دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۴
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
راه و رسم پیامبر اسلام(ص) نجات بخش زندگی فردی و اجتماعی ماست/فرهنگ ایثار و شهادت باید در جامعه نهادینه شود
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه پیروی از اهل بیت(ع) بهترین راه نجات از مشکلات است، گسترش فرهنگ ایثار و شهادت را یکی از بزرگترین دلایل عزت انقلاب اسلامی ایران دانستند.
به گزارش عصرهامون،حجت الاسلام رهدار در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان بیان کرد: پیامبر اسلام میراثی گرانبها برای ما جا گذاشت واینکه دروغ در زندگی انسان جایی ندارد کاسب نباید دروغ بگوید کاسب حبیب خداست و این درجه را پیغمبر خدا به آنان داد و این درجه را برای خود حفظ کند دروغ اثر سویی برای زندگی و اجتماع دارد.

وی افزود: بسیار زشت است که شیعه و سنی بر یکدیگر نامهربان باشند و بر اموال یکدیگر رحم نکنند باید میراث عظیم و گرانبهای پیامبر همان امانتداری را پاس بداریم زندگی فردی و اجتماعی ما  امانت است و ما بابت آن باید پاسخ بدهیم با مردم مدارا کنیم پیامبر هرگز میان صحبت مردم حرفی نمی زد و گوش فرا می داد با مردم مدارا کرد و سبب شد تا مکه را فتح کند.

وی خاطرنشان کرد: پیامبر قاتل عموی خود را بخشید و اگر این عفو وبخشش پیامبر در زندگی فردی و اجتماعی ما بیاید ایا طلاق باز هم این گونه در زندگی ها جولان می دهد و اگر این عفو گذشت در زندگی ها جاری شود و این میراث گرانبهای پیامبر فاصله نگیریم زندگی ها اینگونه نخواهد بود و بلاها دفع می شوند، امروز از میراث گرانبهای پیامبر فاصله گرفتیم زندگی رسول الله را باید در زندگی خود پیاده کنیم وراه و رسم او را در  زندگی فردی و اجتماعی خود به کار ببندیم.

حجت الاسلام رهدار تاکید کرد: زندگی امام حسن(ع) یه ایستگاه تاریخی است برخی پیروان امام حسن(ع) لفظی را بر امام استفاده می کردند که اصلا به خانواده امام نمی چسبید تتها انسانی عارف و امام شناس میتوانست زندگی سیاسی امام را درک کند.

وی اذعان کرد:صلح امام حسن(ع) نکته هایی ریز دارد که سبب بصیرت و امام شناسی می شود نام دیگر صلح امام صلح حدیبیه پیغمبر خدا(ص) میتوان گذاشت برکاتی که در صلح حدیبیه بود در صلح امام حسن(ع) وجود داشت در صلح حدیبیه پیامبر(ص) خیالش از جنگ در جنوب جمع شد و صلح امام حسن(ع) نیز زمینه ساز قیام عاشورا بود؛ همان طور که صلح حدیبیه به مسلمانان عزت داد و زمینه ساز فتح مکه شد صلح امام حسن(ع) زمینه قیام عاشورا را فراهم کرد.

امام جمعه موقت زاهدان افزود: وجود نازنین امام رضا(ع) کربلایی دیگر خلق کرد کربلای جنگی نرم و سخت داشت جنگ سخت در عاشورا بود و جنگ نرم افشاگری های حضرت زینب و امام سجاد(ع) پس از واقعه عاشورا بود.

وی ادامه داد: امام رضا(ع) جنگی نرم با دشمنان داشت و کمتر روزی در زندگی ایشان بود که در بحث و مناظره سیاسی وجود نداشته باشد و اگر امام ان قیام رانمی کرد چنان خرافات وارد مکتب دین اسلام می شدکه امروز چیزی از اسلام را باقی نمی ماند اما یک تنه در مقابل دشمنان ایستاد و خود را سپر بلای دین اسلام کرد درخشندگی امروز دین اسلام به سبب ایثار امام رضا(ع) بود مامون جز دانشمندان بود و می دانست چگونه با پنبه سر ببرد و چهره اسلام را مخدوش کند اما وجود مقدس امام رضا(ع) این اجازه را به مامون نداد.

حجت الاسلام رهدار گفت: امام خمینی(ره) شهادت ایت الله مصطفی خمینی را جز الطاف خفیه الهی نامیدند دشمن خواست با شهادت فرزند امام خمینی(ره) انقلاب و مردم را زمین گیر کند اما این موضوع زمینه ساز انقلاب شد و  اکنون چهل ساز از عمر این انقلاب بزرگ می گذرد و این همان الطاف خفیه الهی است.

