پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ,26 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۵
فیلمنامه‌نویسان از قصه‌های واقعی مقاومت اقتباس کنند
 
مدیر بخش «روایت قلم» جشنواره فیلم مقاومت گفت: فیلمنامه‌نویسان اهتمام بیشتری به اقتباس از خاطرات رزمندگان و تاریخ شفاهی جنگ داشته باشند.
به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، عباس عمرانی‌بیدی، مدیر بخش «روایت قلم» شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اشاره به چرایی برگزاری این بخش، گفت: روایت قلم پیش‌تر به عنوان قلم طلایی در ذیل جشنواره برگزار می‌شد که البته این به دلیل این است که فیلمنامه یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت سینما و مبنای تولید فیلم‌های فاخر و ارزشمند است.
وی افزود: وجود فیلمنامه دقیق و استاندارد که بتواند با ساختار صحیح درام، نشانه‌شناسی دقیق و محتوای ارزشمند و البته به‌‌روز و کارآمد، مسائل و چالش‌های اجتماعی را واگویی کند، یکی از مشکلات و معضلات امروز سینمای ایران است.
عمرانی با تأکید بر اهمیت اقتباس از کتب پایداری، خاطرات رزمندگان و تاریخ شفاهی جنگ‌ تحمیلی افزود: اقتباس فیلمنامه نوعی احترام به ادبیات است؛ به همین دلیل در این بخش علاوه بر فیلمنامه کوتاه داستانی، فیلمنامه بلند داستانی و تله‌فیلم، جایژه ویژه‌ای نیز به بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی تعلق خواهد گرفت.
وی با اشاره به ضرورت توجه به معنا‌شناسی در نگارش فیلمنامه‌های حوزه مقاومت، اظهار داشت: فیلمنامه‌نویس باید بتواند از فضای پیرامونی خود و اتفاقات و رخدادهای حوزه مقاومت، براساس واقعیت‌ها، فیلمنامه‌ها بنویسد. توجه به ادبیات و خاطرات شفاهی و البته قصه‌های واقعی حوزه مقاومت و اقتباس از آنها برای نگارش فیلمنامه نقش بسزایی در افزایش کارکرد و اثرگذاری فیلم خواهد شد. 
مدیر بخش «روایت قلم» شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اظهار داشت: خوشبختانه استقبال خوبی از این بخش شد و فیلمنامه در بخش‌های مختلف از قاره‌های مختلف به دو زبان انگلیسی و عربی به دبیرخانه جشنواره رسید. 
عمرانی تأکید کرد: برای اولین‌بار در تاریخ جشنواره‌های داخلی، فیلمنامه‌هایی از خارج از کشور نیز به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که به دلیل تغییر ناخواسته‌ای که در ترجمه ایجاد می‌شود و به منظور داوری منصفانه‌تر، داورانی از کشورهای فرانسه، آمریکا و سوریه در هیئت‌داوران حضور دارند.
مرحله دوم شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۳۰۸


ارسال