سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۴
در شورای حفاظت از منابع آب مهرستان مطرح شد؛
مدیریت صحیح منابع آب؛ ضرورت انکار ناپذیر جنوب شرق کشور/ مهاجرت و تنش های اجتماعی رهاورد حفر چاه های غیرمجاز است
 
فرماندار مهرستان گفت: مدیریت صحیح منابع آبی برای همه ما بسیار ضروری است و از سوی متولیان امر، فرهنگ صحیح مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت باید نهادینه شود.
به گزارش عصرهامون، محمد رفیع دهواری، فرماندار مهرستان در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان در اجرای مصوبات و قوانین و مقررات در راستای حفظ و صیانت از این موهبت الهی، بیان کرد: آب یکی از ارکان اصلی حیات بشری است و ادامه حیات بدون آن برای موجودات زنده به هیچ وجه قابل تصور نیست.

وی با اشاره به این که امروز موضوع تولید و توزیع آب مطرح نیست، بلکه مدیریت صحیح منابع آب مطرح است که باعث حفظ منابع آبی خواهد شد، تاکید کرد: مدیریت صحیح منابع آبی برای همه ما بسیار ضروری است و از سوی متولیان امر، فرهنگ صحیح مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت باید نهادینه شود.

دهواری افزود: با توجه به اقلیم گرم و خشک منطقه، از راهکارهای لازم برای برون‌رفت و پیشگیری از بحران کم‌آبی اقداماتی نظیر مدیریت و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و صنعت، اجرای طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی و باغات، تغییر الگوی کشت و خاموش کردن چاه‌های کشاورزی در فصل پاییز و زمستان محسوب می‌شود که نباید از این موارد غافل شد.

وی با اشاره به چالش های برخی از کشاورزان منطقه در بحث تملک اراضی کشاورزی تحت شرب چاه ها و قنوات در شهرستان، خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری نیز در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی و همچنین صدور اسناد اراضی کشاورزی برای مالکان عرفی اراضی تحت شرب قنوات و چاه های دارای پروانه بهره برداری تلاش و مساعدت ویژه ای به خرج دهند تا مشکلات قشر کشاورز و تولید کننده در شهرستان مرتفع شد.

تجهیز 100 حلقه چاه به کنتور هوشمند

رضا جلیلوند، رئیس اداره منابع آب مهرستان هم در خصوص تحقق طرح احیا و تعادل بخشی در شهرستان اظهار داشت: با توجه به پیگیری های به عمل آمده در راستای پایش و جلوگیری از اضافه برداشت منابع آب از چاه ها، بیش از 100 حلقه چاه کشاورزی و صنعتی در سطح شهرستان به کنتور حجمی هوشمند مجهز شده اند که این روند تداوم دارد.

وی افزود: از ابتدای امسال چهار نشست با بهره برداران در راستای فرهنگ سازی و نهادینه کردن مصرف بهینه از منابع آب، جمع آوری منصوبات غیر مجاز، پر کردن چاه های غیر مجاز، برخورد با متصرفان بستر و حریم رودخانه ها و منابع آبی در سطح شهرستان برگزار شده که نقش بسزایی در تنویر افکار عمومی و بهره برداران در بحث اهمیت بخشیدن به صیانت از منابع آبی داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: چاه های غیرمجاز تهدید برای نسل آینده به شمار می آیند و این اداره در راستای وظایف قانونی و دفاع از انفال و حقوق عامه با همکاری نیروی انتظامی و حتی برخی از متخلفین و مالکان این گونه چاه ها از سال گذشته تا کنون 120 حلقه چاه غیرمجاز را پر و مسلوب المنفعه کرده است.

جلیلوند تصریح کرد: برداشت بی رویه و غیر مجاز از چاه های کشاورزی باعث به هم خوردن تعادل آب های زیر زمینی می شود که مهم ترین پیامد ناشی از آن کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی و افزایش تنش های اجتماعی در روستاها و به دنبال آن مهاجرت اجباری است.

رئیس اداره منابع آب مهرستان، خاطرنشان کرد: لازم است تا شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها نیز در پیگیری و مقابله با این تهدید اجتماعی و نظارت مضاعف در روستاها اهتمام و همکاری مستمر با این اداره در راستای تحقق اهداف طرح مهم احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در منطقه داشته باشند.

وی از بهره برداران آبهای زیرزمینی خواست تا در حفاظت از منابع ارزشمند زیرزمینی با خودداری از اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز در جلوگیری از تشدید بحران کم آبی تلاش کنند.

انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۳۸۴


ارسال