وی عنوان کرد: شهیدان شوشتری و محمد زاده هدفی جز خدمت به مردم نداشتند و مذهب و مکتب برای انان مطرح نبود و به اسلام و جامعه اسلامی خدمت کردند.

وی تاکید کرد: امیدواریم سفر رییس مجلس شورای اسلامی سفری پر برکت برای مردم باشد و نظارتی که حق قانونی مجلس است نظارتی دقیق باشد و مسئولین این نظارت را پشتیبان خود ببینند و کار به مرحله اجرا برسد و مردم امنیت فکری  برسند و خدمت به اجتماع و رسیدگی به مشکلات را ببینند .
برای شهری مانند زاهدان عیب است که هنوز گاز ندارد  مسئولان برای زمستان برنامه ریزی کنند تا مردم به دنبال کپسول گار نباشند به  مردم باید خدمت کرد تا دلگرم شوند مشکلات را به مردم بگویند و صداقت داشته باشند

اهل بیت(ع) سرچشمه معرف هستند

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به رحلت پیامبر (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت امام رضا(ع)، منظومه فکری پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) او از جمله خُلقیات فردی و اجتماعی و مفاهیم زندگی‌ساز ی نظیر آزادی، عدالت اجتماعی و سبک زندگی را بخش مهمی از حقایق  زندگی رسول گرامی اسلام خواند و افزود: آحاد مردم و جوامع بشری در صورت عمل به این ارزشها، معنای حقیقی و شیرین زندگی را درک خواهند کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیکشهر افزود: عده‌ای گمان می‌کنند که خاستگاه مفاهیمی نظیر آزادی و عدالت اجتماعی غرب است اما غرب تنها سه چهار قرن است که با این مفاهیم آشنا شده در حالی‌که اسلام، ۱۴۰۰ سال قبل این مفاهیم را به بشریت هدیه کرده و بر خلاف رفتار ناصادقانه غربی ها، در صدر اسلام و هر جا امکان‌پذیر بوده آنها را محقق کرده است.

وی با اشاره به اینکه رسالت پیامبراسلام (ص) پرورش عقل است و عقلانیت به‌معنای محاسبه‌ی صحیح حوادث است گفت: بعضی‌ها اسم عقلانیت و عقل را می‌آورند اما منظورشان ترس، انفعال و فرار از مقابل دشمن است درحالی‌که فرار کردن و ترسیدن، عقلانیت نیست.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به استان گفت: در مجلس یازدهم با همان نگاه به توان داخلی و با تکیه بر سنت‌ها و وعده های الهی و با رواج فرهنگ جهادی و اعتماد کردن به جوانان  این استان برای رفع این مشکلات این استان تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی ادامه داد:مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به شرط «تلاش شبانه‌روزی مسئولان» و «مدیریت قوی، جامع و خسته‌نشو» و «تمرکز بر تولید داخلی و چشم امید نداشتن به خارج» قابل حل هستند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیکشهر با اشاره به ۲۶ مهرماه سالگرد شهادت شهدای وحدت گفت: شهید شوشتری و دیگر شهدای وحدت در سه حوزه وحدت،خدمت و امنیت چهره و تابلوی نظام جمهوری اسلامی ایران و تربیت یافته فرهنگ جهاد و شهادت بودند.

 وی ادامه داد:امنیت مهمترین هدفی بود که این بزرگواران برای آن تلاش کردند و در این راه زحمات فراوانی را متحمل شدند ومردانه ایستادند.

امام جمعه نیکشهر خاطر نشان کرد: شهادت بالاترین اجری بود که خداوند به این شهیدان با این نیت پاک عنایت کرد چرا شهادت بالاترین افتخاریست که خداوند به سیدالشهدا داده است.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی با اشاره به افزایش مبتلایان به بیماری کرونا گفت: یقیناً هر چیزی که کمک کند به سلامت جامعه و عدم شیوع این بیماری کرونا، یک حسنه است؛ در نقطه‌ی مقابل هر چیزی که کمک کند به همه گیری این بیماری، یک سیّئه  و گناه است.این گسترش مجدد کرونا یک غم عمیقی را در انسان به وجود می‌آورد. همه ما درزمینه  رعایت پروتکلهای بهداشتی فعالیت کنیم تا  بتوانیم این زنجیره سرایت را قطع و یا کنترل کنیم و کشور را به ساحل نجات برسانیم.

