سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان:
سواد رسانه ای و انتخاب مراجع رسمی خبری در رفع تهدیدات دشمنان موثر است/ تایید 250 طرح در شورای پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان
 
میثم مرادیان گفت: سواد رسانه ای و انتخاب مراجع رسمی خبری در شناخت تهدیدات دشمنان و رفع آن ها تاثیرگذار است و می تواند تهدید دشمنان از طریق فضای مجازی و رسانه ها را که امپراتوری های بزرگی در این حوزه در کشورهای غربی و صهیونیست ها وجود دارد، خنثی کند.
میثم مرادیان مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: از هشتم آبان 1382 با دستور مقام معظم رهبری سازمان پدافند غیرعامل کشور تشکیل شد و به همین دلیل این روز به نام پدافند غیرعامل نامگذاری شده است.
 
وی اظهار کرد: امسال هم پنج تا 12 آبان هفته پدافند غیرعامل با شعار محوری "مقاومت فعال، تاب آوری حیرت انگیز و ایران قوی" است.
 
این مقام مسئول بیان کرد: در سال 89 از سوی مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام در بخش پدافند غیرعامل اعلام شد که در بند یک این سیاست ها، پدافند غیرعامل به مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای گفته می شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقا پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن است.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان اظهار کرد: چشم انداز اصلی پدافند غیرعامل در کشور این است که کشوری با قدرت پیش بینی و تشخیص تهدیدات، ظرفیت با قدرت و توان مصون سازی ملی در برابر انواع این تهدیدات باشیم.
 
مرادیان خاطرنشان کرد: در پدافند غیرعامل به دنبال این هستیم که با اقداماتی که مربوط به پیش بینی، آمادگی، پیشگیری و کاهش آسیب پذیری است با اتکا بر دانش و فناوری روز این مصونیت سازی کشور را ارتقا دهیم.
 
تغییر ماهیت تهدیدات به نوع نرم، هیبریدی و ترکیبی
 
وی خاطرنشان کرد: این کار با علوم شهرسازی، شیمی، عمران، رایانه، برق و ... عملیاتی می شود، تهدیدات در حال حاضر در کشور از سوی سازمان پدافند غیر عامل در هشت شاخه اصلی تقسیم بنده شده که شامل پدافندهای اقتصادی، کالبدی، شیمیایی، پرتوی، هسته ای، زیستی، مردم محور و پدافند سایبری می شود.
 
این مقام مسئول بیان کرد: اما در شرایط فعلی دنیا نوع تهدیدات چرخش داشته و از حالت جنگ سخت خارج و به حوزه جنگ های نرم، هیبریدی یا ترکیبی وارد شده است.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان گفت: در حوزه اقتصادی که جنگ اقتصادی را داریم و آمریکایی ها به دنبال صدمه زدن از طریق این حوزه هستند، بر این اساس با استفاده از فضای سایبری و مجازی هجمه می آورند و تشویش اذهان عمومی را ایجاد می کنند.
 
وی ادامه داد: با این اقدامات ذهن مخاطب را از طریق رسانه هایی که در اختیار دارند مانند شبکه های ماهواره ای و شبکه های مجازی و کانال هایی که مدیریت آن ها در دست معاندین و نیروهای منافقین است مورد هدف قرار می دهند و هجمه ها و بمباران رسانه ای روی مردم ایجاد می کنند و سبب ایجاد موج منفی می شوند.
 
مرادیان عنوان کرد: این اقدامات در کنار تحریم های ظالمانه سبب افزایش فشار بر مردم می شود و مشکلات آن ها را افزایش می دهد، آمریکایی ها دنبال این هستند که از چند مرجع این کار را انجام دهند که این مدل تهدیدات در حوزه جنگ های ترکیبی است که در کنار آن می توانند حمله سایبری را هم انجام دهند.
 
وی گفت: این موضوع سه عامل تهدید مردم محور، سایبری و اقتصادی است که به آن تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی می گوییم.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به دشمن در این زمینه باید هوشیاری زیادی در برابر تهدیدات داشته باشیم.
 
