل و تمام هستی اش را در راه خدا فدا کرد تا مردم را از جهالت نجات دهد و با همان هدف مقدس پا جای پای پیامبر (ص) گذاشت.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: رسالت خطیری بر دوش همه مردم و جوانان گذاشته شده است تا با حرکت و نهضت فرهنگی گسترده برای روشنگری، نسل جدید را با دین و معارف اسلام، حق و حقیقت، دشمن و توطئه هایش آشنا کنیم  تا مردم دچار فتنه نشوند، این تلاس گسترده فرهنگی باید از سر خیرخواهی باشد و همه را فراتر از مسائل قومی و قبیلی در برگیرد و همه را از روی خیرخواهی بر سر سفره خدا میهمان و تلاش کنیم برای هدایتگری، در این راه علاوه بر مال باید از جان نیز بگذریم و به گونه ای عمل کنیم که عده ای گرفتار توطئه های دشمن نشوند.

 وی تاکید کرد: یکی از راه های تحصیل تقوای الهی تربیت فرزندان صالح و نشر علم سودمند و صدقات ماندگار است تا وسیله خیر دنیا و آخرت باشند، در این میان شهدا فرزندان صالح، نورچشم والدین و مایه افتخار دنیا و آخرت هستند،  پیامبراکرم (ص) می فرمایند که وقتی فرزند انسان ‌می میرد پرونده عملش بسته می شود، مگر از فرزند صالحی که کار خیر انجام می دهد یا دانش و علمی که پس از او بماند و از آن استفاده شود و صدقه ماندگاری که از او به جا بماند و نامه عمل او باز خواهد بود.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: تربیت فرزندان در سه کانون مهم خانه و خانواده، آموزش و پرورش و دانشگاه و مساجد انجام می شود، برای تحقق کامل اهداف تعلیم و تربیت باید تلاشی دقیق، عمیق، مستمر و پایدار داشته باشیم و هماهنگی بین این سه کانون تربیت انجام شود و پدران و مادران، معلمان و اساتید و ائمه جمعه و جماعت در این زمینه مسئول هستند و باید برای تربیت نسل جدید تلاش کنند، کار تربیت باید دقیق، مستمر و هماهنگ انجام شود و همه برای این مهم تلاش کنند.

وی گفت: سنت وقف از پیامبراکرم(ص) شروع شد، امام علی (ع) هم که چاه های آب و نخلستان های خود را وقف می کرد، این مهم از جهات مختلف دارای ارزش و اهمیت است و اگر انسان در زمان حیات مالش را برای رضای خدا وقف کند، بزرگترین اثر تربیتی را دارد.

محامی افزود: وقف اجر دنیوی و اخروی بسیار دارد و سرمایه گذاری ماندگار با سودمندی روزافزون است، بسیاری از کارهای خیر در جامعه با استفاده از وقف و موقوفات انجام و بسیاری از مجموعه های خیریه که به نیازمندان کمک رسانی می کنند، با همکاری این موقوفات است، وقف از انباشته شدن سرمایه ها دست یکسری گروه های خاص و تشدید فاصله طبقاتی در جامعه جلوگیری می کند.

مسئولان بدون واسطه با مردم حرف بزنند

حجت الاسلام والمسلمین، مجتبی عزیزی امام جمعه شهرستان زابل نیز در خطبه های نماز جمعه این شهرستان گفت: اگر به آیات قرآن عمل کنیم شکی نیست که شهری آباد و جامعه‌ای خرسند خواهیم داشت.

وی با بیان این که باید اختلافات را کنار گذاشت، چرا که با وجود اختلاف نمی توان به مردم خدمت کرد، افزود: نزاع های درون خانوادگی دشمن را خوشحال می کند، بوی خوش صفا و صمیمیت را از بین می برد و تبدیل به بغض می شود.

امام جمعه زابل گفت: من خاک کف پای مردم هستم، امروز نیاز به اتحاد و همبستگی داریم در کمک های مومنانه دیدیم که چقدر زیبا هزاران بسته غذایی در بین مردم توزیع شد ما ظرفیت این را داریم که بهترین و بالاترین باشیم.

وی با اشاره به این که اختلاف سلیقه هایی وجود دارد، اما مجاز نیستیم به واسطه این اختلاف ها هر کاری انجام دهیم، بیان کرد: امروز نیاز داریم که از هر نقطه کوچکی استفاده کنیم، باید مراقب باشیم اختلاف نظرها بین ما جدایی نیندازند.

عزیزی افزود: آنچه امروز ما را به هم وصل کرده است، ولایت فقیه و امام حسین (ع) است، اگر نزاع کردیم ضعیف می شویم و دشمن از آن استفاده خواهد کرد.

وی گفت: آن طرف دنیا خیلی شیک برجام را پاره می کنند، تازه دو ماه بعد آقایان به فکر چاره می افتند که یک قدم عقب نشینی کنند.

به گفته امام جمعه زابل، اختلافات قطعا کمکی به ما نخواهد کرد، باید حرف ها و اعمال را برای خدمت به مردم یکی کرد.

 عزیزی خاطرنشان کرد:  درست است مسئولان گرفتاری های خود را دارند، اما روزهای جمعه مستقیم و بدون واسطه با مردم حرف بزنید از همین هفته مسئولان بعد از نماز عصر خواهند آمد و پاسخگوی مردم هستند.

