شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ,31 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
قالیباف گفت: حق آبه هیرمند را با افغانستان حتما باید پیگیری و دنبال کنیم و ارتباطات مرزی با این کشور درموضوعات مختلف ازجمله آب، تجارت، گمرکات و.... دنبال می شود تا مردم اقتدار نظام را در پیگیری مشاهدکنند.
به گزارش عصرهامون محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بازدید میدانی در سیستان و بلوچستان بیان کرد: سفرهای ما به استان ها به گونه ای نیست که بیاییم، سری بزنیم و برویم، بلکه از یک ماه قبل موضوع های هر استان را با مجمع نمایندگان آن خطه بررسی می کنیم و از دیوان محاسبات هم گزارش هایی اخذ و نظرهای مردم هر منطقه هم دریافت می شود تا درباره همه اشکالات اجرایی طرح های منطقه اطلاعاتی را کسب کنیم.

وی ادامه داد: مدیران منطقه مشکلات سیستان و بلوچستان را متوجه شده اند و برای رفع آن اقدام و موضوع را دنبال کردند، همین که مسئولان استان می گویند که آستان قدس رضوی یا سازمان عمران سیستان برای رفع مشکلات طرح های کشاورزی و عمرانی، باید پای کار بیایند و کمک کنند، نشان دهنده اهمیت موضوع است.

قالیباف افزود: با استاندار سیستان و بلوچستان درباره همکاری آستان قدس رضوی در اجرای طرح های کشاورزی زابل صحبت کردم و با دوستانی که در آستان قدس این کار را دنبال می کردند صحبت شد، اگر ما قولی می دهیم، قول نیست بلکه وظیفه است که نظارت و مشکلات را حل و فصل کنیم، در واقع در منطقه سیستان مردم همه اقتصادشان در 200 هزار هکتار زمین های کشاورزی است، مگر می شود مردم منطقه توجیه نشوند، آموزش نبینند و همراهی نکنند؟ آن ها بهره برداران و صاحبان اصلی هستند و پول و امکانات مال آن هاست، باید  توجیه شوند، اگر نظرشان درست است باید اعمال شود و اگر نیست باید توجیه شوند.

وی اضافه کرد: نظام حفظ، نگهداری و بهره برداری کشت اینجا وجود ندارد و به اشکال جدی مواجه است، مردم مطمئن باشند که این کار اصلاح می شود و به طور مرتب نمایندگان و مدیران استان این موارد را پیگیری می کنند و همه دست به دست هم می دهیم و با اطمینان می گویم که این موضوع حل و فصل و مشکلات الگوی کشت نیز بر طرف می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در طول اجرای این پروژه 2 اشکال وجود داشته، مدیرانی که اینجا کار کردند طول عمر مدیریتشان کم بوده، عوض شدند و گروه های بعدی آمدند، دوم این که مردم به عنوان بهره بردار اصلی در جریان کار قرار نگرفتند، 14 هزار حوضچه ممکن است یک یا 2 درصد خطا داشته باشد.

به گفته وی، حق آبه هیرمند در مجلس شورای اسلامی، دولت و وزارت خارجه در مجموعه حاکمیت محسوب می شود و حتما باید دنبال شود، حق آبه هیرمند را با کشور افغانستان حتما باید دنبال کنیم و ارتباطات مرزی در موضوع های مختلف از جمله آب، تجارت، گمرکات و.... پیگیری می شود تا مردم اقتدار نظام در پیگیری را لمس کنند.

بر اساس این گزارش، رئیس مجلس در  دومین روز سفر به سیستان و بلوچستان از عملیات اجرایی طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب به اراضی دشت سیستان، چاه نیمه یک و  پاسگاه مرزی میلک بازدید کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۸۷۵


ارسال