سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷
گوشت سفید هم از سفره مردم پرید؛
رقابت گوشت و مرغ در گرانی/ اظهارات متناقض مسئولان و بازاری که تنظیم نمی‌شود
 
با افزایش قابل‌توجه قیمت گوشت قرمز، گوشت مرغ جایگزین آن شده و یکی از اقلام پرمصرف غذایی محسوب می‌شود. در واقع تغییرات قیمت گوشت مرغ می‌تواند کیفیت تغذیه مردم را در کمترین زمان تحت‌الشعاع قرار دهد و به‌نوعی مصرف گوشت را با کاهش همراه سازد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  کُردتودی، بعد از آغاز تعطیلی دوهفته‌ای به دلیل شیوع بیماری کرونا به‌یک‌باره قیمت گوشت مرغ سر به فلک کشیده و در این میان فروشنده‌ها می‌گویند این افزایش ادامه نیز خواهد داشت.

گوشت مرغ کمیاب شده است
یکی از فروشندگان دلیل افزایش قیمت گوشت مرغ را کمیاب بودن آن عنوان کرد و گفت: متأسفانه قادر به تهیه گوشت مرغ نیستیم و حتی از استان‌های دیگر تأمین آن را سراغ گرفته‌ایم.
وی تصریح کرد: تا یک هفته قبل قیمت هر کیلو گوشت مرغ ۲۵ هزار تومان بود اما در حال حاضر به قیمت 35 هزار تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که حاشیه سود چندانی هم برای خودمان در نظر نگرفته ایم.
اظهارات متناقض مسئولان و بازاری که تنظیم نمی‌شود
این اظهارات از سوی یکی دیگر از فروشندگان نیز مورد تائید است و می‌گوید دلیل افزایش قیمت مرغ کمیاب شدن آن است.
وی افزود: متأسفانه خیلی از مراجعان با شنیدن قیمت گوشت، برمی‌گردند و ما شرمنده مشتریان دائمی خود هستیم و گاهی با اکراه قیمت را اعلام می‌کنیم.
این در حالی است که چندی پیش مسئولین استانی اعلام کردند نه‌تنها در توزیع گوشت مرغ کمبودی در استان وجود ندارد بلکه نیاز استان‌های همسایه را نیز  تأمین کرده است.
این گلایه به‌حق در شرایطی عنوان می‌شود که هزاران شهروند اردبیلی به‌واسطه بیماری کرونا بیکار شده‌اند و حتی خود دولت با تائید این موضوع حمایت از آن‌ها را با ارائه تسهیلات آغاز کرده است. اما در حالی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند که حقوق و دریافتی هیچ خانواده‌ای با افزایش همراه نیست و پایش‌های میدانی نشان می‌دهد بسیاری از خانواده‌های کم برخوردار مدت‌ها است از تأمین اقلام مفید غذایی به‌ویژه گوشت عاجز مانده‌اند. آن‌هم در وضعیتی که مسئولان بارها اعلام کرده‌اند میزان تولید گوشت مرغ در استان مازاد بر مصرف آن است.

۹۰۰ تن گوشت مرغ منجمد در کردستان توزیع شد
مدیرکل پشتیبانی امور دام کردستان گفت: امسال در راستای تعدیل قیمت مرغ و ایجاد تعادل در بازار، تاکنون ۹۰۰ تن مرغ منجمد در این استان توزیع شده است.
فرزاد معاونی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت مرغ، توزیع این فرآورده پر مصرف به صورت منجمد در دستور کار قرار گرفت و چندین نوبت توزیع شد.
وی اضافه کرد: مجوز توزیع ۳۱۰ تن گوشت منجمد مرغ نیز اخذ شده و قرار است با نرخ هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان در مناطق مختلف و شهرهای این استان توزیع شود.
مدیرکل پشتیبانی امور دام کردستان افزود: برنامه ریزی شده در هر روز ۲۰ تن از این فرآورده منجمد عمدتا در مناطق حاشیه شهرها و نقاط روستایی استان توزیع و در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.
وی یادآور شد: علاوه بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اتحادیه تعاون روستایی، بیش از ۲۰ واحد صنفی نیز در نقاط مختلف استان برای توزیع این محصول اعلام آمادگی کرده‌اند.
مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این ارتباط گفت: کاهش ۱۶ درصدی جوجه ریزی در مهر ماه بدلیل کمبود نهاده‌های طیور در کشور موجب افزایش قیمت مرغ در حال حاضر شده است.
شهریار حنیفی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی استان اقدام به افزایش جوجه ریزی کرده‌اند، افزود: مرغداری های فعال کردستان در این ماه حدود ۳۰۰ هزار قطعه بیشتر از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سهمیه خود جوجه ریزی کردند.
وی با اشاره به اینکه اکنون هر کیلوگرم مرغ کشتار روز بیش از ۳۰ هزار تومان در بازار کردستان عرضه می‌شود، یادآور شد: محصول تولیدی این جوجه ریزی ها هفته آینده وارد بازار می‌شود و انتظار می‌رود این افزایش عرضه عاملی بر کاهش محسوب قیمت مرغ باشد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۴۸۷


ارسال