سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ,1 December 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
چاپ هفتادم کتاب «آن بیست و سه نفر»، اثر احمد یوسف‌زاده، با استقبال مخاطبان و علاقه‌مندان به ادبیات دفاع مقدس از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، «ماجرای «آن بیست و سه نفر» اتفاقی است که نمونه‌اش در هیچ جنگی رخ نداده است»؛ این نخستین جمله از کتاب خاطرات احمد یوسف‌زاده است که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.
«آن بیست و سه نفر» در واقع خاطرات احمد یوسف‌زاده، از اسرای نوجوان جنگ تحمیلی است که در خلال آن، روایتی از روزها و شب‌های 22 آزاده نوجوان دیگر در اردوگاه‌های عراق نیز ذکر می‌شود. کتاب نه روایتی داستانی و نه ماجرایی برخاسته از ذهن نویسنده است، «آن بیست و سه نفر» حکایتی است واقعی از زندگی 23 نوجوان که در عملیات بیت‌المقدس به اسارت درآمده‌اند. در حقیقت این کتاب سندی است از زندگی 23 رزمنده که سال‌های شیرین نوجوانی‌شان را در اسارتگاه‌های عراق گذراندند. نگاه به جنگ از قاب نوجوانی 17ساله، روایتی جدید از جنگ عراق با ایران است که بیش از هر چیزی تلخی و بی‌رحمی جنگ را تلنگر می‌زند.
بسیاری از کارشناسان، موضوع جذاب و متفاوت کتاب «آن بیست و سه نفر» و همچنین نثر خوب و روایت منسجم نویسنده را عامل اقبال آن در بازار کتاب می‌دانند. کتاب با یک‌ پیش‌فصل مقدماتی و چهار فصل اصلی با نام‌های بهار، تابستان،‌ پاییز و زمستان آغاز می‌شود. یوسف‌زاده کتاب را با روایت تلاش خود برای حضور در جبهه آغاز می‌کند. او برخلاف دیگر آثار خاطره، کتاب را با خاطرات دوران کودکی‌اش آغاز نمی‌کند، اما در خلال خاطرات گریزی نیز به آن زمان می‌زند.
«آن بیست و سه نفر» فراز و فرودهای بسیاری را به تصویر می‌کشد. از تلاش جمعی از نوجوانان برای رسیدن به جبهه و قرار گرفتن در فهرست سربازان امام(ره) گرفته تا ماجرای اسارت و مواجهه نوجوانان با دورانی که نمی‌دانند چه زمانی طول خواهد کشید و با دنیایی که با دنیای خارج متفاوت است و دیواری که هر لحظه بین آنها و دنیای بیرون بلند و بلندتر می‌شود.
«آن بیست و سه نفر» از این جهت پر است از اتفاقات جالب که برای علاقه‌مندان به تاریخ معاصر و تاریخ جنگ تحمیلی شنیدنی است. از جمله اتفاقات جالبی که در این کتاب روایت می‌شود، تلاش نیروهای بعثی برای بهره‌برداری از این اسرا و جنگ تبلیغاتی است که به خوبی از سوی آزادگان دفع می‌شود. پایان بخش کتاب نیز دیدار این آزادگان با صدام است که در راستای همان جنگ تبلیغاتی صورت می‌گیرد.
یوسف‌زاده به ظرافت لحظه به لخظه این اتفاقات را با قلم خوب و زیبایی توصیف کرده است. اوج و فرودی که معمولاً در کتاب‌های داستان دیده می‌شود، در این کتاب هم به چشم می‌خورد و همین امر بر جذابیت کتاب افزوده است. «آن بیست و سه نفر» هم سند مظلومیت آزادگان ایرانی است و هم سند افتخار آنها. داستان نوجوانانی که با سن کم، دستگاه صدام را زیر سؤال می‌برند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۲۶۹


ارسال