پروردگارا ! به محمّد و آل محمّد، به عزّت و جلالت، برترین درودها و الطاف و تفضّلات خود را، امروز تا ابد بر روح مطهّر پیغمبر عزیز ما بفرست. پروردگارا ! او را از اسلام و مسلمین و از بشریّت جزای خیر عنایت کن؛ ما را امّت او قرار بده؛ ما را رونده راه و صراط مستقیم او قرار بده؛ جامعه ما را شبیه جامعه او کن؛ همّت پیروی از او را به همه ما عنایت کن.

حضرت محمد (ص) بهترین اسوه و الگوی حسنه جامعه بشری قرار دارد

حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار امام جمعه موقت شهرستان سراوان با اشاره به رحلت جانگداز رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، بیان کرد: تشابهاتی در رابطه با ماه مبارک رمضان و ماه صفر وجود دارد، همانطور که نتیجه گیری ماه رمضان و پاداش در دهه آخر ماه رمضان دارد، محرم و صفر نیز اینگونه است که پس از دوماه عزاداری برای سرور و سالار شهیدان، در روزهای آخر ماه صفر به عزاداری رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام می پردازیم.

وی افزود: رحلت حضرت محمد (ص) در واقع یتیمی امت اسلام است و اوج عزاداری ماه صفر در دهه آخر این ماه قرار دارد.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان با بیان اینکه خداوند متعال  نبی مکرم اسلام (ص) را اسوه و الگوی حسنه قرار داده است، خاطر نشان کرد: می توان در تمامی مراحل زندگی در اخلاق، تقسیم کارها، سفر، همسایه داری، همسر داری، مبارزه با دشمنان، محبت با دوستان و یاران از حضرت محمد (ص) الگو برداری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار تصریح کرد: نبی مکرم اسلام (ص) در تعامل و همکاری بهترین اسوه است و در حال حاضر که کشور نیاز به تعامل و همکاری دارد در کارهای خیر می توان الگو برداری مناسبی انجام دهیم.

وی اضافه کرد: حضرت محمد (ص) با کفار، مشرکین قریش و یهودیان پیمان شکن اشدا علی الکفار بود و با مسلمانان و مؤمنین و هم پیمانان که وفای به عهد می کردند با ترحم، محبت و مودت رفتار می کرد.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان گفت: طاغوتیان زمان امروزه ظلم هایی را نسبت به مسلمانان داشته اند اما حکام عرب  با اسرائیل غاصب و کودک کش دست اخوت و برادری داده اند

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یاد ادامه داد: دشمنان جهان اسلام به بهانه آزادی بیان به مقدسات مسلمانان، پیامبر اسلام (ص) و قرآن کریم بی حرمتی می کنند اما حکام شکم پرست عرب با آمریکا و اسرائیل در منطقه طرح صلح و آشتی را پی ریزی می کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه هدف از بیان فضایل و صفات رسول مکرم اسلام (ص) این است که از این نسخه شفابخش مقابل دشمنان غافل نشویم است، تصریح کرد: 29 صفر آخرین روز ماه صفر سالروز شهادت امام رضا (ع) که غریبانه به ایران آمد و به شهادت رسید است که افتخار بزرگی برای ایرانیان است که این چراغ هدایت در کشورمان است.

پیامبر گرامی اسلام بهترین سرمشق و الگو برای مسلمانان است

حجت الاسلام والمسلمین نظر بامری در خطبه های این هفته بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان با اشاره به فرارسیدن عزاداری ایام ماه صفر، گفت: پیامبر گرامی اسلام بهترین سرمشق و الگو برای مسلمانان است.

وی ادامه داد: خداوند متعال ، پیامبران را از میان انسان ها آفرید تا با رفتار و کردار حسنه خود بهترین الگو و سرمشق برای آنان باشند.

امام جمعه بخش جلگه چاه هاشم با بیان اینکه مدارا کردن پایه تمدن الگوی بشریت است، تصریح کرد: مدارا به معنای تحمل آرای مخالفین است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات و گرفتاری هایی کنونی که جهان اسلام گرفتار و درگیر آن است بخاطر فاصله گرفتن از مرام و سیره پیامبر اعظم (ص) است،افزود: اگر مسلمانان از پیامبر اسلام اطاعت میکردند جامعه شاهد این همه ظلم و ستم نبود.