 نقطه عطف افول آمریکا

حجت الاسلام و المسلمین، مجتبی بامری امام جمعه شهرستان سراوان نیز با اشاره به این که مسائل اقتصادی و معیشتی به دغدغه و گرفتاری مردم تبدیل شده است، بیان کرد: تولید داخلی علاج برخی از مشکلات است با تلاش، مجاهدت، برنامه ریزی و نظارت دقیق مسئولان اجرایی می توان مسائل اقتصادی را مرتفع ساخت.

وی افزود: تمامی مشکلات اقتصادی و معیشتی برگرفته از تحریم ها نیست، بلکه درصد بالایی در پی بی توجهی مسئولان و دست اندرکاران اقتصادی است، مرتفع ساختن مشکلات اقتصادی راه حل های مخصوص خود را دارد و می توان با مراجعه و عمل به سخنرانی های مقام معظم رهبری مشکلات اقتصادی را برطرف کرد.

امام جمعه شهرستان سراوان با اشاره به این که قیمت ها در کشور لحظه به لحظه در حال تغییر است، ادامه داد: با کار جهادی و نظارت دقیق بازار برای مهار بی رویه افزایش قیمت کالاها برنامه ریزی شود و اگر این آشفته بازار و گرانی های بی منطق مهار نشود برای کشور مضر است.

 با توجه به مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا، خاطر نشان کرد: همه رذائل اخلاقی در آن مناظره با نمایش گذاشته شد و  سراسر مناظره چهره منحوس افرادی که ادعای دموکراسی دارند، درس بداخلاقی بود. 

وی تصریح کرد: کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده، انتخاباتی که نقطه عطف افول آمریکا است. 

امام جمعه شهرستان سراوان با بیان اینکه ایران بهترین نیروی انسانی و سرمایه های طبیعی را دارد به افرادی که دل گروی انتخابات آمریکا و خنده های منافقانه اروپاییان دارند توصیه کرد تا با نگاه به داخل و توان داخلی در صدد رفع مشکلات اقتصادی برآیند. 

 بامری با اشاره به تیراندازی های شبانه توسط افراد ناشناس که آرامش مردم را سلب کرده اند، خواستار برخورد قاطع دستگاه های مربوطه با چنین افرادی شد تا برای دیگران نیز درس عبرت شود و آزادانه دست به چنین اقداماتی نزنند. 

روزی که هیمنه آمریکا به دست دریادلان شکست

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ امام جمعه شهرستان چابهار نیز در خطبه های نماز جمعه با اشاره به آموزه های مکتب امام حسین (ع) بیان کرد: مکتب عاشورایی یک مکتب کاملا به روز است و مربوط به گذشته تاریخ نیست بلکه در همه زمان ها و برای جامعه امروز کارایی دارد و باید از آن درس های زیادی بیاموزیم.

خطیب جمعه چابهار با اشاره به اینکه اگر کسی شاگرد خوبی در مدرسه اهل بیت علیهم السلام باشد، با تبعیت از آن‌ها، از دریای رحمت الهی بهرمند می‌شود، تصریح کرد: همه ما باید از درس های مکتب اهل بیت (ع) و امام حسین(ع) بیاموزیم و در زندگی خود پیاده کنیم.

وی با اشاره به ۱۶ مهر سالروز شهادت پاسداران جان بر کف نیروی دریایی سپاه در آب‌های خلیج فارس گفت: این دلاوران در مبارزه مستقیم با نیروی های آمریکایی به شهید شدند و با شهادت خود مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام را نشان دادند.

 موسوی ادامه داد: در چنین روزی با حماسه رزمندگان دریایی با تاسی از مکتب عاشورا و راه امام حسین علیه السلام هیمنه سر سلسله استکبار در هم شکست و هیبت پوشالی غرب فرو ریخت.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند حماسه شهید نادر مهدوی و هم رزمانش کارهای بزرگ را انجام دادند، افزود: این رزمندگان  به ملت ایران آبرو دادند و قدرت نظام اسلامی را و جمهوری اسلامی را به رخ دشمن کشیدند.

امام جمعه چابهار خاطر نشان کرد: این نبرد در حالی انجام شد که آمریکایی‌ها در خلیج فارس به دنبال توجه نگاه‌های جهان به ابهت پوشالی‌شان بودند، که شهید نادر مهدوی و همرزمانش با شکست آنها، تمامی حیثیت نیروی دریایی آمریکا در منطقه را در خلیج فارس دفن کردند.

شهادت سبزپوشان به دست جیره خواران استکبار

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری، امام جمعه دلگان نیز در خطبه های نماز جمعه این شهرستان به شهادت سه نفر از پاسداران نیکشهر سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: این سبزپوشان سپاه اسلام توسط اشرار که جیره خور عوامل استکبار جهانی هستند، به شهادت رسیده اند.

وی به فرارسیدن هفته نیروی انتظامی اشاره کرد و‌ ادامه داد: نیروی انتظامی برای استقرار امنیت، پایدار وظیفه سنگین و خطیری بر عهده دارد.

امام جمعه شهرستان دلگان تصریح کرد: بر اساس آموزه های دین مبین اسلام، پلیس در مقابل اخلالگران شدیدترین برخورد و در مقابل مردم، مهربان باشد.

وی عنوان کرد: نیروی انتظامی در راستای امنیت پایدار و آسایش در شهرستان دلگان و  سیستان و بلوچستان، متحمل زحمات بی نظیری شده است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 130658

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/130658/مکتب-امام-حسین-ع-الگویی-بی-نظیر-تمام-تاریخ-تولید-داخلی-راه-علاج-مشکلات-اقتصادی

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/