شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ,28 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۴
تهیه کننده سینما:
در پروژه‌های مشکوک به پول کثیف بخشی از دستمزد بازیگران در چمدان و پاکت داده می‌شود
 
امیر سمواتی با اشاره به مراودات غلط و مشکوکی که در پروژه‌های مشکوک به پول کثیف وجود دارد تأکید کرد که برای جلوگیری از پیگیری پول‌های جابجا شده در این پروژه‌ها بخشی از دستمزد نوشته نشده بازیگران و برخی عوامل به صورت نقد در چمدان و پاکت جابجا می‌شود.
به گزارش عصرهامون، امیر سمواتی تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: مبارزه با فساد در سینما تا امروز نتیجه‌ای ملموس نداشته و اوضاع هر روز بدتر می‌شود. مشکل اصلی ما این است که حرفه تهیه‌کنندگی را مثل کارگردانی یک حرفه تخصصی نمی‌دانیم و هر کس که پول داشته باشد می‌تواند وارد این عرصه شده و فیلم بسازد.
سمواتی تصریح کرد: تهیه‌کنندگی در سینمای ما نوعی کار مدیر تولید است و تا زمانی که جایگاه خود را پیدا نکند ما با این مشکلات مواجه خواهیم بود. تهیه‌کنندگی یک حرفه تخصصی است و هر کس که از راه رسید نباید به دلایلی غیر از تخصص وارد این عرصه شود.
او افزود: سرمایه‌های بادآورده یا حتی افراد پولداری که شاید بابت سرمایه‌شان زحمت کشیده‌اند نباید به صرفاً به دلیل پولدار بودن تهیه‌کننده شوند. ورود افراد نامتخصص به این عرصه آسیب‌های جدی به سینما می‌زند و متأسفانه افراد در کانون تهیه‌کنندگان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هم تفاهم و تعامل ندارند تا در یک برنامه‌ریزی دقیق جلوی این اتفاقات را بگیرند. اختلافات موجود باعث شده تا نه در مقابل فساد قدرت مقابله داشته باشیم و نه مدیریتی بر ورود تهیه‌کنندگان، به همین دلیل این اختلاف به نفع افراد سوءاستفاده‌گر که به دنبال پولشویی هستند تمام شده است.
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نفس عمیق» در ادامه اظهار داشت: برخی با این توجیه که سینما یک صنعت است، ورود تهیه‌کنندگان نامتخصص را توجیه می‌کنند اما سینما تنها صنعت نیست، سینما یک هنر صنعت است که باید به بعد هنری‌اش حتی در تهیه‌کنندگی نیز توجه شود. می‌توان با افراد مختلف در حوزه تولید مشارکت داشت اما مشارکت باید تعریف شود و فضایی ایجاد شود که افراد با پولی منطقی در شرایطی ایمن بتوانند وارد سینما شوند و اصطلاحاً چرخ سینما به شکل سالمی بچرخد. ما شاهد فیلمسازی افرادی هستیم که فیلم قبلی‌شان شکست خورده اما باز هم فیلم می‌سازند و کسی به این وضعیت مشکوک توجهی ندارد.
سمواتی تصریح کرد: وقتی فیلم یک تهیه‌کننده شکست می‌خورد، همین فرد تا 10 سال نمی‌تواند فیلم بسازد اما عجیب است که با چند بار شکست خوردن تهیه‌کننده‌ها باز هم پشت سر هم فیلم می‌سازند. چطور می‌توان به این وضعیت شک نکرد و ردپای پولشویی را ندید. من بارها شنیده‌ام هنوز تهیه‌کننده‌هایی وجود دارند که دستمزد بازیگر و دیگر عوامل که شاید مبلغ دستمزدشان بالا باشد را به صورت نقد در پاکت و چمدان می‌دهند. پول‌ها از کانال‌هایی جابجا می‌شوند که امکان پیگیری ندارد و قوه قضاییه اگر می‌خواهد جدیتی در این موضوع داشته باشد و جلوی پولشویی را بگیرد باید به این نکات توجه داشته باشد.
این تهیه‌کننده درباره دلایل پولشویی در سینما گفت: وقتی ورود به سینما هیچ تخصصی نیاز ندارد و می‌توان پول‌هایی بلاتکلیف در آن خرج کرد و کسی نظارتی بر آن ندارد و به این طریق می‌توان از مالیات معاف شد و ژست کار فرهنگی گرفت، چرا افراد سودجو و منفعت‌طلب به سینما نیایند؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابزار مقابله با پول کثیف را ندارد و قوه قضاییه باید به این موضوع با جدیتی بیشتر ورود کند. قوه‌قضاییه و وزارت ارشاد باید بر مراودات موجود در سینما نظارت داشته باشند و ضوابطی تأیین شود که این مراودات غلط از بین بروند.
سمواتی در پایان تصریح کرد: مراودات غلط بسیاری وجود دارد که به تولید در سینما آسیب‌های جدی وارد کرده است. در پروژه‌های مشکوک به پول کثیف تهیه‌کننده‌ها علاوه بر دستمزدشان وسایلی مثل ماشینی گرانقیمت هم دریافت می‌کنند که کسی از آن‌ها خبر ندارد. تهیه‌کننده‌ای که برای کارش احترام قائل باشد به هیچ‌وجه حاضر به این کار نیست و این اتفاقات مختص تهیه‌کنندگانی است که با رانت و پول بدون داشتن تخصص وارد سینما شده‌اند. ما نیاز به نگاهی تخصصی به تهیه‌کنندگی هستیم و افرادی که شخصیت فرهنگی ندارند و به عنوان تهیه‌کننده در سینما فعالیت می‌کنند آسیب‌های فرهنگی بسیاری به ما وارد می‌کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۳۱۴


ارسال