نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش توصیفی و میدانی » اجتماعی

گزارشی از روز اول اجرای محدودیت های کرونایی؛

طرح پر ابهام دولت، دامن گیر مردم شد/ از جریمه 200 هزار تومانی برای خرید شیرخشک تا افزایش دغدغه های شهروندان

۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۹

اجرای طرح جدید محدودیت های کرونایی تردد خودروها، با توجه به ابهام های زیادی که به همراه دارد و مشکلاتش، معضل ها و نگرانی هایی را برای مردم به بار آورده است.

به گزارش عصرهامون، مردم سیستان و بلوچستان دیروز با اعمال طرح جدید محدودیت های کرونایی، روز متفاوتی را پشت سر گذاشتند، اما دغدغه های زیادی ذهن بسیاری از شهروندان را به خود مشغول کرده، مبنی بر این که اعمال قانون به چه صورت و بر چه مبنایی است و تکلیف افرادی که به اجبار باید در ساعات اعلام شده از منزل خارج شوند، چیست؟عده ای هم که پلاک خودروهایشان بومی نیست، دغدغه هایشان متفاوت تر از دیگران است، چراکه به طور کامل امکان تردد از آن ها گرفته شده، با توجه به این که یک روز از اعمال این محدودیت ها گذشت، با گشت و گذاری در شهر به سراغ مردم رفتیم تا گوش شنوایی برای نگرانی هایشان باشیم و با انعکاس آن و پیگیری از مسئولان مربوطه بتوانیم در کاهش این نگرانی ها سهمی داشته باشیم.طرح منطقی نیست

 

بلوچی، یکی از شهروندان زاهدانی در این باره به خبرنگار ما گفت: از زمانی که ترددها را محدود کرده و زمان برای آن در نظر گرفته اند به دغدغه های مردم اضافه شد، فرزند خردسالم نیاز به شیر خشک داشت، مجبور شدم بعد از ساعت 21 برای خرید آن از منزل خارج شوم که به طور قطع خودرویم اعمال قانون و برایم جریمه 200 هزار تومانی لحاظ شده است.

 

وی با بیان این که به نظرم این طرح منطقی نیست، ادامه داد: اگر نیمه شب فردی بیمار شود یا مشکل دیگری برایش به وجود آید تکلیف چیست؟ تصمیم درستی نیست و باید هماهنگی هایی انجام شود تا مردمی که مجبور هستند، بتوانند بدون دغدغه در شهر تردد کنند و به کارشان برسند.

 

به گفته این شهروند، مسئولان اذعان می کنند که اگر مشکلی برایتان پیش آمد و ضرورت داشت که بیرون بروید، از تاکسی استفاده کنید، وقتی خودمان خودرو داریم ضرورتی ندارد که از تاکسی استفاده کنیم، آن هم با توجه به شرایط اقتصادی این روزها، چراکه اگر بخواهیم برای رفتن به داروخانه یا هر جایی دیگر، از تاکسی استفاده کنیم باید حداقل 30 هزار تومان برای رفت و برگشت بپردازیم.

 

وی اضافه کرد: شاید هر شب مجبور شویم به اقتضای شرایط و مشکلات پیش رو بیرون برویم، در این صورت باید در این 2 هفته 2 میلیون تومان برای کرایه تاکسی کنار بگذاریم، اما سوال این است که این پول را از کجا تامین کنیم؟!


بلاتکلیفی خودروهای غیربومی

 

رضایی، یکی دیگر از شهروندان هم اذعان کرد: مسئولان اعلام کرده اند که خودروی غیر بومی حق تردد در شهرهای استان را ندارد، وقتی در این شهر زندگی می کنیم، اما پلاک خودرویمان از بیرجند است، تکلیف چیست؟

 

وی با بیان این که عده ای اذعان می کنند که اگر در ساعات محدودیت تردد، بیمار شدید با 115 تماس بگیرید، ادامه داد: شب گذشته فرزندم دندان درد شد، بنابراین مجبور شدم با خودروی شخصی بیمارستان بروم، چراکه نمی توان که برای این مشکل به 115 زنگ زد.

 

این شهروند اضافه کرد: از سویی هم مسئولان می گویند که از خودروی اینترنتی و تاکسی استفاده کنید، اما گویا زاهدان را با تهران و دیگر کلان شهرها اشتباه گرفته اند، چراکه این جا به سختی می توانی در شهر تاکسی پیدا کنی.نیازی به محدودیت نیست

 

میری، یکی دیگر از شهروندان به خبرنگار ما گفت: این روزها همه زندگی مان پر شده از دغدغه، با اعلام محدودیت های تردد نیز نگرانی ها بیشتر شده، اما نظر من این است که نیازی به محدودیت نیست، همه باید در تمام ساعات شبانه روز رعایت کنند، نباید در زمان خاصی محدود شد.

 

وی با بیان این که در زاهدان در خصوص آگاه سازی کوتاهی های زیادی صورت می گیرد، اضافه کرد: برایم جای سوال است که اگر از 21 تا 4 فردی بیمار شود و بخواهد به بیمارستان مراجعه کند، یا برای یکی از اعضای خانواده و بستگانش مشکلی به وجود آید، تکلیفش چه می شود؟ به هر حال همه آدم هستیم و ممکن است که دچار مشکل شویم.

 

انتهای پیام/