سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ,27 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۹
با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری های دامی؛
بیش از یک میلیون و 500 هزار راس دام در سیستان وبلوچستان مایه کوبی شدند
 
حامد گنجعلی،رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: مایه کوبی دام علیه بیماری های دامی از اساسی ترین اقدامات برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری در جمعیت دامی است.
 حامد گنجعلی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: واکسینه کردن به موقع و موثر جمعیت دامی از جمله اقدامات اولیه جهت پیشگیری از بروز و انتشار بیماری در جمعیت های دامی و همچنین پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمیت دامی به انسان است.

وی گفت: در نیمه اول سال جاری با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری های دامی تعدادی بیش از یک میلیون و 500 هزار نوبت راس دام در سطح استان علیه بیماری های دامی واکسینه شدند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی استان افزود: این دام ها علیه بیماری هایی همچون تب برفکی، آنتروتوکسمی، قانقاریا، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، شاربن و ... به صورت رایگان واکسینه شدند و اولویت با مناطقی با ریسک بالاتر بوده است که در سالهای گذشته به عنوان کانون بیماری شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: برخی از بیماری های خطرناک دامی که به عنوان بیماری استراتژیک برشمرده می شوند در صورت بروز و انتشار خسارات و تلفات مالی بسیاری را برای دامداران به دنبال خواهند داشت و علاوه بر آن دیگر بیماری های دامی که بین انسان و دام مشترک هستند علاوه بر خسارات مالی سلامت جامعه انسانی را نیز تهدید می کنند. 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان اظهار کرد: بر این اساس اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بروز و شیوع این بیماری ها بسیار بهتر بوده و از جمله اقدامات اولیه در این خصوص واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری های دامی است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۸۹۹


ارسال