سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: جشن های هفته وحدت در ۲۳ شهرستان سیستان و بلوچستان برگزار می شود.
به گزارش عصرهامون، حسین مسگرانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز با محوریت برنامه های هفته وحدت برگزار شد، بیان کرد: در آستانه هفته وحدت برای سومین دوره همایش شعر پیامبر رحمت و مهربانی به هفت زبان رایج در اقوام ایرانی و با حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور کار قرار گرفته است که با توجه به شیوع ویروس کرونا فراخوان این جشنواره از طریق فضای مجازی در هفته وحدت منتشر و مراسم پایانی همزمان با عید مبعث برگزار می شود.
 
وی با بیان این که با توجه به هجمه ای که به ساحت قدسی پیامبر مکرم اسلام (ص) در کشورهای اروپایی صورت گرفته است، برنامه های امسال با جدیت بیشتری پیگیری می شود، ادامه داد: همایش فرهنگی، ادبی وحدت، ولایت و استکبار ستیزی نیز با حضور شاعران ملی، ۱۲ آبان ماه در دلگان برگزار می شود.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: برگزاری اولین جشنواره خوشنویسی صریر وحدت به همراه برپایی نمایشگاه، کرسی های تلاوت قرآن با همکاری انجمن قرآن و عترت با حضور قاریان بین المللی در شهرستان های مختلف استان از دیگر برنامه های هفته وحدت است.
 
وی گفت: جشن های هفته وحدت در همه شهرستان ها با حمایت این اداره کل برنامه ریزی شده است و برگزار می شود، نشست های آسیب شناسی با اصحاب رسانه نیز در این هفته برپا می شود.
 
مسگرانی اضافه کرد: مراسم شعر خوانی با مشارکت بنیاد مهدویت به مناسبت آغاز امامت حضرت مهدی (عج) در زاهدان برگزار و از شاعران آیینی استان تقدیر شد.

وی با اشاره به جایگاه فرهنگ عمومی در راستای ارتقای فرهنگی هم گفت: این شورا در تصمیم گیری، تصمیم سازی و هماهنگی رویدادهای فرهنگی بسیار می تواند تاثیرگذار باشد که در همین راستا برش استانی سند مهندسی فرهنگی در دست پیگیری است که امیدواریم سندی راهبردی در این حوزه باشد.   
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان با بیان این فرهنگ سازی در زمینه رانندگی در جاده ها مورد توجه این شورا قرار گرفته است، اضافه کرد: در خصوص المان های شهری نیز پیگیری هایی در حال انجام است که شهرداری نسبت به تغییر المان شهری اقدام کنند.
 
به گفته وی، اعتبارات حوزه فرهنگ اندک است و باید اولویت های فرهنگی مشخص باشد که در این راستا طرح های تحقیقاتی با برش استانی در حال انجام است.
 

هفته وحدت؛ بیانگر نماد و نمود سیره رفتاری پیامبر (ص)
 
عباس باقری، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان نیز گفت: هفته وحدت بیانگر نماد و نمود سیره رفتاری پیامبر اکرم (ص) است، این سیره را باید در استانی که وحدت محور است آنچنان تعریف کنیم که جای پای این زیبایی جهان را متاثر کند.
 
وی ادامه داد: به ویژه امروز که جهان در وانفسای بی هویتی به سر می برد، تنها فردی که می تواند در این محور، تعریف بایسته ای از رفتار، فرهنگ و سیاست گذاری مدونی را داشته باشد، شخصیتی به نام حضرت محمد (ص) است که سعی داریم بخشی از زیبایی های فرهنگ نبوی را که می تواند ما را به معرفت عام رهنمون کند، متجلی کنیم.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: شب شعر ملی وحدت، ولایت و استکبار ستیزی با حضور شاعران معاصر ملی و عوامل ایجاد وحدت بین مذاهب به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و سالروز 13 آبان، با نگاه به وحدت و استکبار ستیزی به میزبانی شهرستان دور افتاده دلگان برگزار و از علمای شیعه و سنی تجلیل می شود.
 
به گفته وی، کنگره ملی شعر پیامبر رحمت و مهربانی نیز در هفته وحدت فراخوان می دهد که با حضور شاعران برگزیده کشور از اقوام لر، ترک، ترکمن، بلوچ و عرب زبان ها و با دعوت از حسین اسرافیلی، عبدالجبار کاکایی، مصطفی محدثی خراسانی و رضا اسماعیلی شاعران شاخص کشورمان همزمان با عید مبعث برگزار می شود.
 
باقری خاطرنشان کرد: دیدار با علما، مشاهیر، معارف و اهل قلم شیعه و سنی و آسیب شناسی وحدت بر اساس سیره پیامبر اکرم (ص)، برگزاری جشن ها، همایش ها و شب های شعر هفته وحدت در شهرستان ها، تبیین بخشی از معارف فرهنگی در نشست با اهل قلم و علما و اهدای هزار جلد کتاب از دیگر برنامه های این ایام است.

استعدادیابی هنری در حاشیه شهر

عبدالسلام بلوچ زاده، معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بیان کرد: برگزاری جشنواره خوشنویسی و افتتاح و نمایشگاه صریر وحدت و اجرای مسابقه خط تحریری "من یک زاهدانی ام" با هدف برجسته سازی زاهدانی بودن همه اقوامی که در این شهر زندگی می کنند، از برنامه های هنری این اداره کل در هفته وحدت است.

وی ادامه داد: استعدادیابی بچه های مستعد حاشیه شهر، افتتاحیه شعبه دوم مجموعه خوشنویسی در سرای محله بهشتی و تجلیل از فعالان و استادان خوشنویسی از دیگر برنامه های این ایام است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۲۹۹


ارسال