چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ,25 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه دولت با خرد بالایی که دارد باید دل از بیگانه بکَند گفت: ترامپ و دستگاه زیرمجموعه او ورشکستگان جهانی به دلیل استقامت مردم و رهبری امام و مقام معظم رهبری هستند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اینکه رهبر انقلاب بر مسئله ثبات اقتصادی همواره تاکید کردند گفت: این ثبات در اقتصاد کشور از زبان رهبری در 24 ماده اقتصاد مقاومتی برای همه مسئولان تبیین شده است.

وی با طرح این سوال که دولت آقای روحانی در طول چند سال مسئولیت در قوه مجریه برای تحقق اقتصاد مقاومتی براساس این 24 ماده چه کرد؟ ادامه داد: مقام معظم رهبری آقای جهانگیری را به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی معرفی کردند، دولت 11 کمیته تشکیل داد و استان ها را بین وزرا تقسیم کرده تا هر یک در استان های تعیین شده ضمن ترویج اقتصاد مقاومتی روند اجرای آن را بررسی کنند.

نماینده ادوار مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه آثار عملی فعالیت این 11 کمیته نمود بیرونی که حلال مشکلات اقتصادی کشور باشد نداشت، عنوان کرد: به جای تحقق اقتصاد مقاومتی مشکلات عدیده ای از جمله رشد بیکاری، تورم، وجود بیش از 20 مانع بر سر راه رشد تولید در سال «جهش تولید» هم گریبان کشور را گرفت.

سالک با اشاره به اینکه بنگاه داری بانک ها یکی از مهمترین عوامل بروز مشکلات اقتصادی در مسیر رشد تولید است عنوان کرد: سرمایه بانک ها به جای اینکه در اختیار رشد تولید کشور باشد ابزاری برای بنگاه داری بانک ها شده است، بانک ها به ویژه بخش خصوصی که تسهیلات با سودهای بیش از 30 درصد ارائه می کنند به دنبال تجمیع سود خود هستند.

عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه بانک ها به جان حرکت اقتصادی کشور افتادند، گفت: علاوه بر بانک ها، فشار مالیاتی، فشار بیمه ای و عدم انجام کار کارشناسی محیط زیست نسبت به آلاینده ها تنها بخشی از موانعی هستند که برسر راه کارفرمایان اقتصادی قرار گرفتند و به چرخ تولید ارجح شدند.

روزی که بنا بود تحریم ها برداشته شود، تحریم ها تشدید شد

سالک با اشاره به اینکه آقای روحانی توضیح دهد که برای رفع موانع رشد تولید چه اقداماتی انجام داده تصریح کرد: مجلس قانون رفع موانع رشد تولید ملی و رقابتی، قانون کسب و کار حلال و قانون تسهیل برای جلوگیری از کاغذبازی در استانها در مجلس ریل گذاری برای حرکت دولت بود اما باز شاهد فرار سرمایه گذاری در استانها به خاطر قرطاس بازی ها (کاغذبازی) هستیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر تجدید نظر نسبت به برنامه و بودجه کشور تاکید کردند ادامه داد: اما هنوز از مجلس و دولت چیزی در این‌باره بیرون نیامده است.

عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه دولت برجام را با اقتصاد مقاومتی و رفع همه تحریم ها گره زدند ادامه داد: روزی که بنا بود تحریم ها برداشته شود، تحریم ها تشدید شد و قولی که به مردم داده شده بود عملیاتی نشد.

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه دولت از وجود ظرفیت های فوق العاده داخل کشور غافل شد عنوان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند درست است که ما مشکل داریم اما ظرفیت حل مشکلات را با توان و ظرفیت داخلی نیز داریم اما باید پاسخ داده شود که چرا به این مسئله توجه نمی شود.

سالک با اشاره به اینکه برجام نتوانست مشکلات اقتصاد کشور را حل و فصل  کند تصریح کرد: مدیران ضعیف در راس تصمیم سازی های اقتصادی و نبود اراده قوی برای تحقق اقتصاد مقاومتی از عوامل حل نشدن مشکلات اقتصاد است.

وی با اشاره به اهمیت اعتماد و جلب ظرفیت های فوق العاده مردم برای حل مشکلات اقتصادی گفت: باید به خرد جمعی توجه شود در حالی که دولت نه تنها توجهی به توان عمومی مردم نکرده بلکه در درون خود نیز به شکل جزیره ای عمل می کند، هر وزارتخانه و بخشی در دولت برای خودش یک بخشنامه می دهد و کارفرمایان بین بخش نامه هایی که متضاد هم هستند گرفتار شدند.

عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه طی هفته های گذشته  2500 کارخانه تعطیل شده است گفت: ریشه این مشکل که هزاران کارگر بیکار شدند نیز بنگاه داری بانک هاست وقتی معضل تعطیلی کارخانه ها بررسی می شود روشن است که بانک ها کارخانه ها را مصادره کردند.

معیشت مردم دچار آسیب است و دولت گفتمان درمانی می کند

نماینده ادوار مجلس با انتقاد از به کار گیری افراد فاقد تخصص و صلاحیت در بخش های مهم و اثر گذار اقتصادی کشور گفت: یکی از مشکلات اقتصادی کشور واگذاری مسئولیت به کسانی هست که براساس باند بازی و رفیق بازی سر کار آمدند و متاسفانه وزراء هم این تحمیل نیرو ها را می پذیرند به جای آنکه از افراد متخصص دفاع کنند.

سالک با اشاره به اینکه برون رفت از رکود تورمی اقتصاد نیازمند عزم جدی در کشور است گفت: در شرایط کنونی چرخ های کشور متوقف شده و معیشت مردم دچار آسیب شده آنوقت از سخنگوی دولت تا معاون اول و رئیس جمهور گفتمان درمانی می کنند که «باید نظارت بشود»، متاسفانه دولت جای پاسخگویی را با مطالبه گری عوض کرده است.

 حل معضل اقتصادی کشور منوط به امضای FATF نیست

عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه مسئولان اجرایی کشور معتقدند که حل مشکلات کشور منوط به امضا FATF است ادامه داد: حل معضل اقتصادی کشور امضا FATF نیست امیدوارم مجلس یازدهم هم در دام امضای این قرارداد گرفتار نشود چون حل مشکل اقتصاد کشور تنها با اتکا به مردم و اجرای اقتصاد مقاومتی امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه دولت با خرد بالایی که دارد باید دل از بیگانه بکند ادامه داد: ترامپ و دستگاه زیرمجموعه او ورشکستگان جهانی به دلیل استقامت مردم و رهبری امام و مقام معظم رهبری هستند.

سالک با اشاره به اینکه نباید همه مسائل کشور را به ترامپ گره بزنیم تاکید کرد: گره زدن سرنوشت ملت به نتیجه انتخابات آمریکا خلاف عقلانیت است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۰۲۷


ارسال