آمریکا به دست ترامپ نابود خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های نماز جمعه این شهرستان ضمن تسلیت رحلت رسول اکرم (ص) و امام حسن مجتبی گفت: امروز برخی ها می گویند بر اساس صلح امام حسن(ع) با معاویه باید با آمریکا هم صلح کنیم اما این حرف ها نادرست است باید بررسی کنیم چرا که آن امام با معاویه مجبور به صلح شود.

وی افزود: عده ای در آن دوران پشت امام حسن مجتبی(ع) را خالی کردند، این امام بزرگوار بخاطر خیانت لشکریان خود صلح را مجبور شد بپذیرد تا بی بصیرتی جامعه آن روز نمایان شود.

امام جمعه شهرستان هیرمند بیان کرد: برای حفظ اسلام جانفشانی بسیاری از سوی مسلمانان شکل گرفته است که حاضر هستند از همه چیز خود بگذارند، نمونه اش شهدایی که تازه بعد از چند سال به میهن بازگشته اند.

وی خاطرنشان کرد: نباید امروز عده ای به مردم آدرس غلط بدهند و تاریخ را تحریف کنند، باید از تاریخ عبرت بگیریم و زندگی ائمه (ع) را سرلوحه زندگی قرار دهیم.

امام جمعه هیرمند گفت: فشار دشمن امروز بر این است که با فشار بر روی مردم دین را از ما بگیرد، به کمتر از این ها هم راضی نمی شوند نباید حاضر به این ذلت شویم.

وی خاطرنشان کرد: ترامپ در آستانه انتخابات قرار دارد و دست به کارهای جنون آمیزی می زند جدیداً هم چند بانک ما را تحریم کرده است.

امام جمعه هیرمند بیان کرد: در انتخابات آمریکا اتفاقات بزرگی در جهان خواهد افتاد، امید داریم که آمریکا به دست همین ترامپ نابود شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز باید دل به داخل کشور ببندیم چرا که به گفته حضرت آقا هم گره های اقتصادی به دست دانشمندان خودمان باز خواهد شد.

بالاترین رنج پیامبر از اعمال انسان‌هاست

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت حضرت محمد (ص) امام مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) به محضر امام عصر و رهبر عزیزمان بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) نزدیک به 23 سال در مکه که چیزی جز اذیت و آزار نداشت بیشترین مورد رنج هدایت مردم بود و همه وجودشان برای سعادت و هدایت بشریت می‌تپد ولی سایر انبیا مأمور هدایت عده‌ای خاص در زمانی محدود بوده‌اند.
 
خطیب جمعه چابهار با اشاره به اینکه اسلام دین رحمت است تصریح کرد: صهیونیست و غرب همیشه تلاش کردند در دنیا اعلام کنند اسلام دین جنگ است ولی چیزی که الان مشاهده می شود در کوچه و خیابان های آنان در حال جنگ و خونریزی است.
 
وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام در تمام آن سالها از مردمان عرب که سرشار از غرور و تکبر داشت، سرشار از خشم و تندخو بود و با هم جنگ میکردند آنرا تبدیل به یک مسلمان مهربان و متحد کرد.
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به الگوگیری از اهل بیت اذعان کرد: ولایت فقیه همین ولایت رسوال الله و امام رضا و امام مجتبی است، با این همه دشمنانی و تحریم و جنایاتی که تا به امروز دشمنان ناجوانمرد علیه ملت و انقلاب انجام دادند ما باید الان خاکستر میبودیم ولی با ولایت فقیه توانستیم سرپا باشیم و 8 سال دفاع مقدس را فرماندهی کردند چهل سال این انقلاب را در سخت ترین طوفان ها هدایت و حفظ کرده است.
 
وی افزود: در آیات قرآن خداوند میفرمائید در قیامت نزدیکترین افراد به پیامبر و اهل بیت کسانی هستند که در گفتار راستگو باشند، امانت دار، وفادار، اخلاق نیکو، مردم دار باشند.
 
امام جمعه چابهار گفت: اقا فرمودند ما به غرب امیدی نداریم حل مشکلات به دست غرب نیست بلکه به دست ایران است نه چشم دوختن به دست دشمنان، باید از تخصص های داخلی و ظرفیت کشور خودمان استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به 26 مهر و گرامیداشت شهدای وحدت خاطرنشان کرد: امام راحل فرمودند اسلام در تمامی اعصار با خون شهدا رشد و نمو پیدا می کند و خون شهیدانی چون محمدزاده و شوشتری ها اسلام را زنده نگه داشته است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۹۷۸


ارسال