دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۴
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛
تلاش برای وحدت امت اسلامی راه و روش پیامبر بود/مسئولان برای رفع محرومیت های استان تلاش کنند
 
آیت الله مصطفی محامی گفت: تلاش برای وحدت امت اسلامی و گسترش فرهنگ اخلاق و مودت بین مردم دو درس بزرگ پیامبراکرم(ص) است که باید در زندگی به کار ببریم.
به گزارش عصرهامون،آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های این هفته نماز جمعه بیان کرد: اخلاق پیامبر مردم را گرد او جمع می کرد و مردمی بودن دل سوزی ایشان سبب جذب مردم می شدنبی اکرم(ص) به مومنان بسیار رحیم و مهربان بود و این رافت نه تنها برای مومنان بلکه شامل همه جهانیان می شد و رحمت پیامبر رحمت عامه و فراگیر بود.

وی افزود: خداوند برای دعوت با حکمت به پیامبر دستور می دهد که مردم را با سخن حکمت آمیز و پند و اندرز و زبان نرم مردم را به راه پروردگارت دعوت کن تا مردم را به راه راست و دین خدا جذب و دل های مردم را متمایل پروروگار کند و با ادب و احترام با مردم رفتار کن و به انان سلام و درود بفرست به مردم شخصیت بده برای انها دعا و طلب استغفار و با انان مشورت کن، از خطای مردم چشم پوشی و برای آنان طلب استغفار کن و اینها برای این است که جامعه اسلامی در محور پیامبر متحد و منسجم باشد، عقد و اخوت بین مهاجرین و انصار نمونه ای از تلاش های پیامبر برای ایجاد وحدت بین مسلمانان بود، هشدار پیامبر اسلام به عدم اختلاف بین مسلمین و نگرانی های ایشان از ایجاد اختلاف بین امت اسلامی بعد از خودش و حل اختلاف در جامعه اسلامی از نمونه های تلاش پیامبر در ایجاد وحدت بود.

وی خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع)در دوران خلافت خلفا در مباحث مهم همکاری می کرد تا وحدت اسلامی حفظ شود ، برخورد عملی امام صادق (ع)مظهر وحدت بود و می فرمود در نمازهای اهل سنت شرکت کنید و به آنان اقتدا کنید تا اختلاف مذهبی سبب نشود جامعه اسلامی چند قسمت شود، امام حسن عسکری(ع) می فرمود شما را به تقوا و امانتداری و سجده های طولانی و برخورد خوب با همسایه سفارش می کنم که اینها تعالیم پیامبر است و در ادامه سفارش می کرد با اهل سنت نماز بخوانید از بیماران آنان عیادت کنید و پرهیزگار و راست گفتار باشید این برخورد شما سبب خشنودی امام خواهد شد و به گونه ای عمل کنید که زینت ما ائمه باشید.

وی ادامه داد: این سنت و سیره پیامبراکرم و ائمه اطهار دو درس بزرگ به انسان می دهد تلاش برای وحدت امت اسلامی و گسترش فرهنگ  اخلاق و مودت بین مردم دو درس بزرگی است که باید به کار ببریم، مجاهدت در راه خدا و مقاومت و پایداری براساس عقلانیت و گسترش اخلاق و معنویت و اقامه عدل و قسط در جامعه از راه های کسب تقوای الهی است.

 محامی تاکید کرد: ایران عزیزمان در طول تاریخ جنگ ها و درگیری هایی داشته در برخی نیزدچار شکست شده که این شکست ها سبب شد تا برخی قسمت های کشور جدا شود، عهدنامه گلستان بخش هایی از سرزمین مان را جدا کرد اما در جنگ تحمیلی که همه دولت ها از شرق و غرب پشت رژیم بعث عراق بودند مردم ما سرافرازانه هشت سال مقاومت کردند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار گیرد چرا که در جنگ های پیشین مردم دل در گرو راه رهبران خود نداشتند و به شکست می انجامید.

وی اذعان کرد: اما در دفاع مقدس مردم با ایمان و اعتقاد برای دفاع از نظام اسلامی و ارزش های اسلامی در جنگ حضور پیدا کردند و با خدا معامله کردند و جانشان را کف دست گذاشتند و این سبب پیروزی ملت ایران شد و این انتخاب براساس تجربه درگیری های گذشته داشتند و می دانستند که باید در مقابل تجاوز دشمن بایستیم ، هزینه تسلیم به مراتب بیشتر از هزینه مقاوم است، امنیت و حضور در منطقه و گسترش فرهنگ انقلاب و مقاومت در کشورهای مختلف نشان دهنده این است که این انتخاب صحیح بود و دشمنان از این اقتدار و عزت در عرصه های مختلف عصبانی هستند و وظیفه ماست این فرهنگ مقاومت را حفظ و برای نسل های آینده تببین کنیم تلاش برای گسترش عدالت وظیفه همه ماست و برای رسیدن به اهداف تعیین شده توسط رهبر انقلاب باید تلاش کنیم و این مسیر را باید با سرعت و دقت بیشتری ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: دیوار مرزی در منطقه سیستان مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده و این جای نگرانی است که خاک کشور در اختیار کشور دیگری قرار نگیرد حضور مردم در ان طرف دیوار تا نقطه صفر مرزی حضوری جدی باشد تا شبهه پیش نیاید که این جز سرزمین ما نیست، مسولین برای ساماندهی بازارچه مرزی فکری جدی داشته باشند و دولت و مجلس تدبیری برای این امر بیندیشند همه قوا برای رفع محرومیت های استان تلاش کنند محرومیت در استان شدید است همه باید برای رفع این محرومیت تلاش کنند تا این محرومیت بهانه ای دست دشمنان انقلاب ندهد.