سواد رسانه ای موثر در رفع تهدیدات دشمنان
 
مرادیان بیان کرد: مهمترین عامل در مقابله با تهدیدات دشمنان سواد رسانه ای است، زیرا یکی از عواملی که دشمن به دنبال آن است ایجاد فاصله میان حاکمیت و مردم، دولت و مردم و نیروهای مسلح و مردم است و در این زمینه تلاش می کند.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بنابراین مهمترین عاملی که دشمن در اختیار دارد و مدیر و مالک آن محسوب می شود فضای مجازی و رسانه هاست که امپراتوری های بزرگی در این حوزه در کشورهای غربی و صهیونیست ها وجود دارد.
 
وی ادامه داد: آن چه از ما به عنوان مردم می تواند در مقابل تهدیدات دشمن دفاع کند در حوزه سواد رسانه ای، تشخیص شایعه از خبر درست است و آگاهی از مواردی که به ما القا می شود و ما را اغنا می کند و باید در این زمینه آمادگی داشته باشیم.
 
مرادیان تصریح کرد: در مهمترین قدم باید مراجع رسمی خبری خود را انتخاب کنیم و مطمئن باشیم که مرجع مربوطه برای مردم و کشور صحبت می کند و از آن به عنوان نقطه مشخص استفاده کنیم و باقی اخبار را با آن ها بسنجیم و دوست و دشمن خود را بتوانیم راحت تر تشخیص دهیم.
 
تایید 250 طرح در شورای پدافند غیرعامل

مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شرح وظایفی که بر عهده ادارات کل پدافند غیرعامل و شوراهای مربوطه است و به دلیل عضویت دبیرخانه شورا در کارگروه امور زیربنایی همه طرح هایی که از مرجع کارگروه امور زیربنایی عبور می کند برای تایید یک نسخه در شورای پدافند غیرعامل وارد می شود و اعضای شورا نظر می دهند.
 
مرادیان بیان کرد: امسال قریب به 200 تا 250 طرح مورد بررسی قرار گرفت و پاسخ مثبت دریافت کردند و برخی از طرح ها پس از اصلاحات اجرایی شده است.
 
وی بیان کرد: اداره کل پدافند غیرعامل و دبیرخانه شورای پدافند کار نظارت و پیگیری را برعهده دارد و اعتبار مجزا برای کارهای عمکلیاتی ندارد و اقدامات عملیاتی برعهده خود دستگاه هاست.
 
این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس ضوابط ابلاغی سازمان پدافند غیرعامل بالاترین مدیر دستگاه اجرایی چه در وزارتخانه و چه در استان ها مسئول تحقق سیاست های پدافند غیرعامل در داخل دستگاه ها هستند.
 
نظارت پدافند غیرعامل بر دستگاه ها
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان گفت: پدافند غیرعامل نظارت دارد که دستگاه ها به تعهدات خود عمل کنند، در این حوزه بازدیدهای دوره ای از زیرساخت ها دستگاه های اجرایی و پروژه ها انجام می دهیم.
 
وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی برای پروژه های جدید خود موظف هستند از پدافند غیرعامل استعلام کنند و ما هم ملاحظاتی که مشاوران دارای صلاحیت برای آن تهیه کردند بررسی می کنیم و بعد از تایید ما به سازمان برنامه و بودجه می رود تا اعتبار لازم برای آن تخصیص یابد.
 
مرادیان اظهار کرد: ما ناظر اجرای دو ماده قانونی هستیم، ماده 58 احکام دائمی توسعه کشور و ماده 23 تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که نظارت این دو ماده قانونی بر عهده ادارات کل پدافند غیرعامل استان ها و سازمان ملی آن است.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: از دیگر اقدامات ما در سیستان و بلوچستان فرهنگ سازی و آموزش است که در قالب کلاس های آموزشی، برگزاری برخی مسابقات، تشویق ها و مسابقات نقاشی، هنری و کتابخوانی و ورزشی برگزار می شود.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: با عنوان پدافند غیرعامل تلاش می کنیم این مفاهیم را در جامعه عمومی و اداری گسترش دهیم و امیدواریم که روز به روز موفق تر باشیم و بتوانیم آگاهی جامعه را دربرابر تهدیدات دشمنان افزایش دهیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۳۶۷


ارسال