سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ,27 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰
نان سنتی سیستانی هم لاکچری شد؛
افزایش قیمت نان آزادپزی ها در زابل/مردم از نانوایی های حمایتی خرید کنند
 
در حالی که مسئولان اظهار داشتند گرانی های آرد و روغن بر روی قیمت نان تاثیری نمی گذارد، قیمت نان سنتی سیستان تا حد قابل توجهی گران شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ چند روزی است که زمزمه گران شدن آرد و روغن بر روی قیمت نان تاثیر گذاشته و باعث شد تا برخی از آزادپزی ها تا مرز تعطیلی هم پیش بروند.

با این حال قیمت آرد با افزایش چند برابری رو به رو شده است و نانوایان باید هزینه های جدید را بر روی قیمت نان پیاده کنن از همین رو قیمت هر نان آزاد از چهار هزار تومان به چهار هزار و ۵۰۰ تومان و در برخی از نانوایی ها به پنج هزار تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که مسئولان امر اظهار داشتند گرانی های آرد و روغن بر روی قیمت نان تاثیری نمی گذارد.دخل و خرج نانوایان با هم نمی خواند

فرهاد کوهکن یکی از نانوایان آزاد پز شهرستان زابل به خبرنگار ما گفت: یک کیسه آرد از ۱۴۰ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان رسیده است بعد مسئولان توقع دارند قیمت نان همان مقدار قبلی باشد.

وی افزود:ما هم دوست داریم قیمت نان ارزان باشد تا مردم بیشتری از ما خرید کنند اگر اینگونه باشد نان سنتی سیستان را فقط افراد خاص و ثروتمند می توانند خریداری کنند.

کوهکن بیان کرد: همچنین افزایش قیمت روغن و دستمزد کارگر هم در کنار هزینه آرد وجود دارد که کار را برای ما بسیار سخت می کند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه قیمت آرد افزایش پشمگیری داشته است اما قیمت نان را فقط ۵۰۰ تومان بالا برده ایم تا شهروندان توان خرید از ما را داشته باشند.مردم از نانوایی های حمایتی نان تهیه کنند

غلامرضا گنجی فرماندار شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما هم در این خصوص گفت: سرانه آرد در کل استان سیستان و بلوچستان با میزانی که در سیستان وجود دارد برابر است، جمعیت شهرستان زابل ۱۵۰ هزار نفر اعلام شده است که با احتساب جمعیت شناور روزانه به حدود ۲۵۰ هزار نفر هم می رسد.

وی گفت: جمعیت دانشجویی بالغ بر ۲۰ هزار نفر ، اتباع خارجی معادل ۱۵ هزار نفر داریم و مراکز درمانی ، بیمارستان ها ، پزشکان متخصص و مراکز تجاری ، بازار و ... کل سیستان در شهرستان زابل واقع شده است که نان مورد نیاز خود را از شهرستان زابل تهیه می کنند.

گنجی ادامه داد: به عبارت دیگر می توان گفت سرانه آرد شهروندان زابلی توسط شهروندان شهرهای اطراف زابل مصرف می شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شهرستان زابل ۱۴۵ خبازی حمایتی و نیمه حمایتی وجود دارد که با تمام توان در حال پخت نان در ساعات تعیین شده هستند و بنا به بازدید های میدانی منظم کار گروه آرد و نان انبار های نانوایی ها آرد مورد نیاز مردم را دارد.

وی گفت:آردی که برای تهیه نان در سطح استان سیستان و بلوچستان پخت می شود در شهرستان زابل هم همان آرد پخت می گردد،از طرفی نانوایی های سنتی غیر قانونی و غیر بهداشتی که بهداشت فردی و محیطی را رعایت نمی کنند، متاسفانه از آرد غیر مجاز که به سلامت مردم آسیب می زند استفاده می کنند و با وجود برخورد های جدی مسئولان همچنان به این رویه ادامه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی و وجود ویروس کرونا آزاد پز غیر مجاز که نان با کیفیت هم به مردم نمی دهند قیمت نان را به طور افسار گسیخته افزایش می دهند در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت از خدمت رسانی به مردم سر باز زده اند.

وی گفت: مردم شهرستان زابل نگران تامین نان نباشند و نان مورد نیاز خود را از نانوایی ها سطح شهرستان زابل تامین کنند.انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۹۱۱


ارسال