تمام ثروت ام المومنین حضرت خدیجه(ص) صرف گسترش اسلام شد
 
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های این هفته دلگان به سالروز شهادت امام یازدهم اشاره کرد و گفت: وجود مقدس امام حسن عسکری(ع) در اختناق و محدودیت شدیدی قرار داشت به نحوی که بیشتر عمر مقدس خود را در زندان حکام عباسی به سر بردند.

امام جمعه شهرستان دلگان تصریح کرد: اما آن امام بزرگوار در همین عمر کوتاه خود، ثمرات بسیار زیادی برای اسلام داشته است.

وی ادامه داد: در این زمان که امام حسن عسکری (ع) در زندان و یا در محدودیت به سر می بردند ، پیروان و شیعیان آن حضرت به صورت محرمانه اخبار و احوالات آن امام را دریافت می‌کردند.

امام جمعه دلگان به سالروز ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه اشاره کرد و افزود: ام المومنین خدیجه کبری(ص) به عنوان اولین زن مسلمان نقش بسیار زیادی در گسترش و ترویج اسلام داشت.

حجت الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: این بانوی بزرگوار تمام اموال و ثروت خود را در جهت ترویج اسلام در اختیار پیامبر اعظم(ص) قرار داد.

ملت ایران تا پای جان از انقلاب خود دفاع خواهند کرد

حجت الاسلام مجتبی عزیزی امام جمعه شهرستان زابل در خطبه های نماز جمعه گفت: ترس از کرونا بیشتر از ابتلا آن کشنده تر است ، نه اینکه در برابر این بیماری بیخیال شویم اما باید ترس را کنار بگذاریم.

وی افزود: موج بیماری کرونا شدت گرفته و تعداد افرادی که از دنیا می روند از مرز ۲۰۰ نفر گذشته است این موج به سمت سیستان خواهد امد چرا که جمعیت عظیمی از سیستانیان خارج از منطقه زندگی می کنند و از نقاط قرمز کشور وارد زابل می شوند.

امام جمعه زابل بیان کرد: مردم در برابر این بیماری مراقبت کنند چرا که حق الناس است و ممکن است بسیاری از مردم از طریق افراد بدون علامت مبتلا شوند.

وی تصریح کرد: در طرح ۴۶ هزار هکتار زحمات بسیاری کشیده شده است، ۱۴ هزار حوضچه نصب شدع است که سیزده تا آن نیاز به اصلاح دارد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح هدیه حضرت آقا است و باید مراقب بود که حرف های نا معتبر در خصوص آن زده نشود، مسئولان محکم بر اتمام و اصلاح این طرح بایستند،درخواست موکد ما این است که پای درد و دل کشاورزان بنشینند و مشکلات را مرتفع کنند.

وی بیان کرد: اگر بتوانم هر هفته از این طرح بازدید خواهیم کرد تا مشکلات حل شود مسئولان طرح ۴۶ هزار هکتار اگر نیاز به کمک دارند از سپاه و ارتش طلب همکاری کنند، اگر هم افزا باشیم مشکلات قابل حل است چرا که مشکل غیر قابل حل وجود ندارد.

امام جمعه زابل در ادامه گفت: ضمن تشکر از خدمات دولت اما به هر ترتیب در حوزه اندیشه باید حقایق را بیان کنیم، نمی دانیم که چرا آقایان در جامعه فقط پیام صلح را بیان می کنند باید بدانیم که شرایط صلح امام حسن مجتبی(ع) را یک بار محض رضای خدا مطالعه کنید شما که انگلیس و امریکا دکتری گرفته اید.

وی افزود: شرایط صلح امام حسن مجتبی (ع) با شرایطی که شما ایجاد کرده اید آیا برابر است بعصی اظهار نظرها انسان را متعجب می کند صلح امام حسن مجتبی (ع) یک نرمش قهرمانانه بود حضرت آقا بارها فرمودند که اعتماد نکنید.
امام جمعه زابل تصریح کرد: سستی مردم یکی از دلایل صلح بود آیا شما سستی در مردم دیده اید مردمی که لحظه به لحظه سفره آنها کوچکتر می شود اما با جان و دل از آرمان های انقلاب اسلامی دفاع می کنند.

