سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۰
"مثل بیروت بود"؛ روایت داستانی از آبان ۹۸
 
«مثل بیروت بود» نوشته زهرا بلند دوست از سوی انتشارات کتابستان معرفت منتشر و روانه بازار نشر شد.این رمان روایت داستانی از وقایع آبان ۹۸ است.
به گزارش عصرهامون محمد حقی، مدیر انتشارات کتابستان معرفت، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از انتشار تازه‌ترین اثر این انتشارات خبر داد و گفت:‌ رمان «مثل بیروت بود» نوشته زهرا اسعد بلنددوست که به ماجراهای آبان 98 اشاره دارد، روانه بازار نشر شد.
وی ادامه داد:‌ نوشتن رمان برپایه اتفاقات واقعی کار راحتی نیست؛زیرا  هم باید از جنبه هنری و داستانی عناصر جذاب را داشته باشد و هم واقع‌بین بوده و واقعیت را به نفع تخیلات مصادره نکند. نوشتن چنین اثری، راه رفتن بر لبه تیغ است. زهرا اسعد بلنددوست همانند اولین رمان خود، تصمیم گرفته است بر لبه تیغ راه برود. هم به تخیلاتش تا آنجا که توان دارد؛ مجال پرواز بدهد و هم از واقعیت بگوید، بی‌آنکه آن را بخواهد به نفع خود مصادره کند. 

مدیر انتشارات کتابستان معرفت ادامه داد:‌ در این رمان نویسنده تلاش کرده است با نگاهی منتقدانه، بی‌آنکه طرفداری از گروه و مسلک خاصی بکند، روایتی داستانی از اتفاقات آبان 98 پیش چشم مخاطب بگذارد؛ روایتی که سرشار از نثری دلنشین و احساسی است. نثری که نویسنده آن را جلا داده است و متناسب با فضای فکری و روحی راوی داستان است.
وی افزود: شخصیت‌های کتاب نیز جان‌دار و زنده هستند. زنده بودنشان تنها به نفس کشیدن و توصیفات ظاهر و اخلاقشان نیست. در تصمیم‌هایشان است. آنجا که در دوراهی‌های سخت قرار می‌گیرند. در واقع از جذابیت‌های رمان «مثل بیروت بود» همین دوراهی‌های سخت بین انتخاب بد و بدتر است. انتخاب‌هایی که لحظه‌به‌لحظه بر هیجان داستان می‌افزاید و پرده دیگری را از چشمان مخاطب کنار می‌زند.
حقی اضافه کرد:‌ این رمان که توسط زهرا دوست سارا روایت می‌شود،‌ به ماجرای  سارا می‌پردازد. او همسر یکی از شهدای مدافع حرم است و مغموم از غربت و تنهایی و درک نشدن توسط دیگران، زیر فشار کمر خم کرده است و سرانجام در برابر آن تاب نمی‌آورد و به همسر شهیدش می‌پیوندد.
وی افزود:‌ اما این تمام ماجرا نیست. دانیال، برادر سارا که حالا به سبزپوشان سپاه پاسداران پیوسته است، ناگهان مفقود می‌شود. خبر قتل او توسط اعضای سپاه پاسداران در فضای رسانه‌ای می‌پیچد و فضایی مه‌آلود را شکل می‌دهد. در این میان، زهرا که او نیز پدر و برادری سپاهی دارد، با فردی ناشناس آشنا می‌شود که او را درگیر ماجراهای پیچیده‌تری می‌کند.
انتشارات کتابستان معرفت رمان «مثل بیروت بود» را در 354 صفحه و به قیمت 54 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۵۸۴


ارسال