دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۰
ماسک، محافظ فراموش شده این روزها در جنوب شرق کشور؛
مردم کرونا را فراموش کردند/جهش چشمگیر تعداد مبتلایان کووید_ ۱۹ در سیستان و بلوچستان
 
بی‌توجهی مردم به هشدارهای مسئولان بهداشت و درمان می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد، اما با طولانی‌شدن روند شیوع ویروس کرونا کم‌کم مردم از رعایت پروتکل‌های اجتماعی و بحث فاصله‌گذاری اجتماعی خسته شدند و دیگر مانند روزهای اول مقید به استفاده از ماسک نیستند.  
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ در روز‌های ابتدایی شیوع ويروس کرونا سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ماسک را فقط برای افراد دارای نشانه بیماری ضروری عنوان کرد، اما این سازمان در دستورالعمل جدید خود، استفاده از آن را برای همه افراد جامعه ضروری دانسته است.

استفاده از ماسک در کنار حفظ فاصله اجتماعی، می‌تواند نقش موثری در تداوم روند نزولی آمار مبتلایان به کرونا داشته باشد، استفاده از ماسک، این روز‌ها می‌تواند نمایانگر اهمیت سلامت هموطنان مان، برای همه افراد باشد.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، با توجه به تاکید ستاد ملی کرونا در مورد لزوم استفاده همه آحاد جامعه از ماسک و سهولت دسترسی مردم به ماسک با قیمت مصوب، هماهنگی های لازم با همه شرکت‌ های تولید کننده و توزیع کننده سراسری ماسک سه لایه پزشکی برای تامین و توزیع صورت گرفته است.

با توجه به اهمیت این موضوع سازمان جهانی بهداشت هم در دستورالعملی در اواسط خردادماه منتشر کرد که طبق آن دستورالعمل از دولت ها خواسته بود تا استفاده از ماسک صورت را در محیط های عمومی اجباری کنند. با وجود این که یک ماه پس از این دستورالعمل جهانی، ستاد مقابله با کرونا در کشور ما به این نتیجه رسید که استفاده از این وسیله باید اجباری شود، اما ظاهرا مردم گوش‌هایشان را گرفتند و از این ابزار در راستا حفظ سلامتی خود استفاده نمی کنند.

اما بسیاری دیگر گرانی ماسک و این که باید در روز ۳ تا ۴ ماسک برای هر فرد استفاده شود، را دلیل این سهل انگاری ظاهری مردم می‌دانند و معتقدند مشکلات اقتصادی در پشت این موضوع قرار دارد. 

داروخانه ها موظف به توزیع ماسک با قیمت مصوب هستند

درهمین راستا؛ مینا آژوغ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: با توجه به توزیع ماسک به میزان کافی در سطح شهرستان در مراکز عرضه، کلیه داروخانه ها و تجهیزات پزشکی ملزم به فروش ماسک سه لایه پزشکی با قیمت مصوب 13/000 ریال هستند.

وی افزود: نظر به اهمیت کیفیت ماسک توصیه می شود شهروندان نسبت به تهیه آن با قیمت مصوب از مراکز عرضه مجاز از قبیل داروخانه و تجهیزات پزشکی اقدام کنند.

این مقام مسئول عنوان کرد: از کلیه شهروندان تقاضا می شود در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جمله گران فروشی و عدم ارائه ماسک مرغوب، به سامانه تلفنی 190 معاونت غذا و دارو در ساعات اداری اطلاع رسانی کنند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشتی بر این باورند که استفاده از ماسک می‌تواند به طور قابل توجهی بر ریسک انتقال ویروس تاثیرگذار باشد و حتی میزان ابتلا را تا یک پنجم کاهش دهد.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۲۰۰


ارسال