وی بیان کرد: رسانه استکبار جهانی میلیون ها صوت و تصویر و میلیاردها دلار هزینه کرد اما در جریان اغتشاشات چند سال اخیر کمتر سی هزار نفر به میدان آمدند، اگر خطری انقلاب را تهدید کند مردم تا پای جان خواهند ایستاد شما اگر سست شده اید بروید کنار تا دیگران بجای شما مدیریت کنند.

امام جمعه زابل گفت: کار دشمن توطئه است ما وسط این نقشه های دشمن رشد کرده ایم و موشک نقطه زن تولید کرده ایم ، در همین دوران تحریم گارد ساحلی سپاه می تواند هر شناوری را توقیف کند.

امام جمعه زابل با بیان اینکه زندگی مردم را با عدم مدیریت سخت کرده اند بیان کرد برخی از دولت مردان به چه دل بسته اند، رئیس جمهور آمریکا یکی بدتر از دیگری است چرا زندگی امامان را به غلط و زشت تحریف می کنید، مردم ما سست نشده اند اما درد و دل زیاد دارند داغ دیده اند با این وجود هم جان خود را پای انقلاب خواهند گذاشت.

وی خطاب به دولت مردان گفت: با دین و باور مردم بازی نکنید، فشار اقتصادی دشمن زیر سی درصد است اما مردم بالای صد در صد مشکل را تحمل می کنند، که این از مشکل مدیریتی و عدم توجه به معیشت مردم است.
 
پایان تحریم تسلیحاتی ثمره گفتمان مقاومت

حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه اهل تشیع شهرستان ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به این که روز یکشنبه، هشتم ربیع الاول مصادف با شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز امامت حضرت مهدی(عج) است، بیان کرد: امامان معصوم(ع) همیشه در زمینه این که ارتباط با پیروان و دوستدارانشان قطع نشود و حفظ شود تاکید داشتند و به همین جهت مردم از طریق جریان وکالت با آنان ارتباط برقرار می کردند.

وی افزود: در زمان امام حسن عسکری(ع) جریاناتی که اتفاق افتاد در راستا فراهم کردن غیبت امام عصر بوده که در احادیث فراوانی به این مطلب اشاره شده که دوستداران حضرت مهدی (عج) برای ظهورشان باید دعا کنند و همراه آن آمادگی و انتظار قیام را داشته باشند.

امام جمعه شهرستان ایرانشهر با بیان این که روز یکشنبه، چهارم آبان ماه مصادف با احتراز امام (ره) به پذیرش کاپیتولاسیون بوده که به نوعی توسط مجلس آن زمان تصویب شده بود، ادامه داد: باید این گونه موارد برای نسل جوان تشریح شود، استقلال و سربلندی امروز جامعه را مدیون نظام و انقلاب اسلامی هستیم.

وی اضافه کرد: هشتم آبان ماه مصادف با سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) بوده که به روایت برادران اهل سنت آغاز هفته وحدت می باشد که دشمنان نظام اسلامی همیشه به دنبال ایجاد تفرقه پراکنی بین مردم هستند، اما دشمن باید بداند که ملت ایران هیچ وقت در برابر این چنین مکر و حیله های دشمن کوتاه نمی آیند.

این خطیب جمعه تصریح کرد: هفته نیروی انتظامی را به دلاور مردانی که در عرصه امنیت که بزرگترین وظیفه ذاتی آنان است تبریک عرض کرده است.

وی عنوان کرد: امنیتی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم به برکت ایثار و از خود گذشتگی نیروهای نظامی و انتظامی بوده که خواب و استراحت را بر خود حرام کردند و تقاضایی که ما از این سبز پوشان داریم این است که اقتدار و سربلندی را در جهت مبارزه با مجرمین، قانون شکنان و متخلفان داشته باشند و رافت، رحمت شان شامل حال مردم شود که آنان در عرصه های مختلف نیازمند خدمت هستند.

وی اذعان کرد: بیست و هفتم مهر ماه پایان تحریم تسلیحاتی آمریکا بوده که پایان آن ثمره گفتمان مقاومت است که آنان می خواستند در روزهای پایانی کار شکنی کنند و فشار حداکثری را به جمهوری اسلامی وارد کنند اما نتوانستند و بار دیگر پیروز این میدان ایران شد.

وی در ادامه، گفت: ثمره این پیروزی شامل مجاهدت های خون شهیدانی چون سردار سلیمانی و شهدای خان طومان و تدابیر فرماندهی کل قوا بر علیه تمهیدات دشمنان بود.

حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی عنوان کرد: مبارزه با گرانفروشی ها و سودجویان حکم جهاد و عبادت را دارد که مقام معظم رهبری به دولت در این زمینه فرصت داده که تا پایان کارش این مسائل را پیگیری کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۱۸۴


ارسال