پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۷
رئیس اداره منابع آب مهرستان خبر داد؛
زخم برداشت‌ شن و ماسه بر پیکر رودخانه های مهرستان/2 متخلف تحویل مراجع قانونی شدند
 
رضا جلیلوند با اشاره به زخم برداشت‌ شن و ماسه بر پیکر رودخانه های مهرستان، از تشکیل پرونده قضایی برای متخلفان و تحویل آن ها به مراجع قانونی خبر داد.
رضا جلیلوند، رئیس اداره منابع آب مهرستان در گفت و گو با عصرهامون افزود: با توجه به تداوم روند پدیده خشکسالی در منطقه و آورد کم رودخانه های فصلی مهرستان، برداشت بی رویه و غیرمجاز شن و ماسه و سایر مصالح از بستر رودخانه های شهرستان یکی از آسیب ها و تهدیدات جدی تغییرات مورفولوژیکی و هندسی رودخانه ها و محیط زیست و همچنین منابع طبیعی است.
 
وی ادامه داد: برداشت غیر اصولی شن و ماسه در رودخانه های منطقه باعث فرسایش و گود افتادگی بستر، ناپایداری و ریزش کناره‏‌ها و تغییر بستر رودخانه می‏ شود که با توجه به طولی بودن اکثر روستاها، تبعات آن دامنگیر روستاهای شهرستان می شود.

جلیلوند اضافه کرد: در راستای حفظ و صیانت از حریم و بستر رودخانه ها 2 متخلف در حومه روستاهای کهن ملا و کلاتک شناسایی شدند که پس از بررسی کارشناسان برای این متخلفان در دادگاه عمومی مهرستان تشکیل پرونده و اقامه دعوی شد.
 
وی با اشاره به موازین قانونی و اختیارت دولت در مدیریت رودخانه ها و انهار طبیعی، تصریح کرد: بر اساس قانون توزیع عادلانه آب بستر انهار طبیعی و کانال های عمومی و رودخانه‌ها اعم از این که آب دائم یا فصلی داشته باشند و مسیل‌ها و بستر مرداب‌ها و برکه‌های‌طبیعی در اختیار حکومت جمهوری اسلامی ایران است.
 
 
این مقام مسئول تصریح کرد: ایجاد هر نوع اعیانی و حفاری و دخل و تصرف در بستر رودخانه‌ها، انهار طبیعی، کانال های عمومی، مسیل ها، مرداب و برکه‌های‌طبیعی و همچنین در حریم قانونی سواحل دریاها و دریاچه‌ها اعم از طبیعی و یا مخزنی ممنوع است مگر این که با اجازه وزارت نیرو باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: هر گونه برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه های فصلی در حوزه شهرستان مهرستان ممنوع است و با متخلفان با قاطعيت برخورد خواهد شد.

جلیلوند گفت: مالکان و بهره برداران معادن و کارگاه های فعال در شهرستان نیز مکلف به رعایت دقیق تمام بند‌های قرارداد اجاره بستر هستند و در صورت عدم تمکین به موازین قانونی، به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
 
رئیس اداره منابع آب مهرستان ادامه داد: انتظار می رود که دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی و آشار این شهرستان، با توجه به سیل خیز بودن رودخانه های مهرستان، ضمن ارج نهادن به مواهب الهی به منظور جلوگیری از تغییر و دگرگونی سیستم اکولوژیکی و خصوصیات هندسی و حریم رودخانه ها، هر گونه تخلف در این بخش را سریع به اداره منابع آب شهرستان اطلاع دهند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۲۲۵


ارسال