نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » اجتماعی

تحقق آرزویی دیرینه پس از سال ها چشم انتظاری؛

عملیات اجرایی آبرسانی به "قلعه رستم" استارت خورد/ آغاز مهاجرت معکوس و روشن شدن بارقه امید برای برخی هامون نشینان

۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان از آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب به قلعه رستم سیستان و پیگیری ها برای پایان دادن به آرزوی دیرینه مردم این روستا تا پایان سال 99 خبر داد.

به گزارش عصرهامون، مردم روستای تاریخی قلعه رستم سیستان که سالیان درازی به واسطه همسایگی با دریاچه هامون وضعیت خوبی را سپری می کردند، سال هاست به واسطه خشک شدن دریاچه بزرگ جنوب شرق با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و چشم انتظار آب شرب سالم هستند.

 

اما این روزها خبرهای تازه ای مبنی بر آغاز طرح آبرسانی به قلعه رستم و آغاز جرقه های امید برای ادامه زندگی در این روستا به گوش می رسد و مردمانی که روزی به دلیل بی آبی رخت سفر بسته بودند، مهاجرت معکوس خود را برای بازگشت به دیارشان آغاز کرده اند.

 

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: در گذشته که دریاچه هامون از نظر آبی وضعیت خوبی داشت، جمعیت روستای قلعه رستم به حدود 300 خانوار می رسید، اما به دلیل خشکسالی های 2 دهه اخیر بسیاری از ساکنان آن به سایر نقاط استان و کشور مهاجرت کردند و در شرایط فعلی قریب به 25 خانوار در این روستا ساکن هستند.

 

 وی ادامه داد: این روستا به دلیل قرار داشتن در محدوده دریاچه هامون و فاصله زیاد با شبکه لوله کشی طرح جامع آبرسانی به روستاهای سیستان، از آب لوله کشی بی بهره ماند و سال هاست به صورت سقایی آبرسانی می شود، از سویی چاه آب این روستا نیز شور و برای سایر مصارف قابل استفاده است.

 

این مقام مسئول اضافه کرد: با یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری، موضوع تامین آب روستاها با جدیت بیشتری در دست اجرا قرار گرفته که در همین راستا با حمایت سازمان صمت سیستان و بلوچستان اقدام های لازم برای تامین آب قلعه رستم آغاز شده است.

 

وی با بیان این که در همین راستا مطالعات لازم انجام و نقشه های اجرایی تهیه شده است، تصریح کرد: جهت تامین آب بهداشتی این روستا اجرای ۱۲کیلومتر خط انتقال، ایجاد حوضچه های هوا و تخلیه رسوب و قطع و وصل، مخزن ذخیره آب، الکتروپمپ شناور و تجهیزات لازم جهت ایستگاه پمپاژ، ترانس برق و حدود هزار متر لوله گذاری به منظور اجرای شبکه داخلی روستا در دستور کار قرار گرفته است.

 

قاسمی اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را 2 میلیارد و پانصد میلیون تومان اعلام و اذعان کرد: بخشی از این اعتبار از سوی حامی و سایر اعتبارات از سوی شرکت آبفا تامین می شود که در همین راستا تاکنون حدود پنج کیلومتر مترلوله و اتصالات و شیرآلات جهت اجرای خط انتقال به محل پروژه انتقال یافته و عملیات اجرایی آن آغاز شده است که تا پایان سال مردم این روستا نیز از آب شرب سالم بهره مند می شوند.وی خاطرنشان کرد: با آغاز عملیات اجرایی این خط بسیاری از مردمی که سال ها قبل به دلیل نبود آب از این روستا مهاجرت کرده بودند در حال بازگشت به محل زندگی شان در قلعه رستم هستند.

 

انتهای پیام/